Riippuvuus on sairaus.
Myös nettiriippuvuus
Jos ihminen on sairas, hän ei voi hyvin.
Jos ihminen on sairas, hän huomaa sen itsekin.
Siitä, kuinka kauan vuorokaudessa, viikossa, kuukaudessa j.n.e käyttää aikaansa netissä olemiseen, ei voi päätellä, onko riippuvainen vai ei.
Henkilö ei ole nettiriippuvainen (siis sairas)vaikka hän on netissä vuorokaudet ympäriinsä, jos hän todella nauttii joka hetkestä ja tekee sitä aivan vapaasta tahdostaan ja voi MILLOIN TAHANSA lopettaa ja olla pois netistä, kun jotakin "tärkeämpää" tekemistä ilmaantuu.
Ja kun hän tekee tätä toista "tekemistä", hänellä ei koko ajan pyöri mielessä, että "kunhan saan tämän alta pois, pääsen taas nettiin".
Eli hän pystyy keskittymään tähän toiseenkin projektiin yhtä intensiivisesti, kuin nettisurfailuun. Siis ei mitään riippuvuutta hänellä.
Mutta sitten...
...kun tuntuu siltä, että mielessä ei ole mitään muuta, kuin seuraava nettisessio.
...kun ei enää oikeastaan nauti koko touhusta, mutta jos on vähänkin poissa, tulee vieläkin pahempi olo, johon ainoa lievennys on hypätä tietokoneen ääreen.
...kun on yrittänyt vähentää tai jopa kokonaan lopettaa netissä olemista, mutta siitä ei ole mitään tullut ja kun on taas "sortunut" surffailemaan, on jälkeenpäin tullut katumusta ja moraalista krapulaa.
...kun istuu nettikoneen ääressä pitempään ja useammin, kuin oikeastaan itse haluaisi.
...silloin on nettiriippuvainen.
Ja ainoa parannuskeino on poistaa elämästään riippuvuutta aiheuttava asia!
Näin ikävä on totuus...
Nettiriippuvuutta ei voi mitata tunneissa
Aina aika usein jatkuvasti.
1
927
Vastaukset 1
- moniongelmainen
Kuten kuvasit on asia kohdallani. Roikun chatti palstoilla ja deitissä tuntitolkulla päivittäin, vihaan itseäni sen takia, en halua sitä, olen masentunut ja morkkis päällä. Pahasti häiritsee muuta elämää ja ajankäyttöä. Menee terveys, kun tämä on unesta pois. Työpaikallakin päästävä pari kertaa päivässä tarkistamaan tilanne. Opinnot ei edisty, ystäviä ei jaksa tavata, ei ole energiaa, kun kaikki aika menee tässä. Kai se on kallonkutistajalle mentävä, ei tästä muuten mitään tule. Näin ei voi jatkua.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa872049Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391323Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1361003Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.215938- 81827
- 95813
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724- 73691
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,51690On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 69621
- 35601
- 42568
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28452Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin13449- 35444
- 33433
- 40427