Espoon parhaat puistot?

.........

No siinähän se kysymys kyllä jo tulikin, mutta siis mitkä on Espoon parhaat puistot?

13

5426

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hömelö

      En ole käynyt kuin kahdessa Espoon koirapuistossa.. Tapiolan koirapuisto on siisti ja todella kätevästi bussiliikenteen ulottuvilla (autottomille tiedoksi). Erikseen aitaukset isoille ja pienille koirille. Kovin usein siellä ei kyllä koiria ole näkynyt..

      Matinkylässä on melkoisen rupuinen puisto. Kesällä kun kävin niin heinät sun muut rikkakasvit olivat valloittaneet suurimman osan aitauksesta. Siellä saa kyllä joka kerta tarkistaa ettei maassa ole lasinsiruja ennenkuin koiran päästää vapaaksi..

    • Mara

      ...koirapuistoja Espoossa. Ehkä kymmenen ja niistäkin osa talkoolla tehtyjä. Espoo ei ole koiraystävällinen kaupunki. Helsingissä koirapuistoja 88 kpl.

      Tapiola on ihan ok. Olarissa ei ole valaistusta (kerää siellä nyt sitten jätökset pimeällä) ja aidassakin on monta koiran menevää reikää.

      • ihminen

        Espoossa puuttuu puistot ihmisiltäkin. Ainoastaan lasten leikkipuistoja voi olla ainakin neljä per kaupunginosa. Metsät rakennetaan vaan täyteen taloja, mutta puistot unohdetaan.


    • pöö!

      paras puisto espoossa on mielestäni espoonkeskuksessa (saarniraivion puisto)...hyvin tilaa temmeltää:)

    • Kaisu

      Morot
      Pohjois-Espoossa, Luukin ulkoilu-alueella on todella ISO hyvin aidattu koirapuisto.
      Ainoa miinus on näin pimeään vuoden aikaa on valistuksen puute, vain yksi katu valo portin pielessä.
      Siellä ei ole tungosta mutta mukavia ihmisiä koirineen sitäkin enemmän.
      Ei puolia eikä tappeluita - ainakaan minun ja Iitun kanssa ole tullut vastaan.
      Suosittelen, myös ympäröivän ulkoilu-alueen takia tulemaan vaikka vähän kauempaakin.

      • kusettaja

        Saarniraivio on ehdottomasti paras puisto!
        Hyvät aidat, vaihteleva maasto, valaistu.. !
        Sinne vaan!


      • nimimerkki
        kusettaja kirjoitti:

        Saarniraivio on ehdottomasti paras puisto!
        Hyvät aidat, vaihteleva maasto, valaistu.. !
        Sinne vaan!

        Matinkylän koirapuistosta huonoja kokemuksia.

        Olarissa käy mukavia koiria mukavien ulkoiluttajien kanssa. (Miinuksena täytyy sanoa erittäin huono valaistus.)


      • ......
        kusettaja kirjoitti:

        Saarniraivio on ehdottomasti paras puisto!
        Hyvät aidat, vaihteleva maasto, valaistu.. !
        Sinne vaan!

        Ai sinäkin käyt saarniraivion puistossa. Itsekkin käyn aina siellä ja paikka on kyllä tosi hyvä. Minkäslainen koira sulla on?


    • Töks

      Eipä ole Espoossa montaa koirapuistoa. Siksipä Espoossa joutuukin viemään koiran sinne autolla tai bussilla, missä ei ole mitään järkeä. Samassa ajassa kiertää jo pitemmänkin lenkin kotinurkilla.

      Stadissa puistojen määrä on jo sellainen, että kävelyetäsyydellä puistoista asuu tuhansia koiria. Siellä koiraverolle saa vastinetta, Espoossa ei vähääkään. Muutama koirankakkapönttö ulkoilutien varressa ei riitä.

      Kesällä olen pakannut koiran autoon ja lähtenyt Raja- tai Tervasaareen, Espoossa kun ei löydy koirille uimarantojakaan. Ja rantaviivaa olisi riittävästi, mutta kun ei ole haluja.

      • minelan

        MAKSATKO KOIRAVEROA


    • Kartyyn

      Mun mielestä iivisniemen koirapuisto paras ja lisänä vielä,lyhyt matka merenrantaan uittamaan koiraa.

      • Kartyyn

        Sinne rannalle koira voi ulostaa ihan hyvin, tarvitsee vain potkia hiekkaa siihen päälle niin kukaan ei huomaa.


    • koirathelvettiin

      Puistot, joissa ei ole koiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe