kuinka suureksi

mörri

kultakala kasvaa?oon kuullu kyllä että ainakin 15cm mutta voivatko ne kasvaa tämän ylikin?ostin äskettäin 2 kultakalaa 250litran akvaarioon monnien lisäksi..mitä kaikkea te syötätte kultakaloillenne?

2

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvaa

      jopa 30cm mittaiseksi jos se saa elää tarpeeksi suuressa akvassa. kultsi on parvikala ja niille kannattaisi olla vähintään 500 litran akvaario. ne ovat myös melkoisia sottapyttyjä joten suodattimen on oltava tehokas. olen kuullut jossain puhuttavan puolimetrisestä kultakalasta...

      • patu

        Melkoinen vonkale tarjolla.

        Niinhän se menee että Kultakala on parvikala ja kuusi on minimi parvi mitä on suositeltu parvikaloille pidettävän mutta luonnossakin kalt elävät sata jopa tuhat päisinä parvina joten siitä voi laskeskella parven sopivaa kokoa vankeudessakin.
        150l/ kultakala joten 10 kalan parvi kultakaloja vaatisi sellaisen 1500 litraisen akvaarion.
        Tuo minimi on siis kahdelle Kultakalalle tarkoitettu akvaarion koko mutta jos niitä halajaa minimi parveen on tuo akvaarion minimi se 1000 litran paikkeilla ja suodatus tehon tulee olla tavalliseen seura akvaarion suodatus järjestelmään melkein kolmin kertainen.
        Jos tavoitteena on että suodatin teho lasketaan kolmin kertaiseksi akvaarion tilavuuteen nähden niin Kultakala akvaarioon tuo suodatus teho pitää vielä liki kolmin kertaistaa.

        ESIM.
        300 litran seura akvaarion suodattimen läpivirtaus teho tunnissa pitää yltää 900 litra/tunti tasolle.
        Tuhat litraisessa akvaariossa se on 3000l/h.
        Tuhat litraisessa Kultakala akvaariossa sen pitäisi silloin olla 6000-9000l/h. Siihen saajo laittaa rinnalle monen monta PRO II tehosuodatinta eikä ne riitäkkään vaan silloin suodattimiltakin vaaditaan jo megaluokan tehoja.

        Kuulostaa tolkuttomalta mutta näkisittepä sen saastan joka Kultakalan perä aukosta tulee solkenaan 24-7.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe