Pitääkö maksaa tuota ylikallista ja yliturhaa Teostomaksua, jos käyttää internet-radiota odotustilan musiikkina? Eli onko tuo Teosto vain kotimaisten radiokanavien kuunnelluttamisesta perittävä maksu?
Vastaukset 14
- ^^^^^^^^
Pitää maksaa samat maksut, kuin kotimaisesta radiokanavasta. Yrittäjän luulisi ottavan asiasta selvää jostain virallisemmasta lähteestä, kuin keskustelupalstalta.
Tietysti. Sinusta on siis turhaa maksaa pieni korvaus musiikin tekijöille, vaikka haluat heidän työllään asiakkaitasi viihdyttää?
Mikä on menetelmä, jolla nettiradion soittelusta maksetut teostomaksut menevät oikeille musiikintekijöille, ehkä jonnenkin maailman toiselle laidalle?
- hkdgk
Onko oikein, että kun joku on ostanut jalkapallokengät, eikö sen kuuluis maksaa tekijöille korvaus, kun pelaa niillä? Eiköhän se soittaja/laulaja ole jo rahaa saanut siinä vaiheessa, kun biisi soi radiossa tms..
- ........
Musiikin tekijät ei kyllä saa teostolta senttiäkään.
- saavat
........ kirjoitti:
Musiikin tekijät ei kyllä saa teostolta senttiäkään.
Minun tietääkseni nimen omaan musiikin tekijät, siis säveltäjä, sanoittaja ja sovittaja saavat teostokorvaukset, musiikin esittäjät eivät sen sijaan saa (jolleivat ole sitten esittämänsä musiikin tekijöitä myös).
- yhteistyö
Yusa kirjoitti:
Mikä on menetelmä, jolla nettiradion soittelusta maksetut teostomaksut menevät oikeille musiikintekijöille, ehkä jonnenkin maailman toiselle laidalle?
Teosto tekee yhteistyötä käytännössä koko maailman vastaavien järjestöjen kanssa, eli kyllä rahaa menee myös ulkomaisille musiikin tekijöille. Eihän kotimaisenkaan radioaseman soittamisesta yrityksen tiloissa voi mitenkään seurata sitä, kenen musiikkia siellä on soitettu. Ei yrittäjä joudu tietääkseni pitämään kirjaa mitä musiikkia radiosta tulee yrityksen ollessa auki, eli tilanne on ihan sama, oli asema kotimainen tai ulkolainen.
yhteistyö kirjoitti:
Teosto tekee yhteistyötä käytännössä koko maailman vastaavien järjestöjen kanssa, eli kyllä rahaa menee myös ulkomaisille musiikin tekijöille. Eihän kotimaisenkaan radioaseman soittamisesta yrityksen tiloissa voi mitenkään seurata sitä, kenen musiikkia siellä on soitettu. Ei yrittäjä joudu tietääkseni pitämään kirjaa mitä musiikkia radiosta tulee yrityksen ollessa auki, eli tilanne on ihan sama, oli asema kotimainen tai ulkolainen.
Siis jotakin maksetaan jonnekin hatusta temmattuja summia. Tai jätetään maksamatta.
- se on siinä
saavat kirjoitti:
Minun tietääkseni nimen omaan musiikin tekijät, siis säveltäjä, sanoittaja ja sovittaja saavat teostokorvaukset, musiikin esittäjät eivät sen sijaan saa (jolleivat ole sitten esittämänsä musiikin tekijöitä myös).
n. 90% muusikoiden tuloista on teostomaksuja (riippuen tietysti muusikosta, esimerkkiluku koskee perus bändisoittajaa joka sovittaa bändin mukana biisejä). Levyistä, eikä keikoista heru paljoakaan ja ainoa mistä maksetaan siis oikeasti, on radiosoitto.
- ymfyffyf
hkdgk kirjoitti:
Onko oikein, että kun joku on ostanut jalkapallokengät, eikö sen kuuluis maksaa tekijöille korvaus, kun pelaa niillä? Eiköhän se soittaja/laulaja ole jo rahaa saanut siinä vaiheessa, kun biisi soi radiossa tms..
> "Onko oikein, että kun joku on ostanut jalkapallokengät, eikö sen kuuluis maksaa tekijöille korvaus, kun pelaa niillä?"
Kyllä pitäis maksaa kenkien tekijälle korvaus joka kerta kun vetää ne kengät jalkaansa ja varsinkin silloin kun pelaa niillä!
- ja huono vastaus
Ravintoloiden, myymälöiden jne. yritysten taustamusiikin käytöstä ei ole kustannus- eikä muista syistä mielekästä kerätä esitystietoja. Siksi Teosto teettää säännöllisesti taustamusiikin käytön lähteitä selvittäviä tutkimuksia, joiden perusteella taustamusiikin käytöstä kerätyt korvaukset ohjataan oikeudenomistajille.
Kun myymälä, ravintola, kampaamo tai muu yritys soittaa musiikkia ansiotoimintansa yhteydessä, kyseessä on uusi julkinen esitys, josta pitää maksaa Teostolle.
Julkinen esitys tarkoittaa
a) Tilaisuus on avoin yleisölle eikä osallistujia ole ennakolta yksilöllisesti määritelty.
b) Teos esitetään suurelle suljetulle piirille.
c) Teos esitetään ansiotoiminnassa suurehkolle suljetulle piirille. (suurehko on yli 30)
Poikkeus: Jos tilaisuudessa teosten esittäminen ei ole pääasia ja siihen pääsy on maksuton ja sitä ei järjestetä ansiotarkoituksessa, niin silloin musiikin esittämiseen ei tarvita Teoston lupaa eikä Teosto laskuta esityksestä korvausta.
Suomessa luvat myöntää Teosto edustamiensa tekijöiden puolesta.
Periaatteessa julkiseen esittämiseen pitää olla lupa, oli musiikin lähde mikä hyvänsä. Mutta se kysymys on kokonaan eri, edustaako Teosto internet-radiossa lähetetyn musiin tekijöitä oikeasti vai haluaako se vain kerätä siitä maksut.
Teoston taustamusiikin luvat http://www.teosto.fi/fi/taustamusiikki.html
Gramexin taustamusiikin luvat http://www.gramex.fi/index.php?cid=www2&mid=247
Kovin onnetonta tämä on, kun kaikki sekoilee tekijänoikeuslain säännösten kanssa, vaiko liekö ollut lainsäätäjän alkuperäinen tarkoituskin.- 13th
Tuskin hän enää lukee 4 vuotta vanhaa viestiketjua :)
- Timo H
Yhtyeille pitää maksaa korvaukset aina oli sitten media mikä tahansa !!!
En ymmärrä kuinka joku voi ajatella ettei jossakin mediasta makseta Teostomaksuja !!
Musiikki on ihmisten viihdyttämistä ja muusikoidenkin pitää elää ja saada korvauksia jotta he pystyisivät jatkamaan omaa elinkeinoa suomessa !!- vieras2
"Lupaa musiikin käyttöön ei tarvita myöskään silloin, jos teoksen tekijänoikeussuoja on päättynyt. Tekijänoikeussuoja kestää tekijän elinajan ja vielä 70 vuotta sen jälkeen."
Tuo on otettu sivulta teosto.fi. Nyt sitten vain kaivamaan radio joka soittaa musiikkia 20/30-luvulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1921703Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2591159Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.180847- 43741
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah223738- 61728
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63705- 76628
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50603Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul70600- 40596
- 38593
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on68580Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom60558- 31538
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal182534- 89530
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd24526Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.30497- 6483