Tietoa shibasta.

Jebua

Onko jollakulla shiba inu? Haluaisin saada muutamaan kysymykseen vastauksen, koska shiba on yksi varsin varteenotettava vaihtoehto tulevaksi koirakseni. Eli..

Miten shibasi viihtyy yksin?
Oppiko nopeasti sisäsiistiksi?
Onko sosiaalinen toisia koiria & ihmisiä kohtaan?
Onko helppo vai vaikea motivoida koulutustilanteessa?
Ovatko äänekkäitä / haukkuherkkiä?

Kiits kovasti jos joku vastaa! n_n

2

1863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shiban omistaja

      olen omistanut 5vuotta shiban ja voin sanoa, että ei kannata ainakaan ekaksi koiraksi ottaa, koska on niin helvetin vaikea kouluttaa ja itsepäinen ku mikäki..nyt vasta oma hauvelini on oppinut talon tavoille kunnolla ja tietää nyt paikkansa...ja rankkaa kuria on joutunut pitää...kyllä ne 2-3viikkkoa taisi olla aika moista siivousta ja kilpajuoksua ku koira pissaa sisälle nopeemmin mitä ehtii siivota...shibat on kovia vahtimaan tavaroita ja siksi sille täytyy olla kuria jonkun verran...shibat ovat huomionkipeitä,mutta jos huomiota ei niille heru niin se kostautuu sillä että ne on tosi kenkkuja jos omistajalta ei löydy aikaa ja rakkautta..toisiin koiriin ei ainakaa oma shibani luota paljoa ja johtuu varmaan siitä ettei ollut paljoa pentuna koirapuistossa toisten koirien parissa ja on siten tottunut olemaan ihmisten seurassa..eli erakoitunut hieman..omaa perhettä kohtaan shiba on uskollinen.varsinkin omistajaa..mut jos taloon tulee vieraita niin saattaa eka kohdata vieraat varauksella, mutta kun tutustuu niin on ihan kiltisti..oma shibani ei anna ainakaa vieraitten pahemmin koskea, ellei vastassa ole todellakin joku asiantuntija, mutta tosi vastahakoisesti antaa vieraitten rapsuttaa.Äänekäs on..muistan kun oma shibani oli pentu ja vietiin rokotukseen niin jo kaiku koko eläinlääkäri..huutavat ku mitkäkin pikkuvauvat:D ja haukkuvat jos eivät saan huomioo.Mutta en todellakaan suosittele ensimmäiseksi koiraksi.

    • juddha

      no ainahan tietyllä ´roduilla on joku tietyn lainen luonne eli vhava tai lempeä, mutta monesti kannattaa myös huomioida mistä kennelistä pennun ottaa koska eri kasvattajat voivat koirasta haluta eri asioita.

      esim. jotkut haluavat rodun olevan juuri vähän itsepäisempi ja siten myös vähän vaikeampi kouluttaa jotkut taas haluavat parantaa sen tottelevaisuutta joten he teettävät pentuja sen luonteisille koirille.

      siis shibahan on yleensä koira joka haluaa päästä omistajansa paikalle mutta tästä kyllä selviää kunhan nättää koiralle oman paikkansa ja on johdonmukainen(tätähän kaikki koirat vaativat)
      k
      oiramme- ledessä taidettiin viimeksi sanoa että koiran pitäisi tietää paikkansa viimeistään 1vuoden iässä muuten koulutuksessa on tainnut olla jotain epäselvää.. joten
      kannattaa heti eityisesti murrosiässä (kaikille koirille) näyttää että koira ei ole se joka johtaa.. esim. vain sellaisilla pienillä asiolla että sinä aloitat leikin ei koira, eli jos koira yrittää saada sinut leikkiin et huomioi sitä ja kun koira menee maaten niin sitten yrität leikkiä sen kanssa. (aina johtaja koira aloittaa leikin) myös vapaana ollessa sinä päätät suunnan eli jos koira juoksee edessä niin vaihdat aima vain suuntaa

      (minusta kyllä aloittelijakin voi pärjätä vähän ei niin helpon koiran kanssa kun vain pysyy johdon mukaisena ja pyytää heti alussa apua kasvattajalta niin etköhän sinä selviä)

      niin mutta siis kannattaa kysyä vaikka kasvattajalta että olisiko tulossa esim.vähän rauhallisempaa pentuetta, meidänkin kasvattaja juuri antoi ensimmäisen pennun vähän "helpommasta" pentueesta eli vanhemmat eivät olleet niin vahva luonteisia.

      joten kannattaa kirjoittaa esim. kasvattajien vieraskirjaan ja kysellä voiko olla mitään mahdollisuutta saada ensimmäiseksi koiraksi kyseistä rotua. kannattaa aina yrittää, jos siis todella haluaa joatin rotua ja pystyy tietenkin täyttämään rodun tarpeet esim. llikunta ja virike mahdollisuudet
      n
      o tässä on ainakin akita-shiba ry; sivut
      http://www.akita-shiba.net/index.shtml

      ja tässä joitakin kenneleitä
      http://www.elisanet.fi/headstyle/etusivu.htm
      http://koti.mbnet.fi/hakuda/akita/aloitus.html
      http://yukiguni.siimis.net/

      eli siitä vain katselemaan ja tutustumaan!!! rotuun ja ainahan mieli voi muuttua ja löytää toisenkin rodun jonka vaatimukset pystyy täyttämään!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe