Onko joku asentanut Yaris Versoon takalokarit? Entä suojannut helmat kiveniskemiä vastaan? Meneekö takuu näistä toimenpiteistä? Käsittämätöntä, että "laadukkaita" autoja vielä varustellaan pohjolan olosuhteisiin niinkin puutteellisesti kuin TOYOTA!? On se muuten hirvittävää meteliä kun ajaa hiekoitetulla tiellä. On kuin olisi kuivia herneitä peltipurkissa. Nämä äänet ja syntyvät vauriot saadaan varmasti pienennettyä kunnon pohjasuojauksella.
Laatumielikuvaan haksahtanut!
Laatumielikuvaan haksahtanut!
Vastaukset 10
Vanhimmat
laittanut taakse muovilokarit bitumi eristetyt roiskeläppineen auttaa vähän.
Kuinka kiinnitit lokarit; joutuuko peltiin poraamaan reikiä? Minkä firman lokarit?
Muovilokarit jonkilaiset jo valmiina tai ainakin reiät niille.
Moi
Itse teetätin pari vuotta sitten dinitrol-ruostesuojauksen Versooni ja laitatin eturoiskeläpät. En laitattunut takaroiskeläppiä enkä takalokareita, koska ajattelin että paksu massa takalokasuojissa vähentäisi melua. Mielestäni onnistunut ratkaisu - paksu massa vähensi melua huomattavasti.
Kiitos vastauksesta,
Oliko autossasi takuu voimassa? Mulle on luotu semmoinen kuva, että takuuaikana ei saisi autoon omatoimisesti tehdä korille mitään. Olen kyllä sitä mieltä, että ei näinkään hyvin mene, kun ajattelee hiekan ja suolan yhteisvaikutusta. Yritän löytää järkevän vaihtoehdon suojaukselle. Tuo asiallinen dinitrol-suojaus tuntuisi järkevältä.
Uusien autojan suojaus kaikilla automerkeillä johtuu eu direktiivistä jonka mukaan auton valmistamiseen ei saa käyttää kuin x kg liuottimia. Ja nämä alustamassat kun sisältää niitä liuottimia, joten kannatta lisä suoja/suojauttaa, ja sillä takuulla voi pyyyhkiä pe.....ä. Koska se ei korvaa mitään, jos ruostuminen alkaa vaikka helmasta josta on maali lähetnyt etupyörän heittämästä hiekasta ei takuu tätä korvaa, eikä se korvaa suolan aiheuttamaa ruostumista eikä mnkään ulkopuolisen syyn aiheuttamaa ruostumista, elikkä ei mitään.
tuulilasin artikkelista
"Takuu ei korvaa, jos...
Pitkällä koritakuulla on paljon hyviä puolia. Jotta takuukorvauksia ei lankeaisi maksettavaksi liian usein, jo valmistuksessa ruosteenestoon pitää kiinnittää huomiota. Rakennesuunnittelu, pohjamaalaus, mahdollinen sinkittyjen osien käyttö ja suoja-ainekäsittelyt ovat keinoja, joilla haluttuun tulokseen päästään.
Pitkä koritakuu ei kuitenkaan takaa, etteikö käyttäjän autoon ilmaantuisi ruostevaurioita takuuajan kestäessä. Eikä se takaa, että tällaiset vauriot korjattaisiin takuun piikkiin.
Koritakuun ehdoista jää useimmilta huomaamatta pari asiaa. Ensinnäkin takuu ei vastaa sellaisten ruostevaurioiden korjauksista, jotka ovat saaneet alkunsa ulkoisesta tekijästä. Tällainen on yleensä jokin kolhu, kiveniskemä, naarmu tai vastaava.
Koritakuu myös yleensä edellyttää, että auton maalipintaa on hoidettu asianmukaisesti. Mitä se tarkoittaa? Auton säännöllistä pesemistä ja vahamista. Vahaaminen estää aivan pienten, lähes huomaamattomien maalivaurioiden kehittymisen rumiksi ruosteläikiksi.
Koritakuu edellyttää myös, että havaitut vauriot korjautetaan heti. Se on tehtävä yleensä autotehtaan (käytännössä merkkiliikkeen) hyväksymällä tavalla.
Todellisuudessa koritakuu on usein melkoisen yliarvostettu etu. Se korvaa ruostevaurioita yleensä vain silloin, jos auton rakenne syöpyy puhki sisältä päin, ehyen maalipinnan alta. Toki tätäkin sattuu, voittaahan lotossakin miltei joka viikko joku miljoonan tai useampia.
Jos vaurio on alkanut ulkopuolelle tulleesta kolhusta tai vaikkapa vain maalipintaan singonneesta, renkaan nastasta peräisin olevasta metallihiukkasesta, joka on rauhassa saanut ruostua maaliin uppoutuneena, vaurion korjaamista ei kustanna sen enempää puhkiruostumattomuustakuu kuin maalitakuukaan. "
artikkeli kokonaan
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=100463&page=9
Suojautin juuri vm-03 sportin ja asennutin sisälokarit taakse. Hiekan rapinat vaimenivat ja lokarit sai kiinni nätisti jo olemassaoleviin "levikkeisiin"
Takalokarit muodostavat noin 5cm pituiset "roiskeläpät".
Jos ajat jatkuvasti hiekkateitä,miksi ostit Verson.Itse asun etelä-suomessa ja hiekkateitä saa hakemalla hakea.Hiekkateille sopisi varmaan paremmin maasturit.Muuten,uuden VW Venton testissä valiteltiin samaa asiaa.Taitaapi nämä nykyautot olla paremmille teille suunniteltuja.
Kaupunkialueella ja lähiöissä on ihan kauniilla päällysteillä tommosta muutaman millin sepeliä melko rutkasti ja/tai punaista hiekkaa ynnä suolaa...
Eli vastaus on: En aja sorateitä käytännössä ollenkaan.