agressiivinen valjaskirjoahven

SannaKaisa

Minulla on noin pari kuukautta ollut akvaariossani (450l) valjaskirjoahvenpariskunta. Ei mennyt edes viikkoa siitä kun hankin ne, niin olivat jo kuteneet kasvin lehdelle. Tätä onnea kesti kuitenkin vain noin pari viikkoa, uros muuttui yht'äkkiä agressiiviseksi, ajaa takaa naarasta, joka jäi alussa aivan alakynteen, uros jopa puri siltä kyljestä suomuja pois. Nyt tilanne on hieman rauhoittunut, uros vieläkin ajaa naarasta takaa, ei kuitenkaan pure.. Pitääkö nämä kaksi erottaa, vai mitä tässä tekisi? Voiko tilanne rauhoittua ennalleen?

2

533

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka

      Onko sulla akvaariossa kantoja, kiviä ja kasveja? Kokeileppa laittaa jotain kantoa reviirinjakajaksi ja naaraalle piilopaikkoja.
      Valjaista en tiedä, mutta joillakin kaloilla koiras jää vahtimaan kutua ja kuoriutuvia poikasia. Naaraalla ei ole enää mitään asiaa pesän suuntaan.
      Missä mallissa sulla on se kutu? Tuliko siitä mitään?

      • SannaKaisa

        on kyllä pari kantoa sekä kasvillisuutta paljon... niiden kudusta ei tullut mitään, vahtivat kummatkin yötäpäivää, mutta "vaavit" olivat sitten menneet parempiin suihin :( täytyy vissiin hankkia vielä enemmän "sisustusta" kaloille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1041
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      748
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      525
    Aihe