mikä kasvi?

hmm hmm hmm

Mikä on suomeksi tämä kasvi? "Cabomba Caroliniana"? Ostin enkä muistanut ottaa suomenkielistä nimeä ylös :D

4

493

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkittäjä

      on olemassa hyviä hakukoneita, esim. google...

      • patu

        karkeaviuhkalehti,eli karkealehtinen kabomba, elikkäs karolinianviuhkalehti


      • kiitoksia
        patu kirjoitti:

        karkeaviuhkalehti,eli karkealehtinen kabomba, elikkäs karolinianviuhkalehti

        Paljon kiitoksia Patu =) Mites tuo kasvi sitten leikellään? Kun on nyt kasvanut juuri ja juuri pintaan asti niin pitäisikö nyt leikata, mistä kohdasta? Ja voin siis istuttaa leikkaamani osan uudestaan? Kiitoksia Patu jos jaksaisit vastata =)


      • patu
        kiitoksia kirjoitti:

        Paljon kiitoksia Patu =) Mites tuo kasvi sitten leikellään? Kun on nyt kasvanut juuri ja juuri pintaan asti niin pitäisikö nyt leikata, mistä kohdasta? Ja voin siis istuttaa leikkaamani osan uudestaan? Kiitoksia Patu jos jaksaisit vastata =)

        Katkaiset vain puolesta välistä ja istutat katkaistun rungon hiekkaan uudestaan, juuret kyllä kasvavat ajan kanssa. Näin sen saat leviämään komeaksi puskaksi in nou taim.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      263
      4931
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      108
      2513
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1550
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      101
      1080
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      333
      997
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      271
      886
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      115
      852
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      797
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      39
      755
    10. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      72
      734
    Aihe