Dieselin kytkin.

Olen kuullu huhuja, että d4d avessa ois heikko kytkin/vauhtipyörä. Millä kilsoilla yleensä on hajonnu ja mistä huomaa, että alkaa hajoaan.... ja onkohan uuskoppasessaki vielä sama ongelma??
72649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

juuri oli särkynyt vauhtipyörä melkein uudesta RAV4:stä. Laadun vaihtelu lienee suuri.

Äänestä
  • vaan selvä suunnitteluvirhe

    Äänestä

Ilmeisesti siinä ei ole erityisen heikko kytkin kun ei vastauksia enempää tule. HYVÄ JUTTU!!!

Äänestä

se on jos ei kestä,kuinka monta disel tojotaa oli taxissa 10 v sitten?niin mersuja ja volvoja oli muistaakseni muutamia

Äänestä

kyse on (ilmeisesti vm. 02 asti) vauhtipyörän tasapainotussysteemistä, jonka ensimmäinen versio oli susi. Niitä on takuuna vaihdettu (kytkin siis siinä mukana) vielä varsinaisen takuuajan ja takuukm-rajan jälkeen uudistettuun versioon. Omassani (vm -02) luulin ensin auton ominaisuudeksi sitä, ettei alle 1500 kierroksen pysty ravistamisen takia ajamaan. Huollon yhteydessä vaihtoivat em. systeemin (siis takuuna) ja nyt menee tyhjäkäyntikierroksillakin nätisti (jos tarve on).
Kokemusta on toisestakin vastaavasta: vm -00 d4d:ssä vika tuli esille ainoastaan vaeltavana tyhjäkäyntinä paikallaan ollen.
Ihmetyttää vain Toyota-organisaation vaitonaisuus asiasta. Tämän tyyppinen vika pitäisi kyllä hoitaa takaisinkutsuna eikä "salaa määräaikaishuoltojen yhteydessä". Itsellä nimittäin aika kolkkoja kokemuksia Toyotan määräaikaisvalohoidoista ja vältän viimeiseen asti muutoin hyvän autoni viemistä Toyotan poikien käsiteltäväksi.

Äänestä
  • lähes uusistakin. Särkyminen ilmoittaa kyllä kovalla paukahduksella ja vedon loppumiselle. Vauhtipyörän tasapainotussysteemi pettää. Ja näitä on sattunut paljon.

    Äänestä

Ei pelkkää huhua.....
Minun avensikseen oli vaihdettu kytkin 200tkm:ssä, hinta 1700eur,onneksi ei tarvinnut itse vaihtaa. Nyt ajettu 240tkm ja 5-vaihde laukesi... 1500eur. Että semmosta toyotaa, ei varmaan jaksa kauaa katsella!!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Dieselman kirjoitti:

Olen kuullu huhuja, että d4d avessa ois heikko kytkin/vauhtipyörä. Millä kilsoilla yleensä on hajonnu ja mistä huomaa, että alkaa hajoaan.... ja onkohan uuskoppasessaki vielä sama ongelma??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu