Onko tietoa, olisiko vanhemman(CD alle 1995) tonnisen sumuvalojen tilalle sopivia kaukovaloja?
tonnarin lisävalot
9-5T
5389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asennusaukko on standardikokoa.Ei muuta kuin vaihtaa vain suorakaiteenmalliset kaukovalot sumareiden tilalle. Tietenkin sähkökytkennät pitää muuttaa niin että lisäkaukovalot palavat vain auton omien kaukovalojen kanssa.
Ei ainakaan Hellan valikoimista löydy. Ei tämä kovin yleinen koko taida olla, tässähän on muovikehys jossa on säädöt ja kiinnitys spoileriin
sopivat paikalleen "pienellä" vaivalla. Itse vaihdoin alkuperäisten pitkien tilalle sumuvalot, koska pitkät olivat liian alhaalla ja valaisivat oikeastaan vain etuosaa. Parempaan lopputulokseen pääsee kun laittaa Hella 220:t puskurin päälle. Valot saa asennettua siten että ne ovat puskurin etulinjan takapuolella. Valoteho on sen jälkeen riittävä ja jopa referenssilukujen puolesta laillinenkin.
Vanhat pitkät ovat kyllä tallella, jos kiinnostaa? Valitettavasti niiden lasit ovat melkein kuin hiekkapuhalluksen jäljiltä, muuten kyllä ehjät.
menikö ne 550n umpiot alkuperäisen kehyksen sisälle? jos meni yritän niitä, muuten kiinnostaa lamppusi
Tein uudet taustat 3mm haponkestävästä, johon tehtiin 5 mm kierteet. Laitoin uudet raudat 550 muoviumpioihin taakse pop-niiteillä, joista tuli pitkät ruuvit taustalevyn reikiin (5mm). Näin sain aikaiseksi lampuille säädöt ja kiinnityksen. Ei ole mitenkääan helppo homma, jos ei ole hapokkaan käsittelyyn oikeita työkaluja.