Onko iso homma vaihtaa (A4 1.8 bensa -97)?
Mitä kaikkea joutuu käyttämään irti?
Mitä kaikkea joutuu käyttämään irti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koko keula, kaikki mitä on etulokareiden kärkien välissä/etupuolella ;) ...tai no Tämä oli Passatissa. Omaan autooni en ollut tuota vaihtoa seuraamassa. Saattaa jäähdyttimen irroitus käydä pikkuisen helpommin, kun maski nousee konepellin mukana.
Nordicaudi tech osastolta löytyy todella hyvä ja yksityiskohtainen ohje ainakin 1.8t moottorin nokkaremmin vaihtoon.
Purkamista tiedossa...
Helpoimmasta päästä,verrattuna moneen muuhun,nyt viimeisin oli vähän vanhempi,jos ei muuttunut niin jäähdyttäjän sai nesteet sisässä nostettettua ylös,startilla pyöräytetään siivamutteri auki,mikäli ei jaksa,niin sitten avaimellä,tein aikanaan paksuun putkeen kolot,jolla saa siivapyörän lukittua,täytyy laittaa lujaan(ohjeen mukaan)ja lukitusnestettä jengoihin,kokeilla sitten käsin pyörittämällä että jako varmasti on oikea,jos ei ole ennen vaihtanut en suosittele
juu ollaan vaihdettu a4 1.6 malliin remmi, ja passat 1.8 malliin myös. Koko keulan purkamista se ei välMttämättä vaadi mutta helpottaa kyllä työskentelyä. Vaihdelaatikon kannattimet löysäämällä moottori nousee sopivasti pystöön jolloin tilaa tulee lisää. Meillä on tullut remmin vaihdon jälkeen audiin ja pasattiin kummallinen oireyhtymä. moottori vetää epätasaisesti niinkuin perässä roikkuisi kuminauhan nokassa joku välillä vetoja on mukavasti ja välillä kiihdyttäessä auto kiihtyy portaittain. tosi paskamainen vika. ajotukset on tarkistettu ne on ok.´ja perussäätö tehty moottorille. onko jollain ollut samoja onkelmia. ?????? Halusivat hörhölläkin tutkia asiaa.