Mitä tehdä?

lissu

Elän vakituisessa parisuhteessa poikaystäväni kanssa ja nyt minulla on eräs ongelma... Poikaystäväni haluaisi, että rupeaisin käyttämään mielummin e-pillereitä, mutta mitäs tehdä, kun menkkoja ei ole bulimian ja anoreksian takia näkynyt neljään vuoteen (en kuitenkaan viitsisi harrastaa seksiä ilma ehkäisyä, koska alipainoisuus ei ole este lapsensaantiin - pystyväthän ne afrikassakin lapsia saamaan)? Onkohan olemassa pillereitä, joita voi vain syödä, eikä tarvitse katsoa kuukautiskiertoa?

Olen salannut sairautta jo joku kuusi vuotta, enkä aio siitä vastedeskään kertoa kellekään. K4ellään samanlaista tilannetta?

5

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanon minä

      Olet joko ihan täydellisen tietämätön tai sitten vain tyhmä. Sinussa ei ole estrogeenia joten sairastut vähintäänkin osteoporoosiin tilanteesi takia. Se on muuten kiva sairaus, sen edetessä ikläänkuin romahdat kasaan ja kuolet luiden haurastumiseen ympäriltäsi lopulta. Olet pysyvän vahingon jo aiheuttanut, alunperin olisit voinut hakea hormonikorvaushoitoa moonisten ylläpitoon.

      Mihin ihmeeseen tarvitset ylipäänsä sitä ehkäisyä.. Tietänet että niin kauan kuin sinulla ei ole menkkoja, et ovuloi, ja toisekseen, vaikka ovuloisitkin, on raskaaksi tuleminen mahdollisesti viimeinen oljenkortesi.

      Vai että aliravitsemus ei haittaa kapsensaantia kun afrikassakin lisäännytään. Voi pyhä jysäys. Ihan oikeasti. Aivan käisttämättömän älytöntä tekstiä.

      Niin, mikä minä olen neuvomaan, 30- vuotias 14- vuotiaasta sairastanut nainen joka on tuhonnut joka ainoan hampaansa, leukaluunsa, hiuksensa, kyntensä, ihonsa ja katkonut luitaan. Nyt odotan kituen kuolemaa, lapsettomana, yksin. Joka päivä mietin, oliko se sen arvoista, että elämäni jäi pituudeltaan ehkä alle puoleen sisällöstä puhumattakaan. Arvaa sinä vastaus.
      Voin luvata että siinä miettiessäsi sinua ei yksi raskaudenehkäisy paljoa paina, kun sinulle ilmoitetaan että koska leukaluusi on huonossa kunnossa, et voi saada edes tekareita. Ei meinaan ole poikaystävääkään siinä vaiheessa.. ja kaikki laihat nuoruuden ystäväsi ovat onnellisia, tukevia pullantuoksuisia äitejä. Niin se vain menee.

    • Pewkeli sun kaa !

    • ex-bulimikko

      Hei nimim. Sanon vaan.

      Olen todella pahoillani puolestasi. En ikinä kommentoi mitään tällaisille palstoille mutta kommenttisi sai minut surulliseksi. Toivon kaikesta huolimatta sinulle kaikkea hyvää ja että jollain konstilla toipuisit. Uskon että pelastat kirjoituksellasi monen aloittelevan ja jo sairastavankin bulimikon takaisin elämään. Muistutat heitä että tämä ei ole mikään nopea ja helppo laihdutuskuuri tai mitää kevyttä leikkiä. Kiitos. <3

      • ex-bulimikko

        Anteeksi siis nimim. sanon minä.


      • jijijijik

        11 vuotta vanha viestiketju, mutta hyvä että nostettu esiin. Itsekin ex-bulimikko, onneksi parannuin siitä. Nyt vuosien jälkeenkin esim. oksennusrefleksi on jäänyt päälle, pystyn edelleen oksentaa millon haluan. Onneksi en sitä enää tee. Kroppa menee ihan piloille ja sisuskalut varsinkin, lopettakaa ja hakekaa apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe