Kertokaa joku miksi aurat näkyvät parhaiten sinistä taustaa vasten?? Olen itse huomannut, että näen aurat voimakkaimmin sinistä taustaa vasten. Myös sinistä taustaa vasten otetut valokuvat ihmisistä loistavat. Johtuuko tuokin aurailmiöstä vai salaman aiheuttamasta heijastumisesta??
Valokehä sinistä taustaa vasten
4
900
Vastaukset
- QotD
Tuo on aika jännä. Itselleni helpoin on valkoinen tausta. Toisaalta taisin viimeksi tänään katsella erästä sinistä vasten, ja se tosiaan näkyi melko hyvin. Pitää miettiä. Minulla on puolivalmiita teorioita aurojen väriin ja taustojen väriin liittyen, mutta kehittelen niitä vielä eteenpäin.
- Silver light
Minäkin näen ihmisten ympärillä valkoisen kehän. Mutta näen myös jokaisen liikkuvan auton perässä tulevan vastaavanlaisen "usvan", joka on kyllä himmeämpi ja harmaampi - mikä se lienee? Se on siis ikäänkuin autossa kiinni, näkyy parhaiten auton katon tasalla.
- Fryden
Silver light kirjoitti:
Minäkin näen ihmisten ympärillä valkoisen kehän. Mutta näen myös jokaisen liikkuvan auton perässä tulevan vastaavanlaisen "usvan", joka on kyllä himmeämpi ja harmaampi - mikä se lienee? Se on siis ikäänkuin autossa kiinni, näkyy parhaiten auton katon tasalla.
Ettei vain kyseessä olisi normaali jälkikuva kun katsoo ihmisiä? Itsekkin näen valokehän ihmisten ympärillä kun katson oikealla tavalla ja luulen, että se on jälkikuva, kun niitäkin helposti näen.(en tiedä miten kauan yleensä kestää, kunnes jälkikuva muodostuu, mutta itselläni siihen ei mene muutamaa sekuntia kauemmin jos oikein katsoo...)
- eiska
Kuten jo otsakkeessa totesin, niin sehän riippuu aurasta hyvinkin pitkälti. Jos nyt otetaan esimerkiksi vaikkapa aurojen aura eli lumiaura, niin nehän ajavat ainakin noin pääsääntöisesti talvisin jolloin on melko hämärää ja niiden valot suoltavat hehkuaan hyvinkin voimakkaasti muuten pimeässä ympäristössä. Yhteenvetona voisin väittää, että kyllä ne aurat saatana näkyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1417988Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.323170Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3892254Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422841780Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1501644Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh211481- 151248
- 1001239
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371162- 181142