Mustavalkoinen öttiäinen

oregano22

Mikähän mahtaa olla nimeltään mustavalkoraidallinen ötökkä, joita löytää silloin tällöin kaapeista ja laatikoista? Näyttää pieneltä koppakuoriaiselta, muuten musta, mutta keskellä poikittain vaalea raita.

5

6945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mc koppa koppakuoriainen ...

      jokin täältä:
      http://www.uku.fi/~holopain/stt/sttkok.htm#tekstiili

      Nuo tekstiilien tuholaiset voisi olla potentiaalinen ryhmä, katsele sieltä kuvia. Epäilisin ensin turkiskuoriaiseksi, mutta ne ovat enemmänkin varmaan ruskeita, vaikka taitaa niissäkin olla värisävyjä.

    • Hard_Rock_Mama

      Kuolemankello (koppakuoriainen). Hirsirakenteiden tuhoojahyönteinen. Nuoret yksilöt ovat täysin mustia ja vanhemmilla se kellertävän vaalea raita keskellä poikittain.

      Kaasutukset, jotka tuhoaisivat kuolemankellon, ovat nykyään kiellettyjä.(syanidi)
      Ainoa luonnonmukainen hävityskeino on hevosmuurahainen, joka on yksi pahimmista ja nopeimmista rakenteiden tuhoajista.
      Se istutetaan rakenteisiin, annetaan olla määrätyn ajan (en muista tarkalleen), mutta hevosmuurahainen löytää kuolemankellon pesän ja kuningattaren. Sen jälkeen hevosmuurahainen tuhotaan. (en muista miten)
      Tämä tiedonjyvänen on tuholais-asiantuntijalta, joka on talossamme kuolemankellon takia käynyt.
      Meillä selvisimme pesän löytämisellä.
      Jos jostain on vaikka vuosia sitten päässyt rakennuksen rakenteisiin vettä paljon, niin sieltä kannattaa lahoista ja hauraista kohdista tutkia tarkkaan. Kuolemankellot Elävät hirren sisällä ja nimi kuolemankello tulee siitä, että ne pitävät, varsinkin öisin, ja kun yleensäkin on hiljaista, kellon tapaista naksutusta. Sellainen ääni, kuin rakennus eläisi jotenkin, mitenköhän sanoisin.. kuin pakkasella naksahtelevat puut, mutta hiljaisempaa ja tasaisempaa ääntä.

      Yhden ihmiselämän aikana kuolemankello ei kuitenkaan ehdi rakennusta tuhoamaan, eli ei ole pahimmasta mahdollisesta päästä oleva tuholainen.

      Hevosmuurahainen sen sijaan tekee isoja käytäviä ja on todella vahingollinen.
      Kotikonstein sitä ei pidä lähteä rakenteisiin istuttamaan.
      Katso netistä löytyykö tietoa kyseisestä ötökästä ja jos teillä "asuva" tuhooja on kuolemankello, niin tuholaistorjuntaan kannattaa ottaa yhteyttä, mutta varmista ötökkä ensin ihan terveyskeskuksen terveystarkastajalta, joka on ilmaista, kuten myös meillä oli ilmaista tuholaistorjujan ensimmäinen ja ainoa käynti talossamme.

      Kerron mielelläni kokemuksen perusteella kuolemankellon kanssa elämisestä samassa talossa lisää jos haluat.
      Laita sähköpostia..

      (Tiedot ovat omasta kokemuksesta ja muistista. Jotkut asiat ovat saattaneet muuttua vuodesta 1998.)

      [email protected]

      • googlella netistä,

        on varmaan museokuoriainen tai yks toinen, en muista nimeä, mut syövät kangasta ja jos sitä ei löydy, ni esim. jauhoja. Löytyy olikohan se kUopion yliopiston nettisivut, semmonen yks kuoriainen tulee syksyllä räystäistä ja linnunpesistä sisään, suht vaaraton.


    • hep

      se on ihrakuoriainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe