liivate

sipe

mikähän tämä liivate ja hiiva hommeli mahtaako olla tietoa tämähän liemi liittyy kasvien hyvinvointiin.

3

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu
    • henu

      Ei sitä liivatetta sinne välttämättä tarvii tunkea. Elikkäs kiljut pulloon käymään, pullosta letku takaiskuventtiilin kanssa varmistettuna kaasukelloon tai suodattimen diffuusoriin. Yksinkertaista. Kilju oman pään mukaan vaikka näin: sokeria (vaikka 1,5 dl), lämmintä vettä (0,5 l)ja hiivaa (kuivahiivaa vaikka 1 tl, puolikaskin riittää) plus kandee laittaa 1 tl ruokasoodaa vielä niin käy tasaisemmin ja kauemmin. Ja kuivahiivahan tarvii aluksi 42 astetta että alkaa käydä. Kuumempi tappaa... Litku sitten vaikka jalustakaappiin ulkosuodattimen kylkeen sopivan lämpöiseen. Käy se huoneenlämmössäkin mutta hitaammin.

    • ville-j

      Kasvit tarvitsevat hiilidioksidia yhteyttämiseen. Jos hiilidioksidia ei ole riittävästi, kasvit eivät kasva hyvin. Levättyvät ja kuolevat.

      Käymisessä (sokeri hiiva) syntyy hiilidioksidia, joka johdetaan akvaarioon letkua pitkin. Osa johdetusta CO2:sta liukenee veteen. Kasvit hyötyvät tästä lisätystä CO2:sta. Mutta.. Lisäyksen tarve riippuu täysin siitä, tarvitseko CO2 lisää vai et.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2156
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1757
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      115
      1571
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1296
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      47
      980
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      905
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      817
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      783
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      60
      768
    Aihe