Te jotka näistä jutuista tiedätte, kertokaa otetaanko oireilevilta yleensä sekä THS- että T4V -arvot? Miksi joiltakin tarvitaan vain tuo ekaksi mainittu (ei kai vaan johdu lääkärin säästöinnosta)?
Onko tietoa?
puh ja voih
7673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
otettu ku TSH, joka oli 2,25 ja koska se on niin "nätisti" keskellä viitearvoja ei katsonut tarpeelliseksi ottaa T4V:tä vaikka oireitakii on toistakymmentä!!!
Pelkkä TSH arvo ei kerro totuutta kilpparin tilasta ja ne viitearvotkii mitkä on käytössä on jostai antiikin ajoilta!
voi olla säästöintoa. Eihän sitä nyt kannata koko repertuaaria kerralla ottaa. Jossainhan ne loppuu veronmaksajien rahat.
Mutta jos on oireita ja TSH on yli 2 (joillakin ehkä jo yli 1) ainakin lääkityksen kokeilu on paikallaan.
mulla oli tsh 1,9. onkohan se liikaa?
on yksilöllistä. Jos ei ole oireita, ei ole liikaa.
Mulla olisi liikaa.
pitäisi ottaa myöskin (ainakin!) TSH:n lisäksi ainakin T4 (mielellään myöskin T3-arvo).
Ja mitä tulee veronmaksajien kukkaroon,itse maksan omat kokeeni,käytän yksityistä sektoria.
kyllä kai sentään KELAn korvaukset haet, luulisin. Ne eivät ole yksityisiä rahoja.
näin pitäisi kyllä tehdä kun ei edes kallista. Tämä helpottaa ja nopeuttaa diagnoosin tekoa. Asiansa osaava lääkäri kyllä pärjää pitkälle pelkällä tsh:lla ja potilaan OIREILLA.