evinrude 15 rikki

eilen se tapahtui. kesken ajon koneesta väheni voima.katsoin tulpat,joista toisessa "murusia".mäntä taisi mennä.miksiköhän?kone vm. n.-79. kannattaakohan korjata? apuva!
9729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kannattavuus on riippuvainen monesta seikasta, mitä on mennyt, saako koneen ehjänä auki, löytyykö järkevän hintaisia varaosia, esim. purkaamoilta, pystytkö itse tekemään homman.
Miksi sitten tollanen tapahtui? Jäähdytys ei pelaa, eli pumppu rikki, vajaatehoinen. Tukos jossain vesikierrossa, ehkä termostaatti, ilmavuoto imupuolella jolloin konen saanut liian laihaa seosta. Väärät tulpat, sytysennekko liian aikaisella. Tämä ei ehkä ole todennäköisimmästä päästä, mutta yhdistettynä muihin mahdollisuuksiin.

Äänestä

Kone auki vain, ja tutkimaan. Peruskestävä kone ja kannattaa korjata.

Äänestä

!5,5v vanha vahinko, onkohan saanut korjattua ?

Äänestä
  • Vieläköhän romikselta löytyisi sopivaa moottoria?
    Ei ole todellista. Moottori vm. 79 ja silti tälläinen ketju saadaan tänne ihmeteltäväksi.
    Eikö näissä ole mitään viimesistä käyttöpäivää olemassa?

    Äänestä

  • Murujakarboraattorissa kirjoitti:

    Vieläköhän romikselta löytyisi sopivaa moottoria?
    Ei ole todellista. Moottori vm. 79 ja silti tälläinen ketju saadaan tänne ihmeteltäväksi.
    Eikö näissä ole mitään viimesistä käyttöpäivää olemassa?

    ei ole. Nämä on ikuisaiheita, kuten monet 2-tahtiset moottoritkin. Samaa en sanoili uusista nelitahtisista.

    Äänestä

Luotettavaa moottoria meriolosuhteisiin haluava hankkii tätä vuosikymmentä olevan 4t koneen. Järvellä jossa yleensä pääsee uimalla tai soutamalla rantaan, on ihan sama millä museomoottorilla perikuntaansa piinaa.

Äänestä
  • kyllä 4-tahtimoottori apumoottoriksi passaa jos on oikein pieni ja kevyt, mutta ei päämoottoriksi sellaista kannata valita kevyissä veneissä

    Äänestä

Ei luotettavaa moottoria ole koskaan kehitetty, joten ...............

Äänestä
  • Omistin joku vuosi sitten otsikon mukaisen evinrude 15 motin, ja ostaessa tuudittauduin siihen että jäähdytysvesipumppu toimii normisti kun indikaattorivesi tuli ulos vesiposkia käytettäessä pihalla telineessä.
    Ensimmäisen 30 km merireissun jälkeen paluumatkalla havahduin että eihän sieltä tule vettä lainkaan. Tyhjäkäyntikierroksilla tuskanhiki otsalla ja airoja siihen malliin katsoen hipsin satamaan. Avasin ja siipipyörä oli pumpun sisällä muruina kuin myslipussiannos. Uutta impelleriä tilalle, huuhtalua kanaviin, paketti kiinni ja menoksi. Toimi hyvin seuraavat 2 v kunnes vaihdoin isompaan. Opetus: evinrude ei tilttaa edes ilman toimivaa jäähdytystä ihan heti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jarppa kirjoitti:

eilen se tapahtui. kesken ajon koneesta väheni voima.katsoin tulpat,joista toisessa "murusia".mäntä taisi mennä.miksiköhän?kone vm. n.-79. kannattaakohan korjata? apuva!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu