Almeran suorasytytys

Autokauppias sanoi että Almerassa ei ole sytytystulppia, vaan siinä on suorasytytysjärjestelmä. Tietääkö joku miten se toimii.
3846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Autossa vain ei ole varsinaisia tulpanjohtoja, vaan kannen päällä on suorasytysyksikkö, jota taas ohjataan eri antureiden avulla.

Äänestä
  • Rupesikin jo ihmetyttämäään millä se bensa saadaan syttymään. Kiitos asiallisesta vastauksesta.

    Äänestä

Moottorin perusrakenteessa ei ole mitään tavallisuudesta poikkeavaa. Muutokset koskevat ainoastaan sytytysjärjestelmää. Jokaisen sytytystulpan päällä on oma sytytyspuolansa, joita pystytään yksilöllisesti ohjaamaan asennontunnistimien ja moottorinohjauselektroniikan avulla. Näin ollen sytytysjohdot ja virranjakaja on voitu jättää kokonaan pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Almeera kirjoitti:

Autokauppias sanoi että Almerassa ei ole sytytystulppia, vaan siinä on suorasytytysjärjestelmä. Tietääkö joku miten se toimii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu