Tehtiin kylppäriremontti ja lattioille tuli Marazzin Ruka blue 10x10 laatat.Pettymykseksi osoittautui niiden liukkaus.Lapset ovat liukastuneet ja itsekkin täytyy liikkua hiihtämällä.Onko ongelmaan muuta ratkaisua kuin uudet laatat?Jos lattian koittaa hioa tai hiekkapuhaltaa, meneekö koko laatta piloille?
Liukas lattia
15
8628
Vastaukset
- varmaan muutaman
euron halvemmalla nuo laatat kuin sellaiset jotka on oikeasti tarkoitettu kylpyhuoneen lattiaan. tarttis pikkuisen ajatella siinä vaiheessa kun noita hankkii, että aina se hinta ei ole se tärkein pointti!!!!!!
- asdfg
Itse olen huomannut että puhtaiden ja likaisten laattojen kitkakertoimessa on selvä ero.
- jkl.
julkisessa paikassa oli liukkaat laatat. En tiedä miten se korjattiin koska työkohde oli aina seinällä eristetty. Pölyä sieltä tuli joten ehkä hiekkapuhallusta käytettiin. Kannattais kysäistä sieltä liikkeestä mistä laatat on ostettu jos tietävät ratkaisun ongelmaan. Ettei vain olis laatat seinään tarkoitettuja.
- Lotina...
Ja yks homma on vielä saumoissa eli tehdään lattian saumat ihan laattojen yläpintojen tasolle! Huomattavasti kitkaisempi tulee jos jättää hieman syvemmän sauman lattiaan! Tietysti ehkä hieman "siistimpi" on tasa saumaus,jos joku siellä mittailee lattian rajan tuntumassa,mutta luulen että käytäntö ajaa kuitenkin sen ohi....
- hämeestä
Yks vaihtoehto on liimata hiekkapaperia laattoihin.
Pistä vaikka joka toiseen, niin ei näytä pahalta. - Konttaaja
Lattialaattoja ne kyllä ovat, eivätkä aivan halvimpia.Myyjältä tentattiin liukkautta, ja väitti että eivät ole.Saumauskin tehty normaalisti.
- testannut
tässä yks kirjoitti:
Testattu on, tosin vuosia sitten liukkaalle laatalle. Slipguard-käsittely tosiaan auttoi, ero oli kuin yöllä ja päivällä.. Kestävyydestä en tiedä, mutta helppohan käsittely on uusia.
- Konttaaja
testannut kirjoitti:
Testattu on, tosin vuosia sitten liukkaalle laatalle. Slipguard-käsittely tosiaan auttoi, ero oli kuin yöllä ja päivällä.. Kestävyydestä en tiedä, mutta helppohan käsittely on uusia.
Ei ollut kyseistä ainetta paikallisessa K-raudassa.Sanoivat, että ei pidetä enään hyllyssä, kun ei kuulemma toimi.Mitenkähän on?
- onelantana
Konttaaja kirjoitti:
Ei ollut kyseistä ainetta paikallisessa K-raudassa.Sanoivat, että ei pidetä enään hyllyssä, kun ei kuulemma toimi.Mitenkähän on?
Olen käyttänyt slipguardia kaikissa asunnoissani ja aina on toiminut tosi hyvin. Kestää vielä pidempään kuin maahantuoja lupaa. Ainetta voi tilata suoraan myös www.slipguard-europe.com
- Bioner
antiSLIP System http://www.bioner.eu/
- Anonyymi
Kokeilin lilaki liukkaudenpoistoa ja olin kyllä tyytyväinen. Pito lisääntyi yllättävän paljon. Uskallan suositella näin reilun vuoden kokemuksella👍
- Anonyymi
https://www.taloon.com/sepeli-3-6-mm-1000-kg-suursakki/HBG-2005/dp
Tuosta apu liukkauteen. - Anonyymi
hyvin taas melkein 15 vuotta vanha aloitus kelvannut palstan aktivointiin
- Anonyymi
Eikö olekin kauheaa, kun kaikki tietää ettei enää voi olla liukasta missään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2486257Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.925156KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa164359Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1523138Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123091Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1702613Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862553Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1741724- 461679
- 681525