Nettiriippuvuutta ei voi mitata tunneissa

Aina aika usein jatkuvasti.

Riippuvuus on sairaus.
Myös nettiriippuvuus
Jos ihminen on sairas, hän ei voi hyvin.
Jos ihminen on sairas, hän huomaa sen itsekin.

Siitä, kuinka kauan vuorokaudessa, viikossa, kuukaudessa j.n.e käyttää aikaansa netissä olemiseen, ei voi päätellä, onko riippuvainen vai ei.
Henkilö ei ole nettiriippuvainen (siis sairas)vaikka hän on netissä vuorokaudet ympäriinsä, jos hän todella nauttii joka hetkestä ja tekee sitä aivan vapaasta tahdostaan ja voi MILLOIN TAHANSA lopettaa ja olla pois netistä, kun jotakin "tärkeämpää" tekemistä ilmaantuu.
Ja kun hän tekee tätä toista "tekemistä", hänellä ei koko ajan pyöri mielessä, että "kunhan saan tämän alta pois, pääsen taas nettiin".
Eli hän pystyy keskittymään tähän toiseenkin projektiin yhtä intensiivisesti, kuin nettisurfailuun. Siis ei mitään riippuvuutta hänellä.
Mutta sitten...
...kun tuntuu siltä, että mielessä ei ole mitään muuta, kuin seuraava nettisessio.
...kun ei enää oikeastaan nauti koko touhusta, mutta jos on vähänkin poissa, tulee vieläkin pahempi olo, johon ainoa lievennys on hypätä tietokoneen ääreen.
...kun on yrittänyt vähentää tai jopa kokonaan lopettaa netissä olemista, mutta siitä ei ole mitään tullut ja kun on taas "sortunut" surffailemaan, on jälkeenpäin tullut katumusta ja moraalista krapulaa.
...kun istuu nettikoneen ääressä pitempään ja useammin, kuin oikeastaan itse haluaisi.
...silloin on nettiriippuvainen.
Ja ainoa parannuskeino on poistaa elämästään riippuvuutta aiheuttava asia!
Näin ikävä on totuus...

1

927

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moniongelmainen

      Kuten kuvasit on asia kohdallani. Roikun chatti palstoilla ja deitissä tuntitolkulla päivittäin, vihaan itseäni sen takia, en halua sitä, olen masentunut ja morkkis päällä. Pahasti häiritsee muuta elämää ja ajankäyttöä. Menee terveys, kun tämä on unesta pois. Työpaikallakin päästävä pari kertaa päivässä tarkistamaan tilanne. Opinnot ei edisty, ystäviä ei jaksa tavata, ei ole energiaa, kun kaikki aika menee tässä. Kai se on kallonkutistajalle mentävä, ei tästä muuten mitään tule. Näin ei voi jatkua.

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      821
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      780
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      755
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      755
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      157
      693
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe