Olisi tarkoitus ostaa uusi auto ja molemmat sopivat kokonsa, hintansa ja varustelun puolesta samaan kategoriaan. Kiaa näytetään myyvän kuitenkin huomattavasti Octaviaa enemmän, ainakin viime kuussa. Takuukin Kiassa on huomattavasti Octaviaa pidempi ja ehkäpä Kian mainekin on parempi, Skoda jotenkin tuntuu ja näyttää niin saamarin "pappamaiselta", kun taas Kia on puolestaan nuorekkaan ihmisen valinta. No, nämähän ovat näitä "mutu"- asioita, joiden ei pidä antaa vaikuttaa valintaan. Jotenkin vain uvw:tä seuranneena ei Occun laatu oikein vakuuta, vesivuotoja, luukkujen jäätymisiä, kylmiä kabiineita ja vieläpä katalysaattorin rikkoja on ollut tosi paljon. Kiasta en ole kuullut oikeastaan mitään pahaa, mutta liekö jollain teistä tietoa asiasta?
Skoda Octavia vai Kia Cerato
Vaikea valinta
297950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jos saat 1,6 hinnalla lähes täydellisesti varustellun 2.0 litrasen koneen ja 5 vuoden takuun, niin ei varmaan kauaa tarvi mietiskellä.
Lisävarusteena suosittelen: Helmalevike, 16" alut ja spoileri pakettia, hinta 990€
Korjaus edelliseen tuon lisävarustepaketin hinta onkin nykyään 1050€ se lisää edelleen auton sporttisuutta. Siis se varustepaketti.
Muuten tuon 2.0 Ceraton kiihtyvyys on 9.0s kun taas Octavian 1,6 on liki 13s. Ohitustilanteessa huomaat kyllä eron.
enpä olis tuosta Kian valinnasta kumminkaan niin hirveän vakuuttunut. Autohan on siinä tilanteessa kuin Skoda oli 10v sitten. Korealaiset merkit eivät ole oikein vakuuttaneet, välillä niitä on tuotu maahan ja välillä ei esim Hyundai. Pidän tuota Kian ostamista vielä tällähetkellä melkoisena arpapelinä.
Auto sinänsä voi kyllä olla aivan hyvä ja onhan se kauniimpi kuin Skoda mutta kyllä siihen liittyy niin paljon epävarmuus tekijöitä että etsisin Skodalle jonkun muun vaihtoehdon valittavaksi, niitä kyllä on.
Ennemminkin sanoisin että KIA on nyt siinä tilanteessa jossa Skoda on parhaimmillaan kymmenen vuoden päästä. Skodan laatu on alaarvoista ja imagosta ei kehtaa edes puhua.
Viestistäsi päätellen et ole edes nähnyt livenä uusia skodia taikka KIA autoja. Nimittäin ero kuin yölllä ja päivällä skodan eduksi. Itse tämän totesin viimekesänä kun kaikki mahdolliset merkit kävin läpi ennen kuin ocsu 2:n päädyin.
Provo pelle taas vaan laukoo täyttä paskaa kuten normaalistikkin eli ei mitään uutta. Omistatko itse KIAn vai ? Ai niin eihän pojalla ole varmaan edes ajokorttia saatika autoa.
Jos otta pannuun jos nyt joutuu Skodalla ajelemaan, onnea valitsemallasi tiellä!
Osta ihmeessä se Kia, kun tunnut olevan niin kiimoissasi siitä. Mitä ihmettä sinä mieltäsi pahoittamaan ja Skodaa ostamaan, jos kerran noin vahvasti tökkii.
Nää on niin huonoja nää provot nykyään. Vaikealle kuulostaa valinta tosiaan.
kunnei Kialla ole nettisivuja jossa autonomistajat jakaisivat kokemuksiaan toisille. Mutta ota huomioon, että UltimateVW-palstalla ripittäytyvät yleensä ne, jotka ovat aktiivisia tai joilla jotain kommelluksia on sattunut. Enemmistö Skodalla ajavista ei edes tiedä tuommoisista nettisivuista mitään eikä varmaankaan vioistakaan...
Kyllä Kia Cerato on auto skodaan verrattuna. Kian pitkät perinteet hyvän autonvalmistajana on kaikkien tiedossa senpä takia uskaltaa luvata 5 vuoden takuun.Skodasta ei kyllä voi missään nimessä voi sanoa samaa.
kolmanneksi vanhin autotehdas maailmassa, koskas Kian tuotanto on aloitettu?
maksamaan se Kia autoilija. Huollot on sen verran kalliita, että saa sitä takuuta lupailla.
normaali 2 vuoden takuu, miten myynti ?
Nämä takuuseen tuijottajat ovat jotenkin yksinkertaisia,eivätkö he tajua,että pitkällä
takuulla valmistaja sitouttaa auton omistajan
merkkihuoltoihin = raha otetaan sitten sieltä
minkä hinnassa on säästänyt.
Mikä muuten on Kian öljynvaihtoväli ?
muutama piste vähemmän hinnasta ja takakontista, olisi se "voittanut" muutaman testi vähemmän, miten myynti?
Nämä "testivoittoihin" tuijottavat ovat jotenkin yksinkertaisi, eivätkö he tajua, että pitkässä juoksussa ei testivoitoilla ole mitään merkitystä. Kuten eräs saksalainen lehti toteaa. Yllätys onkin suuri, kun takuuajan jälkeen alkaa kalliit korjaukset..
"Kuten eräs saksalainen lehti toteaa. Yllätys onkin suuri, kun takuuajan jälkeen alkaa kalliit korjaukset.."
Jossen täysin väärin muistele, niin ilmeisesti tuo kalliisiin korjauksiin viittaava tarkennus testiraportissa koski lähinnä Škodan Felicia mallia. Ja nythän oli kyse uuden Octavian kestämisestä, ja siitähän sinulla tuskin on antaa vielä kovinkaan tarkkaa tutkimustietoa?
kapsahtaa. Pannarin teksti on tunnistettavissa tuolta, hän sitkeästi tuo esiin kuluneita teesejään. Mitäs testivoitoista kun auto on muuten hyvä. Mitähän korjauksia takuuajan jälkeen mahtaa tullakaan... onpa jännittävää palata aiheeseen!
Ja tutustua. Itseäni ei kymmenen vuotta vanhaa kopiojapskitekniikkaa oleva auto paljoa kiinnosta. Ei ole suuria ilonkiljahduksia Cerato saanut aikaan lehdistössäkään. Ajakaa se Ocun rinnalle niin alkaa tosiasiat selviämään.
tuntuupa siltä myös että kumpaa Kian on tarkoitus myydä autoa vai 5 vuoden takuuta. tämä tuli vain noin mieleen, että jos ajattelisi Kiaa autona ilman tuota takuuta, niin miten olis.
Tsekit tekevät ylpeänä laadukkaita autoja, näyttöä on.
Unohtakaa toi kaukoitä, eihän niiden autoihin edes normaalinkokoinen mies mahdu talvikengät jalassa!
Tänään oli erään keskisuomalaisen ABC:n pihalla Octavia ja Cerato pysäköity rinnakkain. Täytyy sanoa, että Skoda näytti todella vanhahtavalta Ceraton rinnalla. Ocusta en osaa sanoa oliko sen malli ykkönen vai kakkonen. Mutta sillähän ei ole mitään merkitystä, koska niitä on ainakin näin maallikon mahdoton erottaa toisistaan.
Että tuo toinen oli Cerato?
Aivan uteliaisuuttani, kun näin autot rinnakkain parkkipaikalla, kävin ihan lähelta katsomassa. Ja kyllä se Kia Cerato oli. Siis Octavia ei olisi yksin herättänyt mielenkiintoani, mutta automaattisesti vertailin niitä keskenään ulkonäön perusteella, koska molemmat automallit ovat lisänneet markkinaosuuttaan reilusti. Skodan muotoilusta sen verran, että mielestäni oli virhe tehdä kakkosOctavia samalla korilla kun edeltäjänsä. Tämä on tietysti vain yksi mielipide muiden joukossa.
ja voihan auton valita tai hylätä pelkästään ulkonäön perusteellakin. Jos Skodan muotoilu ei miellytä niin siitä vaan sitten Kia ostelemaan. Heh.
Skodan myynnissä hetkessä. KIA on paremman näköinen. Jos molempia ajaa niin useampi valitsee sen KIA:n.
Eihän ne kovin kummoisia ole kumpainenkaan.
Samasta segmentistä (edulliset käyttöautot) kilpaillaan ja tuotteet ovat hyvin lähellä toisiaan. Valinta on lähinnä makuasia. Itse päätyisin noista kahdesta KIA:aan juuri muotoilun ja takuun vuoksi. Ja kyllä - olen käynyt koeajamassa molemmat.
Superb on jo luokkaa parempi auto, ihan Avensiksen tasoa. Hieman parempi perusauto.
Kia Cerato löytyy vasta myyntitilaston 1...11/2005 sijalta 30, Octavia sijalta 7.
Marraskuun tilastossa Suomessa Cerato on toiseksi rekisteröidyin automalli Corollan jälkeen, niin että onpa tuossa hetkeksi jäänyt moni muukin merkki jalkoihin.
Jos nyt pitää väkisin asettaa Cerato nimenomaan Octavian verrokiksi, niin hyvä olisi muistaa se, että Cerato-malliston kallein hinta on samalla hehtaarilla kuin Octavia II:n alkaen-hinnat ja siinä on oikea syy suosioon. Octavia on sentään kalleimpia autoja TOP10-listassa ja hinta on autovalinnan tärkeimpiä reunaehtoja. Ehkä useimmille se tärkein. Ja arvattavasti hintaerolle löytyy oikeita perusteitakin.
Ford voittanut. Joku juuri kertoi ylempänä. En tiedä kun en aja Fordilla. Ja mitä virkaa on testeillä?
...niin mitä SKODAPALSTALTA kyselet käyttökokemuksia KIASTA ? Joko tuo on tarkoitushakuista, tai olet pahasti eksyksissä.
Kialle on oma palstansa, yllättäen löytyy samalta tasolta kuin Skodakin, joten käyttökokemuskysymykset voinet suunnata sinne, saat paremmin vastauksia - jos ne nyt oikeasti kiinnostavat.
nämä Skoda fanit,
Nissan Primera threadissa ei kukaan pitänyt Ceratoa
Primeran vaihtoehtona,eikä siellä provosoiduttu turhaan.
Hauskaa,kun Octavia on autona huomattavasti Primeraa
parempi ja silti täällä lähdetään näiden kiapellejen
juoksutettavaksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001162&posting=22000000012673419
ketään juoksutettu. Kunhan on keskusteltu aiheesta. Miten se sinusta herkkänahkaiselta vaikuttaa?