Almera iso ulkoa, muttei sisältä

Pakko mahtua kun on...

Kävin tuossa autokaupassa katselemassa uutta Almeraa. Ensi vaikutelma oli ulkoa katsoen että sehän on Primeran kokoinen auto. Menin istumaan sisään ja jouduin oikaisemaan käsitystäni sen koosta ( siis auton..). Säädn etupenkin itselleni sopivaksi ( 187 cm pätkä mieshenkilö ) ja menin sitten istumaan taakse, tai siis yritin mennä, mutta ei onnistunut kun en saanut jalkoja sisään ennenkuin kävin siirtämässä etupenkkiä vähän eteenpäin.

Miten ihmeessä takapenkkiläisten tila on saatu noin ahtaaksi ulkomitoiltaan noin isossa autossa ? samoin takapenkille meneminen on hankalaa johtuen oviaukon muodosta.

Konepelti näytti aika pitkältä tuon kokoluokan autoon, mitä h..ttiä sitä tilaa on siihen tuhrattu. Jos siitä olisi niistetty viisikin senttiä olisi tuloksena ollut hyväksyttävät takatilat. Ja samalla kattolinja olisi voinut jatkua vähän pidemmälle taakse, että autoon meneminen olisi helpompaa.

On se perhana kun jos haluaa ostaa japsiauton, sitä ei voi tehdä kun ei mahdu luontevasti sisälle.

4

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johnny

      osta isompi auto jos tilaa tarvit.

      • Sama

        Pisti vain silmään, tai pikemminkin polveen tuo takatilojen ahtaus. Auto on tosiaan ulkoa katsottuna ISO verrattuna sisätiloihin. Kyllähän samasta kokoluokasta löytyy sellaisiakin autoja jossa takapenkillekin mahtuu, ei hyvin mutta mahtuu kuitenkin.


      • Sportdeck
        Sama kirjoitti:

        Pisti vain silmään, tai pikemminkin polveen tuo takatilojen ahtaus. Auto on tosiaan ulkoa katsottuna ISO verrattuna sisätiloihin. Kyllähän samasta kokoluokasta löytyy sellaisiakin autoja jossa takapenkillekin mahtuu, ei hyvin mutta mahtuu kuitenkin.

        Ihan höperöä puhetta. Autossa on kokoluokassaan ihan hyvät tilat ja esim. takaistuimen muotoilu on varmasti parasta mitä tosta ryhmästä saa, mm. korkean selkänojan ansiosta. Eri asia on jos joku koripalloilija autoon änkeää, kannattanee sitten katella isompia vehkeitä.


      • skyline
        Sportdeck kirjoitti:

        Ihan höperöä puhetta. Autossa on kokoluokassaan ihan hyvät tilat ja esim. takaistuimen muotoilu on varmasti parasta mitä tosta ryhmästä saa, mm. korkean selkänojan ansiosta. Eri asia on jos joku koripalloilija autoon änkeää, kannattanee sitten katella isompia vehkeitä.

        Tässä on ollut keskustelua Almeeran sisätiloista
        joten tässä omia kokemuksia 3kk ajalta.
        Edessä ihan kohtuullisesti tilaa ja samoin
        tavaratila mutta taakse kulku on hankalaa
        (sportdeck)ja takana olevilla on polvitila hieman
        ahdas.
        Auto on muuten kyllä rahansa arvoinen verrattuna
        mihinkä tahansa kanssa kilpailijaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3212
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      172
      1210
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe