Itse teimme rungon täydestä nrt -punatiilestä. Siis kaksi tiiltä rinnan / poikittain. Lisäksi 150 mm vuorivillaa sekä tuulensuojavilla. Reilu ilmarako sekä mrt -punatiili pintaan. Rakenne on massiivinen (530 mm) mutta hengittävä ja lämmin sekä hiljainen. Sisäseinät ovat rapattu kivellä. Tyytyväisiä ollaan eikä rungon hinnaksi ( / m2) tullut sen enemmä kuin talopaketin seinäneliö. Tosin sitä sietää potkia vielä tuhannen vuoden päästäkin.
perinnekivitalo
punatiili
41378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulle paljon duunii kun olen valmis;) Kait muistit, muuratun piipun ja tulisijat kans?
Kaksinkertaiseksi muurattu tiilirunko kuulostaa pitkäikäiseltä rakenteelta, mutta tuhat vuotta epäilyttää. Millaisen anturan, sokkelin ja alapohjan valitsitte? Jos ne pettävät alta aikaisemmin, ei seinäkään taida pysyä pystyssä. Sokkelin uusiminen seinän alta voi myös olla aika vaikeaa.
En usko että verhoilutiilet ja vuorivillakaan satoja vuosia kestävät, mutta niiden uusiminen on joka tapauksessa paljon halvempaa kuin uuden talon rakennus.
Minkä kokoinen talo on ja paljonko meni aikaa? Miten teitte ikkunoiden ylitykset?
Itse olen koittanut miettiä, miten saisi täystiilitaloon alapohjaratkaisun, joka kestäisi yli sata vuotta hyvänä ja jossa olisi lisäksi minimoitu lämpövuoto sokkelin kautta.
Elikkä kyseessä on kellarillinen sekä kaksikerroksinen (n. 90 m2 / kerros) talo. Sokkeli on Lammin harkosta (terästä vaakaan/pystyyn n. 2000 m) sekä välipohjat ontelolaatasta (B 20). Kellarissa yksi kantava väloseinä (200mm lammin valuharkko) kantamaan piippua ja tulisijoja (paikalla muuratut). Huoneistojen väliseinät nrt punatiilestä. Muurauslaastia meni yli 60 tn. tiiliä n 40 000. Lämmintä on piisannut. Kaukolämpölasku yli vuoden kokemuksen ajalta on puolet vastaavaa kiinteistöä kohden. Rohkeutta tietenkin vaatii mennä vähän vastavirtaan - nyt voi vähän hymyillä talopakettimainoksille. Elokuussa aloitettiin - maaliskuussa muutettiin. Pääsääntöisesti 2-3 ammattimiestä hoiti homman.
Mielestäni en olisi päässyt nopeammin tai helpommin tai edes halvemmin vastaavaan talopakettiprojektlla.
Kuulostaa hienolta.