ei helkkari..

aatu

missä olisi jotain nettikirjaa tms jota jaksaisi lukea? älkää edes mainitko näitä alla olevia.. phuuhh..

3

455

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iso-Adolf

      Etsi! Opettele itse kirjoittamaan, niin aikasi kuluu vielä paremmin! Ja tähän perään ei tule hymiöitä tai muuta vastaavaa.

      • aatu

        vihaiset kirjailijanalut...


      • Iso-Adolf
        aatu kirjoitti:

        vihaiset kirjailijanalut...

        Ari "Aatu" Morottaja maisteli kylmennyttä vihreää teetään, jonka äiti oli antanut tuliaisina Tallinnasta. Vesi tosin oli sosiaaliviraston lahjoittamaa, samoin sähköhellan sähkö. "Olisiko tullut aika soittaa Helenalle?" Tämä aatos Aatun aivoissa alkoi askarruttaa aina aamuisin. Helena oli jättänyt hänet kuudes kesäkuuta, kun Normandian maihinnoususta oli kulunut 60 vuotta. Aatu oli harrastelijasotatieteilijä. Kirjastoon kulki Aatun tie todennäköisesti tänäänkin, uusi Lehväslaiho kiinnosti Aatua. "Helena, Helena..." Hoki Aatu masturboidessaan tiskialtaaseen nojaten. Teemuki oli kaadettu tyhjäksi lavuaariin ja Aatu oli saanut erektion muistellessaan mennyttä rakkautaan. "Yli puolitoista vuottako jo oli kulunut poikamiehenä? Tänään täytyy saada!" Päätteli nuorimies ja tuumi soittavansa ehtoommalla Karille, serkkupojalleen maaseudulle. Illalla mentäisiin naisiin kotipitäjän ainoaa baariin. Tosin viimeksi, niinkuin lähes aina, homma oli jäänyt pelkkiin hitaitten tanssimisiin.

        Kirjastoreissu oli kääntynyt yllättäen kaljalla istumiseen, mutta kaljan maistuttua ilman seuraa pahalta ja tupakan loputtua, Aatu päätti jättää Bar Konevitsa´s Bellsin ja suunnata äidin luo brunssille. Liukas rappu meinasi yllättää jantterin juottolan edustalla ja hän kirosi muovipohjaisia kenkiään ja oli kaatua uudelleen takalistolleen. Ei kuitenkaan liukkauden takia, vaan tyrmäävän näyn. Helenan pikkusisko Elina seisoi bussipysäkillä ja nauroi: "Ei vittu sua, Ari! Sä oot kännissä puol ykstoista. Aamulla!" "Ai, moi Ellu! Mitäs sä?" Aatu kysyi ja tajusi samalla olevansa vähän tyhmä. Ellu oli joskus kotibileissä jossain Puotilassa haukkunut hänet koko Suomen hirveimmäksi ja ällöttävimmäksi idiootiksi. Aatun sormet olivat, muka vahingossa, osuneet sammuneen Ellun hameen alle aamuyöllä. Ellu oli käskenyt herättyään Aatun olla puhumatta hänelle enää ikinä mitään.

        Linja-auto puski läpi pimeyden ja lumituiskun kohti pohjoista. Olisikohan isä taas jurrissa ja käskisi hänen painua samantien takaisin äitinsä luo sinne Hesaan? Aatua ahdisti käydä kotopuolessa, mutta toisaalta vanhoja kavereita oli kiva moikata. Olikohan Miettinen jo päässyt sairaalasta? Sen Karin kuningasidean seurauksena Miettinen oli murtanut molemmat jalkansa. Tai oikeastaan Karin Sierra ne oli murtanut, Ja jos oikein tarkkoja ollaan oli Fordin keulan ensin murtanut kaunis mänty saaren rannalla. Karin äiti oli suostunut keittiönsä pöydän ääressä kertomaan ajaneensa autoa poliisille, kun Kari nukkui krapulassaan omassa huoneessaan. Tuttu poliisi taisi auttaa jättämällä jutun siihen. Kaikki kylällä tiesivät, mitä oli tapahtunut.

        Ellu nauroi piristyneen Aatun juttuja ja hörppi siideriä puolipimeässä Express-bussissa. "Tuleeks Kari sua vastaan asemalle?" Aatu nyökkäsi ja mietti kehtaisiko Ellulta pummata vielä tupakan kotipitäjän asemalla. Kari oli alkanut taas pelata lätkää ja raitistunut totaalisesti, joten ei siltäkään heruisi sääliä tupakan tuskaa potevalle köyhälle työläiselle. "Joo, hyvä. Se saa sit heittää mutkin mutsin luo. Illalla mennään sit baariin kirkolle, hä?" Aatu yritti esittää välinpitämätöntä ja kohautti hartioitaa mutisten jotain myöntävän kuuloista. "Ei vittu! Tänään mä hoidan ton Ellun. Aina se on mua katellu silleen ja sillon yks kesä siellä mökillä ja se keltanen uimapuku..." Aatun päässä myllersivät ajatukset kuin miljoona naapurin Arskan (senkin oikea nimi on Ari) uutta puimuria. Karin Escortin sumuvalot erottuivat Aatun punottaviin ja kuivuneisiin silmiin sinisinä ja liian ylös suunnattuina aseman parkkipaikalta, kun bussi kaarsi Esson editse.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      831
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      800
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      755
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      755
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      158
      695
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe