Saako vartija

ylittää suojatien punaisten valojen palaessa jalankulkijoille, esim seuratessaan pakenevaa rikollista. Ja jos saa, niin mihin lakiin asia perustuu?
102048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On varmaankin lieventävä asianhaara kun ajaa takaa rosvoa mutta ottaa kyllä turhan riskin juostessaan päin punaisia. Eipä kai tuo kuulu vartijan hommiin että voisi hyvällä syyllä lopettaa perässä juoksun vedoten punaisiin valoihin :)

Äänestä

Aika mun mielestä tollo ja näsäviisas kysymys mutta mun mielestä silloin vedotaan varmasti pakkotilaan

Äänestä
  • Taitaa vaxikallella olla pakkotilan käsitys vähän niinku hukassa...

    Äänestä

  • Jugi kirjoitti:

    Taitaa vaxikallella olla pakkotilan käsitys vähän niinku hukassa...

    Olen muutenkin huomannut, että pakkotilaa tyrkätään joka paikkaan. Kaikenlaista puuhaillaan ja sitten tuumaillaan, että varmaan pakkotila antaa virtaa toimia.. Suosittelen hivenen tutustumaan kyseiseen lakiin, jotta ei tulis ihan hulluja tehtyä!!

    Äänestä

  • Ei kyllä pakkotilaan voi tuossa millään tulkinnalla vedota.

    Äänestä

  • putatiivinen pakkotila.

    Äänestä

  • on tässä tapauksessa kirjoitti:

    putatiivinen pakkotila.

    Toi oli kyllä oikeasti hyvä letkautus :))))

    Mutta odotappa vaan, kyllä tonkin joku ottaa täällä vielä tosissaan.


    P.S. Vieläkin naurattaa!!!!

    Äänestä

  • on tässä tapauksessa kirjoitti:

    putatiivinen pakkotila.

    Putatiivitilanteella ei ole tässä mitään tekoa, ota selvää ettet käytä hienoa sanaa väärin. tuskin vartijaa syytetään jostain punasia päin menosta jos ei ole aiheuttanut vaaraa ja tilanne on suhteutettu tekoon ja on puolustettavissa.

    Äänestä

  • polliisi kirjoitti:

    Ei kyllä pakkotilaan voi tuossa millään tulkinnalla vedota.

    mietitäänpä tätä.. kaveri on varastanut jonkun ison yrityksen tärkeitä tiedostoja... joiden arvo olisi 10 miljoonia.. niin eikö pakko tilaksi lasketa sellainen.. jossa on edustettavana suuri omaisuus

    Äänestä

  • vartija kirjoitti:

    mietitäänpä tätä.. kaveri on varastanut jonkun ison yrityksen tärkeitä tiedostoja... joiden arvo olisi 10 miljoonia.. niin eikö pakko tilaksi lasketa sellainen.. jossa on edustettavana suuri omaisuus

    No jos mielikuvitusmaailmasta haetaan erittäin epätodennäköistä keissiä niin toki pakkotila voi sitten tulla kyseeseen. Kyseessä pitäisi olla _erittäin_ huomattava omaisuus ja vartijan ainoa perusteltu vaihtoehto olisi toimia kuvatulla tavalla. Pakkotila arvioidaan aina jälkikäteen.

    Tietenkin voi miettiä, kannattaako moisessa tilanteessa miettiä mitään pakkotiloja vaan ottaa rosvo kiinni ja tuumia jälkikäteen. Suomessa on sikäli hyvä tilanne vielä, että terveellä järjellä on paikkansa myös lainsäädännössä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uteliaisuuttani kyselen kirjoitti:

ylittää suojatien punaisten valojen palaessa jalankulkijoille, esim seuratessaan pakenevaa rikollista. Ja jos saa, niin mihin lakiin asia perustuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu