Meillä on 9kk vanha maailman ihanin pikkupoika. En jaksa aina olla ihmettelemättä, että mistä jotkut vauvat tietää, että nyt on päivä ja nyt on yö? Eli meiän poika on nukkunut laitokselta kotiin tultuaan aina yöt hyvin, pienempänä heräsi kork.3 krt yössä ja nyt ei ainakaan puoleen vuoteen kertaakaan yöllä ole herännyt. Poitsulla on aina ollut tarkka unirytmi: illalla n.klo. 19 nukkumaan, aamulla n. klo.6 ylös, klo.8 uudestaan pienille tirsoille ja yhden pintaan parin tunnin päikkärit. Mutta ny itse asiaan: poika on heränny tässä parina aamuna vasta klo 7, eli 12 tuntia nukkunut putkeet ja sit se haluaa jo klo.8 "aamupäikkäreille!!!" Eli tunnin ollut hereillä ja takas nukkumaan! Voiko muka olla, että noin pieni ajattelee,että "tähän aikaan ollaan aina menty nukkumaan, ja nytkin pitää mennä..." Poika alkaa hieroskelemaan silmiään ja on väsyneen olonenkin ja sinne sit simahtaa heti. Miusta vaan aika jännä juttu. En tiiä tajusko kukaan nyt mitä mie ajoin takaa... :)
Mielenkiintoisia unirytmejä?
Kati
3386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei sinne..
Täällä myös 9kk vanhan pojan äiti.. Meillä on aika lailla samanlainen rytmi ollut kuin teillkin.. Poika jo pienestä nukkui alkuyöstä pitkän pätkän, heräsi joskus klo 2 syömään ja sitten vasta 5-6 aikaan seuraavan kerran. Eli suhteellisen helppo lapsi.. Nyt ei syö enää ollenkaan öisin mutta ham´paita tekee ja ruennut itkeskelemaan, joka tutin suuhun laitolla helpottaa ja nukahtaa uudestaan.
Tuosta yö rytmistä.. Meillä poika menee joskus klo 20 aikaan nukkumaan illalla ja aamulla herätään n. 7-8 välillä ja sitten aamupala ja maito ja takaisin unille.. Eli samaan tyyliin kuin teilläkin...;) Menee sitten 13-14 välillä nukkuun seuraavat päikkärit..
Me ollaan myös huomattu että vaikka poika nukkui päiväunet eri rytmillä kuin aiemmin, menee silti samaan aikaan illalla nukkuun. Tai on siis väsynyt kuitenkin silloin.. Yritettiin nimittäin välilä siirtää pojan nukkumaanmenoa hieman myöhemmäksi mutta tuntui itse päättävän että nyt nukuttaa ja piti panna poika nukkumaan. Siirrolla tarkoitan tässä tilanteessa sitä että nukkui päiväunet myöhemmin kuin normaalista. Et sellaisia ne lapset on..
meillä myös nyt 10kk vanha ukkeli meni kuin juna aina ajallaan syömisten ja nukkumisten suhteen aina tuonne 8kk saakka, ja kyllä nytkin nuo rituaalit menee jokseenkin samoihin aikoihin mutta eipä ole kummoisia tarvinnut aina tapahtua kun hieman on alkanut herran sisäinen kello heittelehtiä suuntaan jos toiseen.
Meillä on myös ollut jonkin aikaa tuo sama juttu, että yöunien jälkeen jätkä saattaa alkaa hieromaan silmiään 1-2 tunnin päästä, eli taas tutimaan, välillä on sitten saattanut mennä useampikin tunti valvoskellessa ja seuraavat unet ovat olleet vasta puolen iltapäivällä. Melkoisen jämpti on, että isäntä nukkuu 12-13 tunnin yöunet, menipä maate mihin aikaan tahansa.
Meillä on päivärytmin sekaannusta saanut aikaan tässä parin viime kuukauden aikana korvatulehduskierre, sekä se että ukkeli oppi hyvin pienen ajan sisällä konttaamaan, nousemaan pystyyn ja kävelemään tukea vasten.
Jospa teilläkin on opittu jotain uutta viime aikoina ja miekkonen on vaan väsyneempi varsinkin aamuisin?
8kk tyttö nukahtaa noin 20.45, aamulla ylös klo 7-8 välillä. Sitten 2h hereillä ja taas viimeistään kymmenen jälkeen unille jotka kestää 1,5-2h vakiona. Iltapäivällä korkeintaan tunnin unet, ei aina sitäkään, toisinaan ei lainkaan.