Etelä-Ranskaan ensi kesänä?

hannele

Onko kellään kokemuksia omatoimimatkailusta Etelä-Ranskassa? Ajatuksena vuokrata asunto/talo viikoksi tai pariksi ensi heinäkuussa. Meitä on viisihenkinen perhe. Minkälainen hintataso on kohtuullinen? Jos jollain on tietoa mahdollisista vuokraajista tai jopa itse ollut vastaavalla matkalla, niin olisi kiva kuulla kokemuksia.

7

8336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vee2

      Näitä kysellään yhtämittaa...
      Interhomelta olen vuokrannu useita kertoja ja aina oon onnistunu.
      Löytyy www.interhome.fi
      Jotain ranskalaisiikin vuokranvälittäjiä on mutta me on oltu tän asiakkaina. 5:lle pitäisi kämpän löytyy vaikka Provencesta 500 - 600 eurolla.

    • IhanaMatka

      Vietin perheeni kanssa viime kesänä heinäkuun loppupuolella 8 päivää Etelä-Ranskassa Albin lähellä vuokratalossa. Ranskalaiset ystävämme etsivät talon meille. Vuokranantaja kuului Gites de France -ketjuun, jolla on muistaakseni n. 3600 vuokrataloa ympäri Ranskaa. Talo oli viinitilan yhteydessä ja mielestämme aivan huippuluokkaa. Remontoitu edellisenä talvena. Alakerrassa iso olohuonekeittiö, kylpyhuone, jossa suihkukoppi, amme,pesukone ja erillinen wc. Yläkerrassa aula ja kaksi isoa huonetta. Talon kalusteet romanttista ranskalaista massiivista puuta, talon seinät paksut ja kellertävästä kalkkitiilestä sinisine luukkuineen. Pihalla kahdessakin kohtaa pihakalusteet ja erilaisia istutuksia. Ruoat, pesuaineet, wc-paperin hankimme itse. Muuten kaikki muu oli talossa valmiina astioita myöten. Kaikki tämä 8 päivää 1600 frangilla. Meidän mielestämme hinta oli tosi halpa. Isäntäväki oli erittäin ystävällistä. Selvisimme hyvin englanninkielellä, ruosteisella ranskalla ja käsiviittomilla. Ajelimme omalla autolla Saksan läpi paikan päälle. Matka sujui ilman isompia kommelluksia, vaikka olimme ensi kertaa autolla Euroopassa ja tällaisessa vuokra-talossa. Hauskinta oli ajella pikkuteitä, Ranskan kalliita moottoriteitä vältellen. Lähdemme heti uudestaan, kun saamme hankittua matkailuauton, koska yöpymispaikat ovat kesällä kokolailla täynnä sekä Saksassa ja Ranskassa.

      • Vee2

        nyt varmasti ihan totta, että "mökki" maksoi ainoastaan noin 1600 vanhaa markkaa? Jos on niin sitten minunkin kannattaa vaihtaa vuokraajaa. Tietääkä Interhome tästä, että tuollaisia helmiä saa noinkin edullisesti?


      • IhanaMatka
        Vee2 kirjoitti:

        nyt varmasti ihan totta, että "mökki" maksoi ainoastaan noin 1600 vanhaa markkaa? Jos on niin sitten minunkin kannattaa vaihtaa vuokraajaa. Tietääkä Interhome tästä, että tuollaisia helmiä saa noinkin edullisesti?

        Kyllä ihan oikeasti 1600 frangia. Olemme vieläkin hämmästyksissä tämän halvan vuokran ja tasokkaan talon suhteen. Enkä oikein usko, että siinä oli mitään ystävänpalvelusta, vaikka ranskalaiset ystävämme tämän talon etsivätkin. Vuokraajat ovat jo muutaman vuoden tehneet tätä vuokraustoimintaa. Sitä en tiedä, onko tällä Gîtes De France -ketjulla standardihinnat, mutta kyseessä on kuulemma Ranskan valtion omistama järjestö. Olisiko siinä syy halpaan hintaan. Muiltakin olen kuullut tyytyväisiä kommentteja. Asiakkaat ovat pääosin ranskalaisia. Löytyy osoitteella www.gites-de-france.fr. Voi kun iski taas matkakuume, kun aloin tuota matkaa ajattelemaan.


      • juhani
        Vee2 kirjoitti:

        nyt varmasti ihan totta, että "mökki" maksoi ainoastaan noin 1600 vanhaa markkaa? Jos on niin sitten minunkin kannattaa vaihtaa vuokraajaa. Tietääkä Interhome tästä, että tuollaisia helmiä saa noinkin edullisesti?

        Viime keväänä,kun tuli ajettua Espanjaan mennen tullen,tutustuimme mukaviin lomaseutuihin mm. Loiren laaksossa.Nyt ensi kesää ajatellen tilasin Interhomen luettelot,mutta nayttää olevan,että vuokramökit/asunnot keskittyvät aika paljon suosituimmille, lue:kalliimmille ,alueille.Muilta alueilta tarjonta on vähäistä.Tieto muista vuokralinkeistä onkin tervetullutta.


      • Make
        juhani kirjoitti:

        Viime keväänä,kun tuli ajettua Espanjaan mennen tullen,tutustuimme mukaviin lomaseutuihin mm. Loiren laaksossa.Nyt ensi kesää ajatellen tilasin Interhomen luettelot,mutta nayttää olevan,että vuokramökit/asunnot keskittyvät aika paljon suosituimmille, lue:kalliimmille ,alueille.Muilta alueilta tarjonta on vähäistä.Tieto muista vuokralinkeistä onkin tervetullutta.

        Viime talvena selasimme taloesitteitä ja totesimme ne vuokratalot todella kalliiksi, joten päädyttiin ajamaan Saksan läpi Aix-en-Provenceen, jossa oltiin viikko hotellimajoituksessa. Omalla autolla oli kiva tutustua lähiympäristöön, mm. Marseilleen, Nizzaan ja Monacoon. Meillä kävi hyvä tuuri hotellin suhteen - ensimmäinen hotelli tuolla Aixissa oli lapsiperheelle huono, koska sijaitsi aivan Aixin keskustassa. Paikallisen turistibyråån avustuksella löysimme kaupungin laidalta paikan nimeltä Bleu Marine. Ilmastoinnit ja pelit löytyi ja paikka oli pari vuotta vanha. Lisäksi huoneisto käsitti kaksi huonetta ja keittiön, joten myös meille vanhemmille jäi omaa aikaa iltaisin ja öisin. Koko komeus oli 70 euroa per yö.
        Ranskan teistä: joku kirjoitti, että vältti tiemaksut ajamalla pikkuteitä. Se on varmasti hyvä vaihtoehto, mutta toisaalta moottoriteillä Ranskassa matka sujuu vauhdilla ja niillä on erittäin helppo suunnistaa. Reitti Baselista Lyonin kautta Aix-en-Provenceen ja sieltä taas Lyonin kautta Pariisiin ja edelleen Luxembourgiin ajettiin koko ajan moottoritiellä ja maksettiin maksuja vähän toista tonnia markoissa.
        Vielä kommentti kaupungista nimeltä Aix-en-Provence: maanpäällinen paratiisi, mutta samalla myös autoilijan helvetti!


    • yrmabe

      Voit hakea loma-asuntoa/mökkiä ihan itse.
      Tässä hyviä osotteita:
      http://www.7enlocation.com
      http://location-vacances-no1.com/
      http://www.marche.fr/france-mediterrannee/
      Tuohon viimeiseen voit laittaa oman halutaan vuokrata ilmoituksen ihan ilmaiseksi!
      Noita osotteita kun selailee niin tulee jo runsaudenpula.
      Viikkovuokra on n. 300 e alkaen...3000e.
      Ilmoituksissa on yleensä mainittu monelleko hengelle paikka on tarkoitettu.

      Jos auto-matkailette niin erinomainen paikannus kartta on:
      www.viamichelin.com
      Tämä toimii patsi ranskaksi myös englanniksi, saksaksi, espanjaksi jne.
      Erinomainen apu kun paikallistat tarjottua lomapaikkaa.

      Bonne chance!

      ...mutta tehän ootte jo olleet siellä... *_*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      172
      5263
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      43
      2595
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2202
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1749
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1374
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1291
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      147
      1239
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1213
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      106
      972
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      119
      913
    Aihe