Oletko nähnyt tänä talvena Turussa hiekoitusauton? Minä näin, yhden kerran, se ripautti näytteeksi lusikallisen sepeliä vilkkaaseen risteykseen.
Eilen oli taas oikein tyypillinen Turku-ilma. Keskellä päivää viisi astetta pakkasta, helvetillinen sumu, ja tiet liukkaita kuin luistinradat. Kun autolla lähti liikkeelle, niin parissa minuutissa sumu jäätyi kiinni tuulilasin ulkopuolelle. Monet pysähtyi tien sivuun krapaamaan tuulilasia, toiset ajoi toistensa perään. Autoja oli penkoilla ja pientareilla.
Missä on tienhoitokalusto silloin, kun sitä eniten tarvitaan? Kaikkiko ne on ajamassa suolakuormia ohikulkutielle? Vaiko kaupungin tapaan kahvitauolla? Tyypillistä, niin tyypillistä ettei asioihin saada tehoa sen paremmin pyynnöillä kuin vaatimuksillakaan.
Turussa on pirun liukasta
4
604
Vastaukset
- viime
kesänä turun linnan portilla ei ollu liukasta ei
- old.man.river
Ei siinä taida hiekoitus kovasti auttaa tuulilasin huurtumiseen. Paremmin auttaa jos antaa tuulilasin lämmetä hiukan ennen kuin lähdetään liikkeelle.
- Mikko-
Moi,
kelissä ajetaan kelin mukaan. Jos ajat toisen perään liukkaalla kelillä on aivan turha alkaa syyttämään kaupunkia hiekoittamattomuudesta. Onnettomuuksien syypää on vain ja ainoastaan penkin ja ratin välissä. Ajetaan olosuhteisiin nähden aivan liian lujaa ja monet eivät vaivaudu edes putsaamaan tuulilasia. Vai pitäisikö siihenkin saada ulkopuolista apua?! - simeon
Hiekoittaminen ja suolaaminen pitää lopettaa kokonaan. Käsittämätöntä sotkemista ja autojen ja teiden tuhoamista. Kitkarenkailla pärjää ihan hyvin ennakoiden ja varovaisestiajaen. Katu ei ole driftailua varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238