Hei! Kertokaa teidän kisujen nimiä :)
Meidän riiviö on Stimpy!
Meidän riiviö on Stimpy!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 518 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Konsta
JeKKu,
RoMMI ja
NiTa
oli tullessa Pörri - muutimme nimeksi MÖRRI, JA HÄN MYÖS TIETÄÄ SEN.
Poika on Rölli ja tytöt Lilli "Lissu", Natsa "Nasu", Sissi "Sidu", Peto:)
on Viiru :)
Uros on nimeltään Itu. :)
Naaraalla ei ole vielä nimeä, sillä hän saapui eilen. Ja haluan että se nimi myös sopii sille, joten tarkkailen ensin sen luonnetta/ulkonäköä josta sitten keksin jotain. ^^
Kettu-Paroni "Kettu, Kettuli" ja Lady Di "Lady" :D
nimi on Serafiina
Poikien nimet ovat Paavo ja Mar. tytön nimi on Minnie.
Aiemmin minulla oli Elsa ja Manu
Mari, nyt jo edesmennyt:(
Nemo ja Mimmu
kisuliinin nimi on Leevi
Meillä viipottavat kissatytöt Otus (n 1,5 v) ja Oikku (12vk).
Minulla on Eulalia ja sen pentu Camelina (joka tosin on urospuolinen).
moi meillä on 8 kissaa eli kaikki tyttöjä nimet:vehnä tiuku siiri,siru,lilo,raacha,sagwa,nuppu
Meillä on Lyyti, siis pieni tyttökisu.
omalle kisullesi,niin aikoinaan itse etsin hieman erikoisemman nimen 'google'sta.
tytöille:chinese girl name/african girl name
pojille vastaavasti!
jo tulee vaihtoehtoja: ei pelkkiä 'misuja'möllejä-lötköjä-yms,joita suurin osa Suomalaisista kissoista kantaa....;)
Kokeile,jos onnistut.
.........
Meillä on kollipoika Rambo, ja valkoinen tyttökissa nimeltä Vani
Meillä on poika Miska (tuli lasten laulusta mieleen kun hyräilin sitä sille pentuna kun heti kotiin tulon jälkeen nukahti syliin
on meidän veijarin nimi. (Lausutaan tietenkin suomalaisittain viski)
Kissa (selvyyden vuoksi meillä on myös nalle, jonka nimi on Nalle..), Mami, JenniTyttö ja SissiCharlie.. Kaikkiin nimiin liittyy tarina, mutta siitä joskus toiste : ) ..
Kollipoika Osku, tytöt Minttu ja Mimmi.
Meidän poitsut on Niilo (oikea nimi Niki) ja Tarmo. Ovat molemmat oranssinpunaisia. :)
Meidän neiti on nimeltään Dorothy von Katsendorf. Tuttavallisesti Tussu (johdettu englannin pussycatistä :). Tai no, onhan noita lempinimiä kymmenittäin. :)
24.12.2005 klo 00.34
Valtteri eli Valtsu , Valtsukka jne.. Kissoja ollut riittämiin (mmaseudulla) tässä muutamia nimiä.. Mari, Jenni, Hanna, Mara, Vieno-Taavetti (Taakkari), Uuno, Juuso jne..
24.12.2005 klo 00.52
Jasu ja Sohvi.=)
nimi on Hipsu
meillä kaksi tyttökisua, lellu ja tikru.
ovat nimeltään Iiris ja Topi...
Yleensä kasvattajat nimeävät pentueet aakkosjärjestyksessä siten, että ensimmäisten pentujen nimet alkavat A-kirjaimella toisen pentueen B-kirjaimilla ja niin edelleen.
Kun varaa pennun juuri syntyneestä pentueesta, on mahdollista olla mukana miettimässä lemmikkinsä virallista nimeä. Ensiksi siinä on kasvattajan nimi ja viimeisenä kissan nimi.
Itse sain seurata ensimmäisen rotukissani kehittymistä syntymästä luovutusikään saakka vieraillen kasvattajan luona melko usein. Hänen viralliseksi nimeksi tuli ...Maine Uno Man koska menossa oli U-pentue. Kotoisesti lentopalloilevan presidentin kaima Manu.