Conlang-palsta on huippuidea!!!

Mainiota että löytyy näinkin merkillinen keskustelupalsta täältä suomi24:sta! Itse en ole hirveen aktiivinen conlang-harrastaja, mutta keinokieltet ovat jo jonkin aikaa kiinnostaneet mua. Suvussani osataan paljon kieliä, kuten suomea, ruotsia, saksaa, espanjaa, kreikkaa, latinaa, arameaa, vähän sumeria ja sanskriittia sekä englantia, itse osaan kylläkin vain suomea ja ruotsia ja vähän espanjaa ja saksaa. Nyt ajattelin opettella keinotekoisen kielen, en vaan tiedä minkä. Toiset kielet on luonnollisempia kuin toiset, toiset helpompia kuin toiset jne. Osaisko kukaan ehdottaa jotain keinotekoista kieltä joka on kaunis, helppo ja käyttökelpoinen? Kiitti etukäteen vastauksista!
147843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Wikipedian etusivulla, ainakin englanninkielisellä, on linkkejä kaikkiin eri kielillä oleviin wikipedioihin. Siellä on ainakin jonkin verran kirjoitettu esperantolla ja idolla. Siitä voi päätellä, että näillä kielillä on jonkin verran käyttäjäkuntaa. Ehkä on jokin muu keinokieli päässyt sinne mukaan.

On vähän keinotekoista latinaksi tai sanskritiksikin kirjoittaa wikipediaa, vaan niin ne vaan jotkut jaksaa. Mutta jos käyttäjämäärän mittariksi kelpaa wikipedia-aktiivisuus (kertoohan se jotain, vaikka ei kaikkea), katsopa tosiaan sieltä. Ja vertailemalla jotain tutusta aiheesta kirjoitettua sivua kielelllä, jota osaat, ja keinokielellä, saat ehkä jonkinlaisen käsityksen onko se helppoa, kaunista tai jotain muuta.

http://en.wikipedia.org/ on se engl.kielinen etusivu.

Ja jos vähäinen käyttäjämäärä ei haittaa, voit hakea sanalla "artlang" taiteellisia keinokieliä. Parhaassa tapauksessa voit olla kielen toinen käyttäjä.. vai onko se pahin tapaus? ;-)

Jos helppous ei ole niinkään tärkeää, kokeile tutustua lojbaniin. Kuulemma sujuvan puhetaidon saavuttaminen siinä on ollut hyvin vaikeaa. Se kun on muka looginen kieli...

Äänestä
  • Vajaat 10v sitten tutustuin ensimmäistä kertaa lojbaniin. Kielessä on lähinnä sanastollisia inhoittavuuksia, niinkuin esperantossakin, mutta ajatus predikaattilogiikasta kielen pohjana on kaunis. Minulla on käsikirja, jota olen lueskellut, mutta eihän kieltä niin voi oppia.

    "Se kun on muka looginen kieli..."

    Miten niin "muka"? Mille muulle kielelle löytyy Lisp-parseri?

    Äänestä

  • UPDATE_6997029 kirjoitti:

    Vajaat 10v sitten tutustuin ensimmäistä kertaa lojbaniin. Kielessä on lähinnä sanastollisia inhoittavuuksia, niinkuin esperantossakin, mutta ajatus predikaattilogiikasta kielen pohjana on kaunis. Minulla on käsikirja, jota olen lueskellut, mutta eihän kieltä niin voi oppia.

    "Se kun on muka looginen kieli..."

    Miten niin "muka"? Mille muulle kielelle löytyy Lisp-parseri?

    Se on muka looginen kieli, koska sille löytyy Lisp-parseri. Ei se minusta ole hyvä syy pitää sitä loogisena, enkä muitakaan tiedä. Siksi muka.

    Äänestä

  • muka kirjoitti:

    Se on muka looginen kieli, koska sille löytyy Lisp-parseri. Ei se minusta ole hyvä syy pitää sitä loogisena, enkä muitakaan tiedä. Siksi muka.

    Mielestäni predikaattilogiikka kielen rakenteen perustana on ratkaiseva asia. Juuri siksi parserin luominen on suhteellisen helppoa. Siksi lojban on "looginen kieli".

    Äänestä

  • UPDATE_6997029 kirjoitti:

    Mielestäni predikaattilogiikka kielen rakenteen perustana on ratkaiseva asia. Juuri siksi parserin luominen on suhteellisen helppoa. Siksi lojban on "looginen kieli".

    No niin, aluksi sanoisin, etten ihan tosissani näitä kommentteja tarkoittanut alunperin, mutta koska kuitenkin niihin kiinnitit huomiota, olen nyt vähän pohtinut asiaa.

    Tietenkin kieli on looginen, jos se pohjautuu logiikkaan. En tunne lojbania niin hyvin, että voisin sanoa pohjautuuko se logiikkaan järkevästi, mutta täytyy muistaa, että ihminen ei ole luonnostaan kaikissa tilanteissa looginen. Se logiikan käyttö, minkä oppii esimerkiksi matematiikan opiskelun myötä, ei ole kaikille mitenkään helppoa. Voisi jopa kärjistäen sanoa, että sitä logiikkaa ei ymmärrä tavallisella arkilogiikalla, vaan vain sen logiikan omilla ehdoilla.

    Yritin siis sanoa sitä, että vaikka kieli on looginen, kuten sen väitetään olevan, se ei ihmisoppijalle välttämättä näy erityisen selvästi -- se voi jopa haitata oppimista tai olla muuten hankala. Varmasti kiinnostuneelle lojban on hyvä opittava. Se ns. pistää ajatukset hyrräämään.

    Sen takia voisin joskus kokeilla itsekin oppia sitä. Nämä em. kommenttini kannattaakin ymmärtää siinä valossa, että en puhu kielestä omalla kokemuksellani. "Muka" oli vain kevyttää ironiaa, ja jos se herättää hieman keskustelua, sillä oli kai jokin myönteinenkin vaikutus.

    Onko sinun mielestäsi muuten lojbanilla mahdollisesti merkitystä -- nyt tai joskus -- tekoälyn tutkimuksen alalla? Voisiko se olla se lähinnä luonnollisin kieli, jota koneet ensimmäisenä oppivat ymmärtämään, olettaen että ne yleensä voivat oppia ymmärtämään luonnollista kieltä? (minusta voivat, en vain ole varma montako kymmentä vuotta siihen vielä menee...)

    Luen kyllä mahd. vastauksesi, mutta jos en kerkeä vastata, johtuu se vain alkavasta joululomasta.

    Äänestä

Se on täysin keinotekoinen kieli...

Äänestä

... Rauhanyhdistyksiin tai Lestadiolaisseuroihin.

Siellä ne osaavat puhua "kielillä"!
Suviseurat on kesäinen esiintymispaikka, missä testataan, olisiko muita samankielen ymmärtäjiä?

Lapsiluvun perustella on rakkauden kieli ainoa, mistä toinen toistaan ymmärtää!

Äänestä

Opettele viittomakieli..... (oikea) siitä sulle iloa ja ennen kaikkea monelle toiselle.... ;-)

Äänestä
  • Kysyttiin vain keinotekoisia kieliä... viittomakielihän on luonnollinen kieli.
    Muuten kyllä hyvä kieli oppia, ei siinä mitään. Onhan siitä iloa silloinkin kun ääni ei syystä tai toisesta kanna.Jos on vaikka ikkuna välissä niin voi vittoa kaverille - jos kaveri osaa viitoa...

    Äänestä

Esperanto on keinotekoinen kieli. Elokuvista löytynee myös lukuisia vastaavia kieliä. Kaiketi vaikkapa sormusten herran taruista.

Itse olen sitä mieltä että englanti on paras. Sitä puhuvat miljardit ihmiset eikä siinä ole turhia sukuja ja sijamuotoja ja se on romaaninen, se on sikäli helpoin kaikista kielistä.

Äänestä

vara,viri,vere,voro,vyry,värä,vörö, eli jos on lause kalja on hyvää... lause menisi silloin kavaraljavara ovoron hyvyryväävärä eli kun on vokaali esim juuri a niin laita vokaalin taakse vara!!!
HAVARAISTAVARA VIRIVITTUVURU

Äänestä

volapük on sekotus KAIKKIA maailman kieliä, keksittiin muistaakseni joskus 1900 luvun alussa. sitä ei välttämättä enää kukaan osaa mutta ota selvää :)

Äänestä

Te, jotka jauhatte siitä pakkoruotsista, huom! Tämän palstan aihe ei siihen liity, joten voisitteko pysyä aiheeseen varatulla foorumilla, kiitos!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sanna kirjoitti:

Mainiota että löytyy näinkin merkillinen keskustelupalsta täältä suomi24:sta! Itse en ole hirveen aktiivinen conlang-harrastaja, mutta keinokieltet ovat jo jonkin aikaa kiinnostaneet mua. Suvussani osataan paljon kieliä, kuten suomea, ruotsia, saksaa, espanjaa, kreikkaa, latinaa, arameaa, vähän sumeria ja sanskriittia sekä englantia, itse osaan kylläkin vain suomea ja ruotsia ja vähän espanjaa ja saksaa. Nyt ajattelin opettella keinotekoisen kielen, en vaan tiedä minkä. Toiset kielet on luonnollisempia kuin toiset, toiset helpompia kuin toiset jne. Osaisko kukaan ehdottaa jotain keinotekoista kieltä joka on kaunis, helppo ja käyttökelpoinen? Kiitti etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu