Suomeen täytyy rakentaa sellaisia valtavan suuria tykkejä joitten kaliiperi on 2 metriä. putki olisi kilometrin pituinen. Jokaisen ammuksen laittamiseen putkeen menee viikko ja kuukauden saavat ajaa rekalla kartussiruutia. Sillä lentäisi kauas, kiinaan asti. Ainakin 200 tykkiä tarvitaan.
Miksi te olette pienen napertajia?
Miksi te olette pienen napertajia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
mihin tehtävään sellainen soveltuu?
Ne soveltuu samaan tehtävään kuin suurvalloilla ydinaseet. kuitenkin pohjoismaat ovat ydinaseeton vyöhyke.
Ruutii saa olla ja isoja tussareita.
Joku raketti olis näppärämpi käyttää?
onhan niitä jättiläiskanuunoita ollu erinäisillä mailla mutta ne tarvii olla joko kiinteitä tai rautateitse siirrettäviä. Eikö joku reilu 60 tonnin raketti ajais saman asian?
No. eilen olin vähän pienenlainen.
Parempi olisi kuin rakennettaisiin sellaisia kuusimetrisiä kaliperiltaan ja putken pituus olisi kuusi kilometrii. Sillä lähtis koko Yhdysvaltain mannerkin pois Pohjois-dakotaa myöten. Austraalia saarikin häipyisi mereen.
Suurissa pyssyissä asuu kunnia!
Saddamilla oli isopyssy projekti, joka oli tehty Pariisia ekassa maailmansodassa kiusanneen paksun Bertan hengessä.
Tarkkuustehtyjä putkenpätkiä ja muuta tarviketta ostettiin Euroopasta.
Nerona hääri alunperin Kanadalaissyntyinen amerikkalainen muistaakseni.. Kaveri oli saanut käsiinsä alkuperäiset Bertan piirrokset. Samoin muistaakseni.. oli naimissa pääinsinöörin tyttären vaiko tyttärentyttären kanssa.
Alkuperäisenä tavoitteena oli tehdä kustannustehokas keino sinkoa sateliitteja avaruuteen, mutta tyyppi naurettiin kuoliaaksi.
Noo, sitten kun alkoi vaikeuksien jälkeen näyttää siltä että homma voi olla ihan realistinen ja toteutettavissa suuret intressipiirit hermostui ja löivät kapuloita rattaisiin.
Niinpä tämä sälli meni sinne missä miestä kuunneltiin ja rahoitus järjestyi. Irakiin.
Jutut meni sielläkin mönkään Amerikkalaisten maailmanparantamisen seurauksena.
Ei ole helppoa keksijällä ei.
Pari vuotta sitten löytyi muistaakseni.. Belgiasta. Oli ammuttu päähän.
Taisi erään pienen lähi-idän maan intressipiirit varmistaa omat intressinsä.
...Varmaankin "Pariisin tykkiä", joka terrorisoi Pariisia maaliskuusta v.1918, lokakuuhun asti ;)
Paksu Bertta oli v. 1912 rakennettu 420mm tykki, jonka kantama oli n. 10km. Tällä tuhottiin täydellisesti Belgian puolustuslinnoitukset v.1914. Tykki jatkoi toimissaan v.1917 asti.
"Kanadalaissyntyinen amerikkalainen"
--> Hän oli kanadalaissyntyinen Gerald Bull (pääsi matemaattisten aineiden tohtoriksi 23-vuotiaana) Ja "Harp-projekti". En nyt muista mitä se oli englanniksi, mutta pääsponssoreina toimi Kanadan valtio ja USA:n armeija. Gerald Bullia ei naurettu, sillä hänen nimissään on vieläkin tykillä ammutun "lastin" korkeusennätys (180km). Suunnitelma oli toimiva, mutta projektin rahahanat suljettiin, mikä oli osasyy siihen, miksi hän alkoi kaveeraaman Sadam Husseinin kanssa.
Työ uotte vuan katheellissii kun mie sain äsken Erkiltä persettä. Melekoonen Baksu Bertta siinä laulookin. Se ol nimittäin KKK. Kuivana kysymättä kakkoseen.
Hupinsa kullakin =D
Eihän kerta homoa tee;)