Olen saanut tarpeekseni Escortistani, joten käytetyn auton hankinta tullee olemaan ajankohtainen sitten keväällä. Olen harkinnut uudemman korimallin 900:n (1993 ->) ostamista. Rahaa ei näin opiskelijana ole vara sijoittaa kuin ehkä 5000 euroa, mutta eiköhän silläkin saisi hyvän pelin. Millaisia kokemuksia muilla on 93-94 vuosimallien 900:sta? Onko ns. lastentauteja? Onko syytä varautua tekemään remppaa? Myöskin moottorivaihtoehdot tehoineen olisi mukava saada tietää.
Hyvät joulut kaikille!
Hyvät joulut kaikille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moottorit:
2,0i 130hv
2,3i 150hv
2,5V6 ???hv
2,0Turbo 185 hv
Valtaosa Suomessa on 2,0i-autoja. Heikkoja kohtia lienevät ainakin lämppärin kenno ja takaluukun ruostuminen. Kuulemma -95 alkaen ovat varmempia, tiedä sitten.
Vakiovarusteisiin kuuluvat: ABS, Airbag, 4xsähkölasit, sähköpeilit ja keskuslukko.
Kyllä kait ihan hyviä käyttöautoja ovat. Lisätietoja: www.saabclub.fi
Uusikoppaisen 900:n moottorit v.94 - 98:
2,0 130 hv
2,3 150 hv
2,5 V6 170 hv
2,0 Turbo 185 hv
Varmaan tuonikäisessa autossa aina voi jotain remppaa joutua tekemään, mutta kyllä noista mahdolliset lastentaudit on jo fiksattu. Jos autossa on sähköantenni tai automaattinen ilmastointi, sen toimivuus kannattaa tsekata. Tuo automaattinen ilmastointi on sinänsä kyllä tosi hyvä laite, pitää sisälämmön tasaisempana kuin muiden merkkien vastaava eikä asetuksia tarvitse juuri manuaalisesti sormeilla.
Näissä 900:sissa ajokilometrimäärät ovat yleensä kohtuullisempia kuin vanhan mallin 900:ssa tai 9000:ssa. Tosin vähänajettua Turboa voi olla aikas vaikea löytää.
melkein mikä tahansa muu auto kuin Saab jos ei halua korjata kaiken aikaa.
Opel.
Polski-fiat.
samaa tasoa mutta hiukan luotettavampi.