Minulla on noin pari kuukautta ollut akvaariossani (450l) valjaskirjoahvenpariskunta. Ei mennyt edes viikkoa siitä kun hankin ne, niin olivat jo kuteneet kasvin lehdelle. Tätä onnea kesti kuitenkin vain noin pari viikkoa, uros muuttui yht'äkkiä agressiiviseksi, ajaa takaa naarasta, joka jäi alussa aivan alakynteen, uros jopa puri siltä kyljestä suomuja pois. Nyt tilanne on hieman rauhoittunut, uros vieläkin ajaa naarasta takaa, ei kuitenkaan pure.. Pitääkö nämä kaksi erottaa, vai mitä tässä tekisi? Voiko tilanne rauhoittua ennalleen?
agressiivinen valjaskirjoahven
SannaKaisa
2
459
Vastaukset
- harakka
Onko sulla akvaariossa kantoja, kiviä ja kasveja? Kokeileppa laittaa jotain kantoa reviirinjakajaksi ja naaraalle piilopaikkoja.
Valjaista en tiedä, mutta joillakin kaloilla koiras jää vahtimaan kutua ja kuoriutuvia poikasia. Naaraalla ei ole enää mitään asiaa pesän suuntaan.
Missä mallissa sulla on se kutu? Tuliko siitä mitään?- SannaKaisa
on kyllä pari kantoa sekä kasvillisuutta paljon... niiden kudusta ei tullut mitään, vahtivat kummatkin yötäpäivää, mutta "vaavit" olivat sitten menneet parempiin suihin :( täytyy vissiin hankkia vielä enemmän "sisustusta" kaloille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703253
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541859Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591684- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411510Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581132
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251115