mitä mieltä muut?

Mulle tuli mieleen tuosta tytta17- viestistä, että ootteko huomannu, että ihmiset jotenki "kauhistelis" akneisia ihmisiä? Mä oon huomannu pari juttua.. Olin uimahallissa parhaan kaverini kanssa, jolla ei oo tätä ongelmaa. Mulla on varsinki selässä ja mua loukkas aika paljon, kun tää kaverini katso yhden tytön selkää, joka oli aknen peitossa kuin jotain ruttoa. Mä en sanonu mitään, mutta mitäköhän mieltä tää mun bestis on mun selästä? Tän tytön selkä oli sen mielestä LIKAINEN! Eihän se tarkoita, että jos on akne, niin ihminen on jotenki likainen, eikä peseydy! Sillon otti kyllä päähän tää mun bestis! Ja kyseinen kaveri vielä kerran huomautti tästä mun ongelmasta! Oltiin kutosella ja mun akne oli vasta puhjennut. Bestikseni katso mua uimahallissa ja sano, että mulla on samanlaisia näppyjä selässä kuin yhdellä toisella kaverillammae. Sit se vielä kysy, että onko teidän äiti huomannu tai sanonu mitään??! Ihan kuin tämä aihe ei olisi muuten ollut arka asia siihen aikaan.
111413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Silloisen parhaan kaverin kanssa menimme uimaan ja mul on kans akne. Tämä " ystävä " tokaisi altaalle mennessä että HYI YÄK! SUN SELKÄÄ. Se sattu kyl tosi paljo. Tuli tosi vaivautunu olo enkä pystyny puhuun sille oikeestaan enää mitää

Äänestä
  • Mäkään en vastanu tähän kaverini kommenttiin oikeastaan milläänlailla. Itse olen sen veraan fiksu, etten huomauttele toisen finneistä, koska se loukkaa! Kyllä tällä mun kaverillanikin sattuu aina välillä tulemaan oikein kunnon ryppäitä otsaan, mutta en mä niistä ala huomauttelemaan. Kavereiden pitäs olla just sellasia, jotka ymmärtää nää jutut. Olen kyllä tämän parhaan kaverini ystävä edelleen. En mä hirveesti näistä kommenteista kuitenkaan välittäny, ainakaan en näyttäny sitä.

    Äänestä

Heips!
Ajattelin kertoa mitä mulle on käynyt...
Oltiin joskus yökyläs kaverilla ja istuttiin keittiös. Olin hyvällä tuulella, olin päässy jotenkin sujuiksi finnien kaas... Siinä istuskeltuamme hetken aikaa tää kaveri yhtäkkiä katto mun päälle ja sano: "Tiina, sul on oikeestaan tosi paljon näppyjä!"
Olis tehny vetää sitä ämmää turpaan tollasesta!!!!!! Eihän se sitä huomannu et sen sanomiset sattu, mut tää on jotenki arka aihe ja niinku en sitä ite olis huomannu peiliin kattoes... =/

Äänestä
  • Joo kokemusta on huomatteluista. Ei ne siloposket ymmärrä kuinka paha tauti akne on. Ymmärrän kyllä miksi ne pitävät meitä ällöttävinä kun ei finnit ole kauniita. Pitää nyt vaan meidän kaikkien tsempata taistelussa aknea vastaan.

    Äänestä

  • Mulle on kerran eräs henkilö sanonut kun näki mut ilman meikkejä, että sulla kun näyttää noita näppylöitä olevan aika paljon, niin alas syömään pähkinöitä...ne tekee todella hyvää iholle. Ja kommentin sanonut oli tietenkin itse siloposki.

    Toinen mitä olen kuullut vastaavasti meikit kasvoillani oli, että ''Mistä sä olet poskees saanut ton ison mustelman?''. Mutta kyseessähän oli siis oikeasti finnien puristelusta jäänyt paise/punoitus, joka meikin kanssa näytti siis mustelmalta.

    Ihmiset, jotka tällaisia kommentteja menevät sanomaan ääneen, eivät tunnu tajuavan kuinka arkaa aihetta he kommentoivat. Ja ihan kuin aknesta kärsivä ei itse olisi tietoinen ongelmastaan...ei siihen tarvita toista ihmistä toteamaan asiaa.

