vieroitusoireet?

hmm...

Oletko päässyt tupakasta, alkoholista tai huumeista? Oliko vaikeaa?

9

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miffy

      ...heroiinista vierottautuminen on ihan eri asia kuin amfetamiinista vierottautuminen on eri asia kuin kannabiksesta vierottautuminen. Älä sano "huumeet". Sano päihteet, äläkä erota viinaa ja tupakkaa niistä.

      (pilknus pilknus)

      • nina

        Voi kysyä, että oletko vieroittautunut huumeista, sillä huumeet ovat tosiaan iso ryhmä ja ihmisten on helppo käsittää sana 'huumeet'. en minä ainakaan koe tuossa 'huumeet' sanassa mitään sellaista, ettei sitä voisi käyttää.


      • Miffy
        nina kirjoitti:

        Voi kysyä, että oletko vieroittautunut huumeista, sillä huumeet ovat tosiaan iso ryhmä ja ihmisten on helppo käsittää sana 'huumeet'. en minä ainakaan koe tuossa 'huumeet' sanassa mitään sellaista, ettei sitä voisi käyttää.

        Jos kysyt joltain ex-amfetaministilta et onko se vierottautunut "huumeista", niin mitä jos se vastaa et "joo, amfetamiinista, mut poltan sen sijaan pilveä?"

        Mitä siinä on vaikeaa tajuta että muiden kuin alkoholin ja lääkkeiden niputtaminen "huumeiksi" on typerää ja vaarallista?

        Jos poltat pilveä, käytät huumeita. Jos otat essoa, käytät huumeita. Jos juot viinaa, käytät alkoholia.

        Huumeet ovat iso ryhmä johon kuuluu mm. alkoholi, tupakka, kahvi, mielialalääkkeet, jotkut yskänlääkkeet, kannabis, heroiini, amfetamiini, peyote, impattavat liuottimet, gamma, ekstaasi jne. jne.
        Nuo kaikki ovat aineita jotka vaikuttavat tajuntaan ja samalla terveyteen. "Huumeiksi" vaan sanotaan niitä aineita, jotka syystä ja toisesta on päätetty kieltää. Tämä tarkoittaa että huumeetjaviina- jako on täysin keinotekoinen ja siitä tulisi luopua.


      • dfbdhg

        Kannabis on petollinen huume!!!!

        “Alussa oli vain akuutti päihtymystila.” Huomasit, kuinka kannabiksen vaikutuksesta syntyvä päihtymystila on erilainen kuin normaalitilasi.

        Kannabiksen pitkäaikaisen säännöllisen käytön seurauksena ‘normaalitilasi’ muuttuu hiljalleen ja huomaamattasi. Mielentilaasi alkavat luonnehtia: ajatuksettomuus, ajattelemattomuus, passiivisuus, laiskuus, joustamattomuus ja henkinen jäykkyys. Tällöin kannabiksen käyttö ei enää aiheutakaan entistä päihtymystä (“high”) vaan pääsi selkiytyy, olosi ‘normaalistuu’ ja toimintakykysi palaa. Kykenet hoitamaan asioitasi. Kunhan olet polttanut hasista.

        Alussa poltat akuuttien päihtymystuntemusten vuoksi. Sitten poltat tunteaksesi olosi miellyttävän normaaliksi ja hieman päihtynyt.

        Hasis haittaa ajatustoimintoja, joiden avulla arvioisit tai kyseenalaistaisit tekemisiäsi, ja muuttaisit käyttäytymistäsi. Kannabista käyttävän aivot ottavat vähitellen käyttöön ajattelu- ja havaintotoimintojen KANNABISMALLIN. Seon ‘suodatin’, joka seuloo tietoisuudesta pois kannabiksen käyttöön liittyvät kielteiset tosiasiat. Kannabismalli on kuin uusi identiteetti. Se syntyy, koska kannabis vaikuttaa aivojen kemiaan pitkäkestoisesti. Kannabiksen käyttäjät kokevat tästä, kemiallisesta, syystä ‘ajattelevansa maailmasta samalla tavalla’.

        Siis: aivotoimintojen kemiallinen muuttuminen ja saman kokevien käyttäjien yhteenkuuluvaisuuden tunne yhdessä kehittävät ja voimistavat sellaisia reagointitapoja, jotka ylläpitävät kannabiksen käyttöä. Näitä ‘vakiovastauksia’ kutsutaan kannabismalliin kuuluviksi ‘normaalireaktioiksi’ .


        Esimerkkejä kannabismalliin kuuluvista ‘normaalireaktioista’ Kaikki polttavat hasista.

        Voin lopettaa, koska vain haluan. En kuitenkaan tee sitä juuri nyt.

        Minun hasiksenkäyttöni ei ole ongelma. Ydinvoima on ongelma.

        Alkoholi on sallittua ja se on paljon myrkyllisempää.

        Hasis on luonnontuote.

        Tulen luovaksi ja taiteelliseksi ja siksi voin jatkaa hasiksen käyttöä.

        Tunnen monia hasiksenkäyttäjiä, jotka ovat sellaisia kuin kuvailtiin, mutta minä en ole sellainen - olen ainutlaatuinen ja immuuni kielteisille vaikutuksille.

        Toimin parhaiten ollessani sopivan päihtynyt.

        Minulla on puute, joka on kompensoitava kannabiksella


        Hasis voimistaa kielteisiä tunteita, joiden kokeminen on ahdistavaa. Nämä tunteet koetaan vasta kun hasiksen rauhoittava vaikutus häviää. Tähän voi mennä jopa 5 päivää viimeisestä käyttökerrasta. Kielteiset tunteet katoavat, kun polttaa hasista uudelleen - ja tulevat taas takaisin, jolloin on taas poltettava…

        Kun murrosiässä elämä tuntui olevan sekavaa, hajalla, kriisissä, saattoi hasiksen polttaminen tuntua auttavan; se antoi ehkä tunteen aikuisesta kypsyydestä ja rauhallisuudesta. Tarpeesta kokea sama rauhoittuminen ja ‘viileys’ tuli kuitenkin noidankehä, sillä elämän sekavuus ja hasiksen käytöstä aiheutuvat kielteiset tunteet pyrkivät aina uudelleen pintaan. Pakeneminen hasiksen polttamiseen korvaa läheisyyttä, yhdessäoloa, henkistä tukea ja tunteita, joita ihminen tarvitsee selvitäkseen ahdistuksensa kanssa






        Mitä tapahtuu, kun lopetan kannabiksen käytön?”

        Kannabiksen käytön lopetuksen jälkeen kestää 6, jopa 10, viikkoa ennen kuin kaikki THC on poistunut elimistöstä. Annosten asteittainen pienentäminen ei kannata, koska tällöin krooninen vaikutus jatkuu.


      • nina
        Miffy kirjoitti:

        Jos kysyt joltain ex-amfetaministilta et onko se vierottautunut "huumeista", niin mitä jos se vastaa et "joo, amfetamiinista, mut poltan sen sijaan pilveä?"

        Mitä siinä on vaikeaa tajuta että muiden kuin alkoholin ja lääkkeiden niputtaminen "huumeiksi" on typerää ja vaarallista?

        Jos poltat pilveä, käytät huumeita. Jos otat essoa, käytät huumeita. Jos juot viinaa, käytät alkoholia.

        Huumeet ovat iso ryhmä johon kuuluu mm. alkoholi, tupakka, kahvi, mielialalääkkeet, jotkut yskänlääkkeet, kannabis, heroiini, amfetamiini, peyote, impattavat liuottimet, gamma, ekstaasi jne. jne.
        Nuo kaikki ovat aineita jotka vaikuttavat tajuntaan ja samalla terveyteen. "Huumeiksi" vaan sanotaan niitä aineita, jotka syystä ja toisesta on päätetty kieltää. Tämä tarkoittaa että huumeetjaviina- jako on täysin keinotekoinen ja siitä tulisi luopua.

        Käsitin asian hieman eri tavalla!


    • hessu

      tupakasta että pilvestä.Myös alkoholin käyttöä olen pienentänyt reilusti.
      Viinasta sain pahimmat vierotusoireet enkä irti ole vieläkään kokonaan

      Pilvestä oli helpompi päästä eroon kuin tupakasta.
      Vaikka olin polttanut pilveä kauemmin kuin tupakkaa.
      (Siinä muuten nähdään että porttiteoria pitää paikkansa:se oli aika paljon kannabiksen syytä että aloitin tupakanpolton)

    • moonman

      käytön lopettaminen saattaa olla joskus vaikeaa, itselläni on kokemuksia aika monesta.

      Morfiiniriippuvuus tuotti vaikeimmat fyysiset vieroitusoireet jotka tosin menivät ohi suht. nopeasti, eikä käyttö jatkunut sen jälkeen.

      Amfetamiinin käytön lopettaminen ei tuottanut juurikaan ongelmia sen enempää fyysisesti kuin psyykkisestikään.

      Psyykenlääkkeiden käyttö (lääkärin määräminä annoksina) aiheutti riippuvuuden ja käytön lopettamisen jälkeen 4 kuukauden henkisen helvetin.

      Kannabiksen käytön lopettaminen ei tuntunut missään.

      Kahvista, tupakasta ja alkoholista en ole päässyt irti, enkä todennäköisesti koskaan pääsekään.

      Käytöstä aiheutuneita sosiaalisia haittoja on tuonut ylivoimaisesti eniten alkoholi.

      • Teme

        Taitaa olla sitten todellisuus liian kovaa vai?


      • moonman
        Teme kirjoitti:

        Taitaa olla sitten todellisuus liian kovaa vai?

        Jos luet viestini tarkkaan, huomaat että olen lopettanut kaikkien muiden kuin kahvin, tupakan ja viinan käytön ja kännitkin otan kerran, pari vuodessa.

        Morfiini oli vanhin tuttavuus ja sen lopetin 28 vuotta sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      165
      3530
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      49
      2617
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2584
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2399
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2243
    6. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1962
    7. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1928
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      161
      1846
    9. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1683
    10. Nyt trollataan ainoastaan maahanmuutosta!

      Unohdetaan hallituksen leikkaukset ja Perussuomalaisten valheet ja nostetaan Perussuomalaiset uudelleen suureksi 💪
      Maailman menoa
      71
      1552
    Aihe