Olen syönyt nyt 3,5kk Diane Nova-pillereitä, jotka pyysin käytännössä vain aknenhoitotarkoitukseen, sillä jatkuva ehkäisy ei sinkkuna ollut se ensimmäinen huoli.
No, olen ehkä ollut onnekas, sillä näinä kohta neljänä kuukautena en ole kärsinyt mistään sivuoireista. Lievä akneni on alkanut helpottamaan, tosin täysin ilman meikkiä en vieläkään voi mennä kadulle.
Nyt kun olen selaillut vanhoja kirjoituksia Dianen lopettamisen järkyttävistä vaikutuksista, alan olla sitä mieltä, että minun pitäisi varmasti pian lopettaa nämä pillerit. Onko kenelläkään kokemuksia, menikö iho järkyttävään kuntoon vain muutaman kuukauden pillerien syömisen seurauksena, vai vaaditaanko näihin hormonitasapainon heittelystä syntyviin pahoihin iho-ongelmiin jo useamman Vuoden DN-pillerien syöminen? Jotenkin ajattelen, että jos en jatka tätä kuukausikaupalla, vaan lopetan viim 6 kk käytön jälkeen, voisin selvitä lievemmin jälkioirein.
Olen hieman tuskastunut asian kanssa, sillä ihoni paranemisprosessi on niin hidas, mutta samalla mietin, onko järkeä jatkaa näitä pillereitä se lääkärin määräämä vuosi, vai lopettaa heti jälkioireiden pelossa ja siirtyä vaikka antibioottikuurille/ vaihtaa matalahormonisiin pillereihin hetkeksi ja sitten lopettaa kokonaan?
Kaikista neuvoista kiitollinen!
No, olen ehkä ollut onnekas, sillä näinä kohta neljänä kuukautena en ole kärsinyt mistään sivuoireista. Lievä akneni on alkanut helpottamaan, tosin täysin ilman meikkiä en vieläkään voi mennä kadulle.
Nyt kun olen selaillut vanhoja kirjoituksia Dianen lopettamisen järkyttävistä vaikutuksista, alan olla sitä mieltä, että minun pitäisi varmasti pian lopettaa nämä pillerit. Onko kenelläkään kokemuksia, menikö iho järkyttävään kuntoon vain muutaman kuukauden pillerien syömisen seurauksena, vai vaaditaanko näihin hormonitasapainon heittelystä syntyviin pahoihin iho-ongelmiin jo useamman Vuoden DN-pillerien syöminen? Jotenkin ajattelen, että jos en jatka tätä kuukausikaupalla, vaan lopetan viim 6 kk käytön jälkeen, voisin selvitä lievemmin jälkioirein.
Olen hieman tuskastunut asian kanssa, sillä ihoni paranemisprosessi on niin hidas, mutta samalla mietin, onko järkeä jatkaa näitä pillereitä se lääkärin määräämä vuosi, vai lopettaa heti jälkioireiden pelossa ja siirtyä vaikka antibioottikuurille/ vaihtaa matalahormonisiin pillereihin hetkeksi ja sitten lopettaa kokonaan?
Kaikista neuvoista kiitollinen!
Vastaukset 14
Vanhimmat
ei olisi kannattanut koskaan aloitaakaan kyseisiä pillereitä muuhun kun ehkäisytarkoitukseen.
itselläni iho suorastaan räjähti 3v käytön jälkeen.enkä ole vieläkään siitä selvinnyt,vaikka siitä on kulunut kohta 2vuotta.
tsemppiä ja muistakaa että ehkäsypillereitä ei kannata KOSKAAN syyä akneen.
Tällä palstalla kirjoittelee ainoastaan ne joilla on iho-ongelmia. Tänne tuskin eksyy monikaan jolla on puhdas iho. Itse olen akneihoinen ja syön pillereitä. Ystäväni söi kaksi vuotta diane novia ja lopetti ne viime vuonna. Hän sai ihoonsa ehkä neljä näppylää sen johdosta ja luokitteli itsensä aknihoiseksi. Näppylät paranivat alle kuukaudessa. Tahdon vain tällä kirjoituksella sanoa että läheskään kaikki eivät joudu kärsimään pillereiden loputtua huonosta ihosta..Tällä palstalla kirjoittelee suurimmaksi osaksi ne ihmiset joille näin on käynyt. Osa myös kokee pahaksi akneksi kolme näppyä poskessa, toiset eivät mene lääkäriin vaikka naamassa ei ole kuin silmät ilman näppyä (minä mukaanlukien).
Jokainen päättäköön itse hankkiiko pillereitä vai ei. Itse en niitä pelkkään lievään akneen ottaisi.
sun ystävällä akne ennen pillereitä? vai mihin tarkoitukseen se niitä söi? ja kauan on menny aikaa lopettamisesta? naamahan voi räjähtää vasta monen kuukauden kuluttuakin?
Ystäväni lopetti pillerit viime vuonna, en nyt muista tarkkaa aikaa, mutta on siitä yli vuosi ainakin jo. Hänellä ei ollut aknea vaan söi pillereitä ehkäisyyn.
ehkä se just selittää asian, et jos ei ollut ennen pillereitä aknea niin ei sitä sit ehkä niin helposti tuu ..
samoja juttuja oon kans miettinyt, syön nyt ekaa liuskaa joka loppuu ihan muutaman päivän päästä ja taas alkoi tulla jtn finnejä (niin kuin ennenkin ennen kuukautisia) vaikka aluks näytti auttavan tosi hyvin, vaikka iho kuivui täysin!! itse aloitin aknen takia, mut myös tarvin ehkäisyä ja helpotusta runsaisiin ja kivuliaisiin kuukautisiin. Aattelin syödä yhteensä 2-3 liuskaa ja sit lopettaa, luulen et nää riittäisi aknen hoitamiseen kun nää alkoi tehoa näin nopeasti. Kyl mä uskon et on mahdollista et akne ei palaa enää takas, eihän lääkärit määräis näitä e-pillereitä kenellekään jos ne ei auttais kenelläkään pysyvästi! Ja en usko et akne voi räjähtää jos syö vain muutaman kuukauden, tälläkin palstalla aknen räjähtämisestä kirjoittaneet käyttivät diane novaa monta vuotta! ehkä se just vaikutti asiaan. Mut ei voi tietää etukäteen, kokeilemalla se selviää, mtu ei tosiaan kannata syödä näitä vuosikausia jos ne auttaa ja muutaman kuukauden kuluttua, nehän on määrätty just aknen hoitoon!
Itselläni on muuten aina taukoviikolla tullut 3-4. päivänä todella kipeitä ja isoja ihonalaisia finnejä. Viime taukoviikolla melkein purskahdin itkuun kun katsoin peiliin...ja nyt taas kun olen kaksi viikkoa syönyt pillereitä taukoviiko jälkeen naamassa ei ole yhtään finnejä, vain entisten arpia (jotka kiusallisia, kun täytyy meikata piiloon kuitenkin).
Muuten vielä siitä, että määrätäänköhän pillerit aika löyhin perustein? Itse nimittäin sanoin gynelle suoraan, että haluan Diane Novat aknen hoitoon (muutama ystävä käyttänyt ja saanut avun, tosin eivät ole vielä lopettaneet joten en ole nähnyt omin silmin mitä sitten käy!). Gyne määräsi kuitenkin mulle nämä pillerit nimenomaan aknen hoitoon, ja samantien 12 kk resepti...
Nyt olen sitä mieltä, että lopetan 5-6kk jälkeen, sillä syön näitä LÄÄKEtarkoituksessa, en ehkäisyn vuoksi. Ja jos iho ei kestä menen ihotautilääkärille ja pyydän jotain Skinorenia vahvempaa.
Niin joo, yksi sivuoire on tullut: ennen niin niukat luonnolliset kuukautiset ovat muuttuneet 7-8 päivän pituiseksi tyjennysvuodoksi. Great.
mullekin määrättiin aknen hoitoon, en silloin edes tarvinnut ehkäisyä.. Ja näihin kuukautisten aikaisiin finneihin ei sit taida auttaa mikään.. mullekin tulee kipeät ihonalaiset..:/ Tosin mulla taas on aina ollut runsaat kivuliaat kuukautiset ja kesto 5-6 pv, joten saa nähdä miten niille käy, kun eiköhän ne tuo jotain helpotusta.. kyl aika outoa jos sulla kuukautiset kestää nykyään noinkin pitkään..
Noh, minä käytin diane novia 2 vuotta ja lopetin kesällä. Ei ole vieläkään alkanut iho kukkimaan, satunnaisesti voi tulla pieniä näppyjä mutta sekin sitten ennemminkin jostain mistä olen syönyt. Ehkä mulla auttoi se että kuukautiskierto (= hormonitasot) on ollut pillereiden jälkeen ihan normaali, ts. ei ole jääneet pois kuten monilla käy.
Mukava että jollakin edes näin päin! :)
Kun tuntuu että nämä palstat ovat vain täynnään kauhutarinoita ihmisistä jotka ovat vuosien DN käytön lopettamisen jälkeen havahtuneet järkyttävään akneen.
Tosin ehkä sinulla hormonitoiminta saattaa olla jo luonnostaan tasaisempi, uskon että sekin vaikuttaa asiaan.
muuten ei ne ihmiset joilla dianet auttoi lopullisesti käy ees lukemassa näitä sivuja kun ei tarvi enää mitään akne tietoa.. eiköhän niitäkin löytyy.. ei ne lääkärit varmaan ees määräis näitä pillereitä jos ne ei oo ikinä tuoneet apua kellekään, ja just toi 1 vuosi.. mullekin määrättiin vuodeksi, eli se on varmaan se enimmäisaika, jolloin pitää jo saada jotain tuloksia.
Oon syönyt nyt 5 vuotta diane novaa ja lopetin kuukausi sitten. Naama ei ole vielä räjähtänyt mutta saa nyt nähdä. Tuun sitten kertomaan tänne kuulumisia. Musta tosin tuntuu että ne jotka on saanu Diane novan lopetuksen jälkeen näppyjä tulee tänne kirjottelemaan, mutta ne joilla näppyjä ei tule ei varmasti jaksa tulla tänne mitään selviytymistarinoita kirjoittelemaan..
Pillerit voidaan muuten mun käsittääkseni määrätä vain vuodeksi kerrallaan. Ainakin mulla on ollu näin..
Mulle määrättiin kans ekat Dianet tossa loppukesästä vuodeks aknen hoitoon. Tosin alun perin menin lääkäriin TOSI epäsäännöllisten menkkojen takia(oon kuitenki jo 23 v.) ja apu on nyt niihin tullu. Naama on ehkä hitusen parempi mut joitakin finnejä vieläkin on... Aattelin kyl hakee heti perään seuraavan reseptin ens kesänä kun kuitenki ehkäsynäkin käytän pillereitä. Ja saa nyt muutenki jatkos nähdä et kuin kauan tulee syötyä näit putkeen, ku en kyl 'uskalla' naaman takia lopettaa tavallaan turhaan täs välis, et katon sit joskus myöhemmin et koska lopetan ja miten sit käy finnien/naaman menkkojen kans... :)
...söin ja nyt lopetin kaksi kuukautta sitten. Pelkäsin ihan kamalasti pillereiden lopetusta koska täällä kaikki varoittelivat aknen puhkeavan lähes heti lopetuksen jälkeen. No,itselläni heti pillereiden lopetuksen jälkeen iho jopa näytti paremmalta ja kuukausi lopetuksen jälkeen ajattelin, että toisen kuukauden jälkeen se munkin iho räjähtää. Mut ei ole räjähtänyt. Vähän on tullut suun ympärille pieniä näppyjä, mitä ei ennen ole ollut. Mut kaiken kaikkiaan iho voi hyvin enkä jotenkin usko et se mitenkään "räjähtää"...jos niin käy, syön antibioottia. Hiukset rasvoittuu nykyään vähän helpommin... Uskon siihen,et ihmiset kirjoittelevat vain huonoja kokemuksia täällä ja sen takia monet pelkäävät aikaa pillereiden jälkeen. Mut mulla siis hyvä kokemus pillereiden lopetuksesta. Basiron on muuten hyvä ja halpa voide näppyihin.