    Äänestä

kaupan kassalla, kun olen töissä niin eräs alle kouluikäinen lapsi tällä viikolla kysyi multa et oonko mä vähän raapinu mun naamaa. Yritin nauraa päälle ja melkein onnistu.. No tää oli kuitenki uus kommentti lapsilta mitä oon kuullu.

Muutenki ku on tutut tunnistanu mut siinä kassalla nii jotenki jää aina sellanen olo niitten ilmeistä ja sellasesta et niitten tekis mieli ihmetellä ihan ääneen miten finninaama on päästetty palvelutyöhön. Saattaa tosin olla et oon jo vainoharhanen..

Joo ja sit on viel nää silkkiposket, mitkä tulee valittaa mulle, MULLE!! siitä et niillä on finni jossain päin naamaa.. ja sitä etitään suurennuslasin kaa et missä se mahtaa sijaita.. mut kuvitteleeks ne tosiaan et muo kiinnostaa joku pikku riekale mitä ei nää normaali etäisyydeltä.. ja mitä mä voin tehä.. näyttäkö mun naama yleensäkään siltä et mä voisin auttaa silkkiposkia niitten makromillifinnien kaa. anteeks tää purkaus.

Äänestä
  • Joo, oon ite kans saanu kuulla kaverilta noita valituksia, kuinka sillä on hirvee iho muka. Just ja just saattaa löytyä yks pikkuriikkinen näppylä, jos oikein tarkasti katsoo. On se sitten hauska siinä olla oman pizzanaamansa kanssa!

    Äänestä

  • mja kirjoitti:

    Joo, oon ite kans saanu kuulla kaverilta noita valituksia, kuinka sillä on hirvee iho muka. Just ja just saattaa löytyä yks pikkuriikkinen näppylä, jos oikein tarkasti katsoo. On se sitten hauska siinä olla oman pizzanaamansa kanssa!

    No arvatkaapa miltä tuntuu, kun olen juuri ottanut kemiallisen kuorinnan, ja sen takia iho näyttää aivan älyttömän ryppyiseltä, semmoselta nahkaiselta. Parin päivän kuluttua väri alkaa tummua. No onneksi koulusta on loma, mutta muualta saa kyllä vähän katseita... :) En voi kuitenkaan piiloitella kotona koko aikaa, ja en asiasta voi edes kavereilleni sanoa, koska eivät he ymmärtäisi. (kuorinta tehtiin vain pieneen osaan kasvoja) Huomenna pitäisi vielä koulun juhlasta selvitä, en kyllä mene jos aamulla iho näyttää vieläkin pahemmalta.

    Kerran hississä kaverini pikkuveli sanoi "hyi sulla on paljon finnejä, etsä ikinä pese naamaa!", äitini vain nauroi.

    Äänestä

Mulla puhkesi akne n.13vuotiaana ja oli aluks lähinnä vaan yläselässä.Tosi pahana, paidan pitäminenkin sattui.
Meiän luokalla oli pari tosi ihanaa likkaa, mitkä muutenkin jakso aina nälviä kaikesta ja
kerran äikän tunnilla piirteli mun niskaan värikkäillä kuulakärkikynillä ja hihitteli miten ruma selkä mulla on! Siis todellakin muistan sen vieläkin, senverran pahalta tuntui. Olin muutenkin tosi ujo enkä uskaltanut edes kääntyä ympäri sanomaan heille mitään.
Lapset osaa olla kyllä julmia toisilleen.

Äänestä
  • Hyvin harvoin ketään on mulle ikinä sanonut mitään mun ihosta ja olen siitä tosi kiitollinen. Oikeastaan mulla on tosi hyviä kavereita, koska ne ei mitenkään noteeraa sitä mun ihoa. Tiedän et ne on varmaan saattanut puhua siitä kun en ole paikalla, mutta ei se haittaa.
    Kukaan ei oo ikinä tullut tuputtamaan mulle mitään "hoitovinkkejä". En ole tosin minkäänlainen hissukka, joten voi olla että sekin karsii jonkin verran noita huomauttelijoita pois, jos osaa vaan vaikuttaa siltä ettei siedä mitään vittuilua aiheesta. ;)

