Miten te syötte tyylikkäästi simpukoita esim. kun ne lilluvat herkullisessa liemessä vai onko se mahdotonta? Olisi hauska tietää sekä se miten niitä kuuluu syödä jäykkisravintolassa että miten ihmiset joille simpukat on arkisafkaa syövät niitä lähiravintolassa.
Vastaukset 6
- Myksomytos
jäykkisravintolassa varmaankaan "ei saa" pitää simpukkaa sormilla ja haarukalla ottaa lihoja mutta se on helpoin tapa. jospa sitten pitäisit veitsellä simpukkaa paikallaan ja kaivat haarukalla lihan.
- connoisseur
Ei niitä lihoja oteta haarukalla ollenkaan, vaan apuna käytetään tyhjää kuorta. Eli ensimmäisen simpukan otat kuoresta haarukalla (jollei annoksessa ole jo tyhjää kuorta, usein on ainakin yksi), sen jälkeen käytät tätä ensimmäistä kuorta "pihteinä". Simpukoista tosiaan pidetään kiinni sormin, eikä ruveta sotkemaan ja sähläämään jollakin veitsi-haarukkasysteemillä. Johan sille harakatkin nauraisi.
Jäljelle jäävän herkullisen liemen keräät leivänpaloilla. - Äyriäinen
connoisseur kirjoitti:
Ei niitä lihoja oteta haarukalla ollenkaan, vaan apuna käytetään tyhjää kuorta. Eli ensimmäisen simpukan otat kuoresta haarukalla (jollei annoksessa ole jo tyhjää kuorta, usein on ainakin yksi), sen jälkeen käytät tätä ensimmäistä kuorta "pihteinä". Simpukoista tosiaan pidetään kiinni sormin, eikä ruveta sotkemaan ja sähläämään jollakin veitsi-haarukkasysteemillä. Johan sille harakatkin nauraisi.
Jäljelle jäävän herkullisen liemen keräät leivänpaloilla.Ja aivan ja sama juttu ravuilla. Otetaan ötökästä reilusti sormin kiinni eikä edes yritetä räplätä sitä veitsellä ja haarukalla.
- Juha Mannerkorven jutun mukaan
Simpukat nostetaan kauhalla kuorineen syville lautasille ja keitinliemi kaadetaan niiden päälle.
Kukin syöjä irrottaa simpukat kuoristaan yhden kerrallaan joko sormin tai haarukalla ja panee kuoret toiseen astiaan.
Pöytään katetaan haarukoiden lisäksi myös liemilusikat simpukkalientä varten, isot lautasliinat ja huuhtelumaljat sormien puhdistukseen.
Tarjoa simpukoiden kanssa maalaisleipää tai patonkia, voita ja kylmää kevyttä valkoviiniä (esim. Muscadet, kuiva Graves tai jokin Pouillyn viini).- sormin, haarukalla tai ...
Kyllähän niitä sorminkin söisi, mutta ainakin aluksi ovat liian kuumia. Sormin pidän kuoresta kiinni, ja joskus syön niillä kuorista tehdyillä "pinseteillä" jaskus haarukalla. Niin ranskalaisetkin tekevät, vaikka oikeaoppisin tapa on syödä niillä käytetyillä kuorilla.
Sinisimpukat ovat merimiesten ruokaa, vaikka kuuluisin resepti onkin merimiehen muijan resepti "moules marinieres". Merimiehet niitä keitti valkoviini-sipuli-persiljaliemessä ja söi kuorilla suoraan padasta kun ei ollut muita välineitä.
Se ei ole missään tapauksessa hienosteluruoka, vaan aivan arkinen ruoka Ranskassa ja hyvä sellainen.
- Anonyymi
Kuuluuko sinisimpukoita pureskella vai nielläänkö ne kokonaisina?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721145En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45773Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27743Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137738Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l231705- 44689
- 67645
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164622Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal56610Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600