Sain joululahjaksi nyt etukäteen karaokelaitteet, Samsung dvd-soitin ja yllä mainittu vahvistin kaiuttimet. On ollut tosi kiva laulaa, mutta ihmettelen: vahvistimen musiikin volymesäädin on vain vähän auki eli tehoja olisi vaikka kuinka vielä, mutta mikrofonin volyme on aivan suurimmillaan, sitä ei saa enää suuremmaksi. Mistä se voi johtua, että jos laittaisin musiikkia kovemmalle, mikrofoonin ääni jäisi alle, koska sitä ei saa enää suuremmalle? Osaisiko kukaan kertoa, onko laitteessa jotain vikaa? Vahvistimen merkki on the t.amp. PA4080
the t.amp vahvistin
Mummeli
2388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mikrofonin herkkyys on liian pieni, tarvitset mikrofoniesivahvistimen. Rakennussarjana maksaa esim. Elfalla 4,5e http://www.elfa.se/fi/shp/julkaisut/ht2005s/s064-069.pdf . Jostain soitinkaupasta saa varmaan valmiinakin, mutta hintaakin on sitten enemmän.
Kiitos tiedosta, mutta ehkä se jää toteuttamatta. Näköjään ei riitä, että haluaisi (meinasin laittaa, että osaa) laulaa, pitäisi olla vähän mekaanikkokin. Sitä on aika vaativa ja kriittinen näköjään, joku olisi iloinen, kunhan vain olisi jotkut laitteet joihin laulaa. Tyttärelläni (jolta nämä omanikin lahjaksi sain) on aika hyvät ja massiiviset vehkeet, joten ehkä sen vuoksi sitä omiakin niihin vertaa. Kotioloissa ei kyllä volymia voi kovin kovalla pitääkkään. Kiitos kumminkin.