Lucian päivänä

rosalii

Sekin päivä tuli ja meni
Lucian päivä.
Kaunista symboliikkaa.
Valon ja pimeyden vuoropuhelua.

Sytytämme kynttilän, kaamoksen
keskelle.

7

350

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hilima

      sain taas muistella lämmöllä vuotta 1973, kun olin Lucia-neitona ja esiintyä ihmisille.

      • Anonyymi

        No hyvä että ei käynyt kuten aikanaan muinoin Jyväskylän Cygnauksen koulun Lucia-neidolle joka kynttelikkö päässään asteli alas pääoven edessä olevia rappusia ja paloi siihen kuoliaaksi ihmisten edessä kynttilän sytyttäessä pitkät hiuksensa tuleen. Kehtaatkin tulla tänne leveilemään. Vähän respectiä ja tietoa asioista.


    • Yleismies

      Vaikka elämme tasa-arvoisessa yhteiskunnassa, niin muutamat traditiot ovat edelleenkin liian naiskeskeisiä. Aina ennen joulua valitaan monilla paikkakunnilla Lucia-neito, mutta miehiä ei vastaavalla tavalla koskaan huomioida. Onko tämä oikein?

      Näin joulutunnelmissa kysyn nyt kaikilta palstalaisilta, olisiko se mielestänne hyvä ajatus, että Lucia-neito valittaisiinkin vain joka toinen vuosi, ja välivuosina valittaisiin miehekäs Lucifer-mies? Essolla suoritettiin tänään tämä äänestys, ja siellä Lucifer-mies sai yksimielisen kannatuksen.

      Essolla löydettiin jo sopiva ehdokaskin ensimmäiseksi Lucifer-mieheksi, mutta sitä tietoa ei voi vielä julkaista. Olisiko palstalaisilla ehdotuksia sopivaksi Lucifer-mieheksi vai hyväksytäänkö ihan suosiolla Esson raatilaisten tekemä hyvä valinta?

      • Suhina L

        keskusteluja moien Esson naisasiakkaiden kanssa, olen päätynyt siihen tulokseen, että useimmssa perheissä on oma Licifer miehensä. Vieläpä ympäri vuoden - ilman äänestystä, tai valintaa.

        Sinunkin herttainen vaimosi sanoi, kun vaihdoimme muutaman sanan hänen hakiesaan sinua viimeksi Essola, että se piru panee aina täällä parastaan, mutta näkisitpä kotona.


      • Yleismies
        Suhina L kirjoitti:

        keskusteluja moien Esson naisasiakkaiden kanssa, olen päätynyt siihen tulokseen, että useimmssa perheissä on oma Licifer miehensä. Vieläpä ympäri vuoden - ilman äänestystä, tai valintaa.

        Sinunkin herttainen vaimosi sanoi, kun vaihdoimme muutaman sanan hänen hakiesaan sinua viimeksi Essola, että se piru panee aina täällä parastaan, mutta näkisitpä kotona.

        Kyllä Sinä Lempi tunnut tietävän hyvin nämä normaalit perhe-elämän kuviot. Minuakin aina Essolla kiitellään ja kehutaan, mutta kun sitten hyväntuulisena menen kotiin, niin vaimoni heti moittii minua siitä, että liian kauan olen taas ollut Essolla kaljalla. Kukaan ei ole profeetta omalla maallaan.


      • rosalii

        ideoita...
        esitin jo ehdokkaani tuolla toisaalla.
        Mutta ihan mukava vielä tähänkin kirjoitella on.
        En usko, että Luciferiksi voitaisiin valita valoisaa, huumoriakin ymmärtävää,,,
        naurun aiheita etsivää,,, ja löytävää,,
        ..ööö siis virtuaali,,,tai live persoonaa.
        Ei siihen voi valita sellaista joka kirjoituksillaan tuo vain hyvää mieltä ja piristystä..
        on taitava sanankäyttäjä siis ...( hallitsee muitakin kuin "voimasanoja")( mieluummin ei hallitse voimasanoja ollenkaan!)
        ;))


    • Blondi

      synnyttämässä Lucian päivänä 29 vuotta sitten, tyttärestä tuli vaalea, kuten minäkin. Hänen koulussa oli myös Lucia-juhlat ja hän on sanonut usein, että hyvin oli ajoitettu syntymäpäivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe