Anteeksi ulkopaikkakuntalaisuuteni, joka paljastuu kysymyksistäni. Kun turkuun saapuu junalla niin hieman ennen rautatieasemaa oikealla puolella, suurin piirtein Caribean kohdalla, näkyy horisontissa sairaan korkea linkkitorni. Missä päin Turkua se sijaitsee ja asuuko siellä ketään vai onko se keskellä metsää.
sittemmin kun juna on pysähtynyt ja katsoo pohjoiseen päin niin jollain kukkulalla sijaitsee suuri punatiilinen rakennus, jonka seinään on niin suurilla kirjaimilla kirjoitettu että satojen metrienkin päästä näkee lukea että Turun teknillinen oppilaitos. Missä päin se sijaitsee ja onko hyvää aluetta?
Ulkopaikkakuntalaisen huomioita
12
2230
Vastaukset
- öhhöm
Kumpaa asemaa? Kupittaa vai Turku, ennen kupittaata näkyy, en nyt muista taas sitä nimeä, mutta varissuon sellainen linkki torni. Alueella asuu paljon ihmisiä.
Jos tulet tampereen suunnasta ja ennen Turun rautatieasemaa näit jonkun ni, sit täytyy jonkun muun auttaa.
Alueen korkein linkkitorni taitaa olla Kaarinan kuusistossa sijaitseva Turun linkkitorni.
Mutta tämä varissuon torni on sii oikea torni eikä vaijereilla pystyssä pysyvä rauta tikku. - toke
et pääse asumaan linkkitorniin ei siellä ketään asu. on hyvää aluetta. t: Torsti
- hehhe
Luin vasta nyt kunnolla
Torni on se varissuon torni
ja kukkulalla on nimi Juhannuskukkula ja sen päällä Turun ammatti-instituutin teknillinen oppilaitos eli ammattikoulu.
Koitan hakea sen tornin nimen vielä jostain
Juhannuskukkula on ihan hyvää aluetta- hehhe
TV-torni se tietääkseni on mutta en mene vannomaan. Ei nyt taas löytynyt mitään.
Torni ei kuitenkaan ihan ole varissuolla. Tämä alue itseasiassa on paljon parempaa kuin varissio. Mutta en millää muisti kaikkien kaupungin osien nimiä.
Oliskohan paikka itäharju. Siellä on ainakin sen niminen Prisma. Eli kauppoja löytyy. Alkokin on ja yksi Turun harvoista MCdonadseista.
Juhannuskukkula ja muut köydenpunojankadun ympäristöt taitavat olla hyvin vanhaa lähiö aluetta. Joten se tarkoittaa yleensä, että alueella on rauhallista. Siellä on myös puutaloja paljon. Kerrostalojen takana on omakotitaloja. - Ulkopaikkakuntalainen
hehhe kirjoitti:
TV-torni se tietääkseni on mutta en mene vannomaan. Ei nyt taas löytynyt mitään.
Torni ei kuitenkaan ihan ole varissuolla. Tämä alue itseasiassa on paljon parempaa kuin varissio. Mutta en millää muisti kaikkien kaupungin osien nimiä.
Oliskohan paikka itäharju. Siellä on ainakin sen niminen Prisma. Eli kauppoja löytyy. Alkokin on ja yksi Turun harvoista MCdonadseista.
Juhannuskukkula ja muut köydenpunojankadun ympäristöt taitavat olla hyvin vanhaa lähiö aluetta. Joten se tarkoittaa yleensä, että alueella on rauhallista. Siellä on myös puutaloja paljon. Kerrostalojen takana on omakotitaloja.Kiitti vaivannäöstäsi! Pitänee tässä joskus lähiaikoina tulla taas Turkuun hieman paikkaamaan Turku-tietouden puutetta.
Kyselin noista paikoista sen takia, että ne sijaitsevat juuri päinvastaisella suunnalla minne yleensä Turussa ulkopaikkakuntalainen menee mutta ne ovat kuitenkin sellaisia jotka pistää silmään sellaiselle, joka ei niitä joka päivä näe. Hieman kuin Pasilan tv-torni Helsingissä. Tai Näsinneula Tampereella. - hehhe
Ulkopaikkakuntalainen kirjoitti:
Kiitti vaivannäöstäsi! Pitänee tässä joskus lähiaikoina tulla taas Turkuun hieman paikkaamaan Turku-tietouden puutetta.
