Mitä tehdä?

lissu

Elän vakituisessa parisuhteessa poikaystäväni kanssa ja nyt minulla on eräs ongelma... Poikaystäväni haluaisi, että rupeaisin käyttämään mielummin e-pillereitä, mutta mitäs tehdä, kun menkkoja ei ole bulimian ja anoreksian takia näkynyt neljään vuoteen (en kuitenkaan viitsisi harrastaa seksiä ilma ehkäisyä, koska alipainoisuus ei ole este lapsensaantiin - pystyväthän ne afrikassakin lapsia saamaan)? Onkohan olemassa pillereitä, joita voi vain syödä, eikä tarvitse katsoa kuukautiskiertoa?

Olen salannut sairautta jo joku kuusi vuotta, enkä aio siitä vastedeskään kertoa kellekään. K4ellään samanlaista tilannetta?

5

486

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanon minä

      Olet joko ihan täydellisen tietämätön tai sitten vain tyhmä. Sinussa ei ole estrogeenia joten sairastut vähintäänkin osteoporoosiin tilanteesi takia. Se on muuten kiva sairaus, sen edetessä ikläänkuin romahdat kasaan ja kuolet luiden haurastumiseen ympäriltäsi lopulta. Olet pysyvän vahingon jo aiheuttanut, alunperin olisit voinut hakea hormonikorvaushoitoa moonisten ylläpitoon.

      Mihin ihmeeseen tarvitset ylipäänsä sitä ehkäisyä.. Tietänet että niin kauan kuin sinulla ei ole menkkoja, et ovuloi, ja toisekseen, vaikka ovuloisitkin, on raskaaksi tuleminen mahdollisesti viimeinen oljenkortesi.

      Vai että aliravitsemus ei haittaa kapsensaantia kun afrikassakin lisäännytään. Voi pyhä jysäys. Ihan oikeasti. Aivan käisttämättömän älytöntä tekstiä.

      Niin, mikä minä olen neuvomaan, 30- vuotias 14- vuotiaasta sairastanut nainen joka on tuhonnut joka ainoan hampaansa, leukaluunsa, hiuksensa, kyntensä, ihonsa ja katkonut luitaan. Nyt odotan kituen kuolemaa, lapsettomana, yksin. Joka päivä mietin, oliko se sen arvoista, että elämäni jäi pituudeltaan ehkä alle puoleen sisällöstä puhumattakaan. Arvaa sinä vastaus.
      Voin luvata että siinä miettiessäsi sinua ei yksi raskaudenehkäisy paljoa paina, kun sinulle ilmoitetaan että koska leukaluusi on huonossa kunnossa, et voi saada edes tekareita. Ei meinaan ole poikaystävääkään siinä vaiheessa.. ja kaikki laihat nuoruuden ystäväsi ovat onnellisia, tukevia pullantuoksuisia äitejä. Niin se vain menee.

    • Pewkeli sun kaa !

    • ex-bulimikko

      Hei nimim. Sanon vaan.

      Olen todella pahoillani puolestasi. En ikinä kommentoi mitään tällaisille palstoille mutta kommenttisi sai minut surulliseksi. Toivon kaikesta huolimatta sinulle kaikkea hyvää ja että jollain konstilla toipuisit. Uskon että pelastat kirjoituksellasi monen aloittelevan ja jo sairastavankin bulimikon takaisin elämään. Muistutat heitä että tämä ei ole mikään nopea ja helppo laihdutuskuuri tai mitää kevyttä leikkiä. Kiitos. <3

      • ex-bulimikko

        Anteeksi siis nimim. sanon minä.


      • jijijijik

        11 vuotta vanha viestiketju, mutta hyvä että nostettu esiin. Itsekin ex-bulimikko, onneksi parannuin siitä. Nyt vuosien jälkeenkin esim. oksennusrefleksi on jäänyt päälle, pystyn edelleen oksentaa millon haluan. Onneksi en sitä enää tee. Kroppa menee ihan piloille ja sisuskalut varsinkin, lopettakaa ja hakekaa apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      130
      1264
    2. 73
      1213
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      99
      978
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      905
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      791
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      778
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe