jakohihnan vaihto

bbb

Eli tarttis vissii vaihattaa meikäläisen Toyota Carina 2 (vm.90) jakohihna. Missähän hintaluokissa liikutaan?

140tkm ajeltu ja toistaseks kuosissaa, mut eipä taida kauaa enää uskaltaa körötellä.. :) Kiitoksia etukäteen!

9

14942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukkis

      200-300€ , riippuu miten paljon pitää purkaa. äläkä aja jos tulee kovaa ulinaa..konerikko muuten jos hihna poikkeaa

      • Jukka

        Ei hajoa Carinan mylly,vaikka remmi katkeaisikin,sorry.


      • tuo
        Jukka kirjoitti:

        Ei hajoa Carinan mylly,vaikka remmi katkeaisikin,sorry.

        kaks litranen leviää, mutta toi 1.6 ei kolauttele kattoon.


    • halvimmaksi

      Et kerro koneen kokoa mutta sarjat löytyy motonetistä hintaan: 45 - 93 euroa. Itse vaihtaen säästää, ei sittenkään niin vaikea homma kuin luulisi.

      Jos ei vaihda itse niin sitten kolmisen tuntia työtä siihen päälle...

      • vanha monttööri

        miten helvetissä siihen saa menemään 3 tuntia? tietysti jos välissä on ruokatunti ja käy kotona vääntämässä kukkoa punaviinissä niin ehkä just ja just...


      • nämä toyotan

        bensamyllyjen hihnan vaihto on aika helppo homma n. 1h eka kerralla ja 0,5h sitten toisella kerralla. Jos kampiakselin pultti ei meinaa irrota laita putken pätkä avaimen jatkoksi ja kanittamaan siihen moottorin kannakkeeseen ja sitten vain startilla pyöräyttää, (syt. tulpat irti ettei kone käynnisty) niin irtoaa pultti helposti.


      • gfggdggdgdgg
        nämä toyotan kirjoitti:

        bensamyllyjen hihnan vaihto on aika helppo homma n. 1h eka kerralla ja 0,5h sitten toisella kerralla. Jos kampiakselin pultti ei meinaa irrota laita putken pätkä avaimen jatkoksi ja kanittamaan siihen moottorin kannakkeeseen ja sitten vain startilla pyöräyttää, (syt. tulpat irti ettei kone käynnisty) niin irtoaa pultti helposti.

        Ei kannata itse vaihtaa, pitää myös purkaa usein kun on niin ahdasta, muista sopiva kireys, ettei paukahda uutena poikki.


    • JuJu

      Ei tarvii kun hihnan ja yhden rullan (mahd stefat), Motonetti kallis, osta tavallisesta tarvikeliikkeestä. Ite vaihdoin; hinta 25 euroa.

      • Risu

        Motonet on tarvikeliike


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      59
      4664
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      159
      4245
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3872
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3835
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3658
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3488
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2440
    Aihe