Kyselin noista paikoista sen takia, että ne sijaitsevat juuri päinvastaisella suunnalla minne yleensä Turussa ulkopaikkakuntalainen menee mutta ne ovat kuitenkin sellaisia jotka pistää silmään sellaiselle, joka ei niitä joka päivä näe. Hieman kuin Pasilan tv-torni Helsingissä. Tai Näsinneula Tampereella.Se on Pääskyvuoren TV-Torni! tadaa :D
hehe kyllä nyt hövetää xD
Se paikka on Itäturku. Eikä sinne varmaan tuu mentyä koska siellä on enimmäkseen lähiöitä. Kupittaa on ehkä itäturun tunnetuimpia alueita. Se kun sijaitsee keskustan alueella. Ja on Suomen suurin kaupunkipuisto. Mut mut Pääkyvuori on sitten jo paljon kauempana. Linkkitornin takana on varrisuo ja sen takaa alkaa Kaarina. - - wakeup -
hehhe kirjoitti:
TV-torni se tietääkseni on mutta en mene vannomaan. Ei nyt taas löytynyt mitään.
Torni ei kuitenkaan ihan ole varissuolla. Tämä alue itseasiassa on paljon parempaa kuin varissio. Mutta en millää muisti kaikkien kaupungin osien nimiä.
Oliskohan paikka itäharju. Siellä on ainakin sen niminen Prisma. Eli kauppoja löytyy. Alkokin on ja yksi Turun harvoista MCdonadseista.
Juhannuskukkula ja muut köydenpunojankadun ympäristöt taitavat olla hyvin vanhaa lähiö aluetta. Joten se tarkoittaa yleensä, että alueella on rauhallista. Siellä on myös puutaloja paljon. Kerrostalojen takana on omakotitaloja.- Ei ole tv-torni vaan on ollut sotilasalueena. Nyt on tuokin homma kuivumassa ja aikoinaan Pääskyvuoren tornin kautta kulki "kuumalinja" Ameriikan ja Neuvostoliiton välillä. On siellä nytkin antenneita tietoliikenteen välittämiseen.
- fhkl
http://www05.turku.fi/urban/kuvat/kartta_3.jpg
Itä Turku
Pääskyvuoren ja Itäharjun rajalla olevan risteyksen ylä-oikealla sijaitsisi tämä torni. - A.Kivi
sijaitsee kohta rautatieasemalta irrottauduttua tampereen suuntaan? puinen risti?
A.Kivi - Mimi Nerkki
A.Kivi kirjoitti:
sijaitsee kohta rautatieasemalta irrottauduttua tampereen suuntaan? puinen risti?
A.KiviHei, tarkoittanet sitä valkoista ristiä joentöyräiden välimaastossa? Käsittääkseni se on Koroisten risti, muistona siitä paikasta, jossa oli kauan sitten ennen Åboa kirkko. Niiltä main Turku on kait saanut alkunsa. Ristin juurelta lähdetään muun muassa kesäkuussa aina pyhiinvaellukselle Köyliöön - pyhän Henrikin surmapitäjään. Oikaskaahan, jos tietoni ovat puutteelliset.
Yleisenä huomautuksena vielä, että risti on hieno symboli, se yhdistää taivaan ja maan. - fobia3
Mimi Nerkki kirjoitti:
Hei, tarkoittanet sitä valkoista ristiä joentöyräiden välimaastossa? Käsittääkseni se on Koroisten risti, muistona siitä paikasta, jossa oli kauan sitten ennen Åboa kirkko. Niiltä main Turku on kait saanut alkunsa. Ristin juurelta lähdetään muun muassa kesäkuussa aina pyhiinvaellukselle Köyliöön - pyhän Henrikin surmapitäjään. Oikaskaahan, jos tietoni ovat puutteelliset.
Yleisenä huomautuksena vielä, että risti on hieno symboli, se yhdistää taivaan ja maan.valaisevasta esityksestä
A. Kivi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427095
- 323978
- 513422
- 412978
- 172746
- 372248
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472147- 422102