    Eilen tosin baarissa törmäsin tiskillä yhteen perhetuttuun, joka ei ole kovinkaan tahdikas ja sattui olemaan vielä tuhannen kännissä niin melkein ekat sanat hänen suustaan olivat
    "Antti (ei tietenkään oma nimeni) senkin FINNINAAMA!!!"
    Noh. Ammattikoululainen on aina ammattikoululainen! Mutta sitten se paska vielä huusi tuota finninaama juttua noin seitsemän kertaa siinä tiskillä semmonen typerä virne naamallaan. En ollut juonut paljon ja OLIN pitänyt hauskaa koko illan niitten toisten kavereitten kanssa enkä odottanut ollenkaan tuollaista vyön alle iskua yhtään. Tunnelmat meni kirjaimellisesti heti kun se typerä paska sai ne sanat suustaan. Lähdin sitten mahdollisimman nopeasti kotiin ja olen oikeastaan siitä asti ollut hieman allapäin. Ei noin typerää käytöstä vain voi odottaa ja kun itse on yrittänyt keskittyä juuri muuhun kuin siihen ihoon ja sitten joku ääliö murskaa taas itsetunnon kivilekalla!

    Niin ja olen ollu roalla nyt n. 4 viikkoa. Olen käynyt juomassa muutaman kerran kuurin aikana, enkä voi sanoa että olisin huomannut mitään erilaista illan aikana tai sen jälkeen.
    Rasvoittuminen on loppunut jo kokonaan ja huulet kuivuvat jonkin verran ja käsissä on pientä ihottumaa. En vain ymmärrä tätä lääkettä, koska vieläkin tulee lähes päivittäin finni tai pari ja isoja ihonalaisia tulee niitäkin vielä. Tai no ei pitäisi valittaa, kun tiedän kuitenkin että kuuri kestää vielä ainakin 3 kuukautta ja senkin jälkeen vielä paranee. Tyhmä lääke kun vaikuttaa näin hitaasti :P

    Äänestä

niin, että yksi hyvä kaverini, joka on todella siloposki, päivitteli mulle muutamaa finniään, siis kahta ja todella niitä pienempiä, mitä ikinä maailmassa voi olla. Sano vann et kun paskaa on viikonloppuna niin syöny niin heti näkyy. Sit se oli hetken hiljaa ja sano hieman pahoittelevaan sävyyn: et no jooo... Kai se jotain sit kuitenkin oli ajatellut!

Ehkä paskin oli kun oli treenit, mis ko joukkoe oli aika tiiviisti. pari vanhempaa pelaajaa rupes sit päivittelemään et kuin heille on oikea akne puhjennut(kummallakin yks finni), et ei eläessään koskaan oo mitään ollu mitään. Siihen keskusteluun liittyi viel kolmaskin ja oli oikein mukava siinä sit koittaa olla normaalisti, kun ne kävi aknekeskustelua!!

Mut sit oon vähän myös miettiny sellasta, että itte oon fyysisesti ihan ok kunnossa - lihaksia näkyy ym. Mut sit kuitenkin ite oon taas sen suhteen päivitelly et kuin pitäin kiloja taas pudottaa vaikka paikalla on ollu minkä kokosta sakkia!! Et on se lihavuuskin varmasti ihan yhtä arka aihe... mut en tosiaan oo kun itteeni miettiny!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sussu kirjoitti:

Mulle tuli mieleen tuosta tytta17- viestistä, että ootteko huomannu, että ihmiset jotenki "kauhistelis" akneisia ihmisiä? Mä oon huomannu pari juttua.. Olin uimahallissa parhaan kaverini kanssa, jolla ei oo tätä ongelmaa. Mulla on varsinki selässä ja mua loukkas aika paljon, kun tää kaverini katso yhden tytön selkää, joka oli aknen peitossa kuin jotain ruttoa. Mä en sanonu mitään, mutta mitäköhän mieltä tää mun bestis on mun selästä? Tän tytön selkä oli sen mielestä LIKAINEN! Eihän se tarkoita, että jos on akne, niin ihminen on jotenki likainen, eikä peseydy! Sillon otti kyllä päähän tää mun bestis! Ja kyseinen kaveri vielä kerran huomautti tästä mun ongelmasta! Oltiin kutosella ja mun akne oli vasta puhjennut. Bestikseni katso mua uimahallissa ja sano, että mulla on samanlaisia näppyjä selässä kuin yhdellä toisella kaverillammae. Sit se vielä kysy, että onko teidän äiti huomannu tai sanonu mitään??! Ihan kuin tämä aihe ei olisi muuten ollut arka asia siihen aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu