Kivelä

Missä ihmeessä on postitoimipaikka 49470 Kivelä?
Kymenlaakson Sähkö käyttää tämmöstä.Taitaa jo olla Suomen puolelle jäänyt...tiedoksi yhtiölle et ollaan 2000 luvulla.
103079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kivelä on sama kuin Tompurinmäki.

Äänestä
  • oiskos kuitenkii sama Ku Salmenkylä

    Äänestä

  • Sellasta kirjoitti:

    oiskos kuitenkii sama Ku Salmenkylä

    se alue on Kivelää joka Tompurinmäen ja Salmenkylän välissä.

    Äänestä

  • Salmenkylä on 49470 KIVELÄ (ml. Takkaniemi). Tompurinmäen postiosoite on 49400 Hamina. Eli Salmenvirran, satamatien ja lappeenrannantien välinen kaistale.

    Äänestä

  • 49470 KIVELÄ kirjoitti:

    Salmenkylä on 49470 KIVELÄ (ml. Takkaniemi). Tompurinmäen postiosoite on 49400 Hamina. Eli Salmenvirran, satamatien ja lappeenrannantien välinen kaistale.

    Itse olen asunut Tompurinmäellä ja meille tuli postit, joissa postiosoite oli 49470 Kivelä. Ehkä se käsittääkin sekä Salmenkylän ETTÄ Tompurinmäen alueen..

    Äänestä

Joskus ennen muinoin (muistaakseni 70-luvun alkupuolelle asti) kun Haminaan kulki rata, sen varrella oli Kivelän seisake (pysäkki); viimeinen ennen Haminan asemaa. Eli Kivelän varsinaista ydinkeskustaa on tämän seisakkeen lähiympäristö. Seisake sijaitsi aikanaan Pirkantien ja ratapohjan risteyskohdassa. Ratapohjan löytää vieläkin. Nyt siinä kulkee epävirallinen lenkkipolku. Vieläkin ihmisten puheessa saattaa vilahtaa ilmaisu Kivelän ylikäytävästä.

Oma postikonttuuri Kivelällä oli Kären (Kärki) kaupan vieressä. Sen postinuemro oli 49470.

Selvittikö yhtään?

Äänestä
  • 60-luvun alussa pikkupoikana laitettiin potkukelkka raiteille poikittain,näin saatiin ylikäytävän kello kilkattamaan ja puomit laskeutumaan alas.Siinä Kivelän seisakkeella oli kopissa joku vahti,joka ei tainnut oikein pitää kolttosistamme,kovasti ainakin heilutteli käsiään ja huusi perään kun pakoon juostiin.
    Lättähatulla siitä seisakkeelta kaupunkiin ajeltiin jos vaan sattui rahaa olemaan.

    Postinumeroista ei siihen aikaan tainnut olla mitään tietoa?

    Äänestä

kannusjärvikin omalla numerollaa vaikka haminaan kuuluu...terkkuja Töyskyllekin

Äänestä

kivelä on haminassa. ja kivelä on toimiva "postitoimipaikka" ja mene vaikka kuuhun. eikö ollakkaan 1800-luvulla? hitsi.

Äänestä

Kivelä sijaitsee Haminan kaupungin pohjoispuolella, aikaisemmin Vehkalahden puolella Vuosia sitten Haminaankin kulki rautatie. Oli Haminan rautatieasema ihan kaupungissa ja Kivelän seisake oli ensimmäinen kaupungista pohjoiseen.
Toinen raidepari vei Syväsatamaan, Haminan lahden toiselle puolelle.
Ilmeisesti henkilöliikenne oli niin hanakalaa monen vaihdon takia, että se tyrehtyi omaan mahdotomuuteensa ja haminalaiset tyytyivät linja-autoihin. Myös omia autoja ruvettiin hankkikmaan ja niin rautatie jäi vähäiselle käytölle.
Nykyään Haminaan kulkee rautatie vain Haminan satamaan tavaraliikennettä varten.
Terveisin, KaijA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jawoiia kirjoitti:

Missä ihmeessä on postitoimipaikka 49470 Kivelä?
Kymenlaakson Sähkö käyttää tämmöstä.Taitaa jo olla Suomen puolelle jäänyt...tiedoksi yhtiölle et ollaan 2000 luvulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu