Hei,
tarvisin apua sen suhteen että miten pystytetään oma www-palvelin. Eli mitä mie tarttisen siihen?
tarvisin apua sen suhteen että miten pystytetään oma www-palvelin. Eli mitä mie tarttisen siihen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensin web-palvelimen (esim. Apache). Sitten tarvitset jonkun serveripuoleisen tulkin (esim php). Todennäköisesti tarvitset vielä jonkun tietokannan (esim. mySQL). Kaikki mainitsemani ohjelmat ovat ilmaisia, mutta sinun on saatava ne pelaamaab yhteen (ei aivan helppoa). Lopuksi tarvitset kiinteän IP-osoitteen, joko vuokraamalla oman domainin tai hankkimalla "pseudo-staattisen " osoitteen esim. DynSys:iltä.
Lopuksi sinun on saatava lupa ISP:ltäsi. Tavalliselle kotiliittymälle usein lukee sopimusehdoissa että oman serverin pystyttäminen on kieletty (vie liian paljon kaistaleveyttä).
Kiitoksia,
tarvisin myös tietoa senkin pohjalta että mitä pitäisi laitteisto puolelta hankkia?
...laittaa sen 'DynSys':in webbiosoitekin alkuperäiselle kysyjälle?
-T
http://www.dyndns.com/
tälle palstalle sinulla ilmeisesti verkkoyhteys.
Periaatteessa et joudu hankkimaan mitään laitteistoa.
Jos odotat paljon liikennettä serverillesi, yhteysnopeus pitäisi olla riittävä (ota huomioon että ulosmenevän liikenteen nopeus on tavallisesti vai puolet sisääntulevan liikenteen nopeudesta.)
Jos teet ammattimaista serveriä niin Unix on luotettavampi kuin Windows (95% servereistä ovat unix-koneita).
Jos haluat kokeilla omalla koneellasi on olemassa sellainen kuin easyPHP (linkkiä saat itse etsiä). Se pitää sisällään Apache, php, ja mySQL ja voit ajaa "serveriä" omalla koneellasi (ilman mitään verkkoyhteyksiä). Voit kylläkin myös käyttää sitä oikeana serverinä, se vain ei ole suunniteltu suuriin kuormiin.