8 mile - Eminemin elokuva

Momentunomen

Meikäläisen mielestä tää leffa on kyllä aika b-luokkaa, ei ehkä juuri budjetiltaan, mutta sielultaan, eikös vaan?=)

Turha ruveta tässä riitaa haastamaan , tai mitään sen tapaista.

B-leffat B-leffoina, eikös juu?

Huippu leffa kyllä, on saatu Eminemin elämästä tehtyä hieno elokuva, ja vielä b-hengessä!:)

Kommentoikaa ja kertokaa omia mielipiteitänne.

Tälle itse antaisin 5/5

5

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moikkuli

      niin onhan tämä todella loistava leffa.. tosin tämähän ei siis ole mikään tositapahtumiin perustuva.. eli siis tämähän ei ole tarina eminemin elämästä, vaan ihan keksitty juttu.

      ite antaisin leffalle 4

    • 8enimen8

      ensin: B-leffat B-leffoina
      sitten: Huippu leffa kyllä,
      ja taas 5/5
      Tykkäsit elokuvasta, mutta sun kaverit ei tykänny, joten kasvot säilyttääksesi päätit olla tai ei olla leffan puolesta eikun vastaan tota äh?
      Elokuva on kyllä ihan hyvä, eikä mikään b-luokan tekele, eikä Eminemin elämästä ole kuin pikku viitteitä, lue leffan esittelystä:
      "8 Mile is a provocative fictional examination of a critical week in Jimmy's life, starring multi-platinum recording artist Eminem in his first leading role in a feature film, along with Kim Basinger as Jimmy's mother, Mekhi Phifer, Brittany Murphy and Eugene Byrd."
      http://www.imdb.com/title/tt0298203/plotsummary

    • Mä kattelin tämän leffan pari vuotta sitten ja olin positiivisesti todella yllättynyt leffan tasosta. Siihen nähden, että esimerkiksi Eminem on näyttelijänä melko amatööri, hän pärjäsi leffassa oikein hyvin. Juoni taas oli mun mielestäni tyypillinen ryysyistä rikkauksiin -tarina, joka ei sinänsä tarjonnut mitään uutta. 4/5.

      • 8enimen8

        eihän siinä mitään sellaista tapahtunut, nehän vaan kisasi keskenään!


      • Gangsta
        8enimen8 kirjoitti:

        eihän siinä mitään sellaista tapahtunut, nehän vaan kisasi keskenään!

        Kaikin puolin ihan hyvä leffa. Tosin ois pitäny olla enemmän sellasta "voitontavottelufiilistä" ja että ois päättyny vähän eri tavalla. Kiesi jolla ajeltiin oli erittäin omiaan sopimaan elokuvaan. Lisäksi hyvin tuli esiin alakulttuurille ominaiset seikat sekä laitakaupungin ympäristö, joka on oikeestikin melkoinen ghetto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      81
      1406
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1335
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      18
      1110
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      21
      1006
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      868
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      863
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      17
      793
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      777
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      667
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      652
    Aihe