olen ajatellut kyseistä pakettia.
mielipiteitä kannattaako ostaa(tulisi myös paljon pelikäyttöön)
hp 3259fi
näyttö ho vs 19
amd athlon 64 3200 prosessorinopeus 2,2ghz
välimuisti 512kb
piirisarja ait radeon xpress 200
keskusmuistia 1024mb
kiintolevy 200gb
kiintolevyohjain serial ata
näytönohjain nVidia Geforce 6600(vga/dvi/tv-out)
näytönohjainmuisti 256mb
äänikortti integroitu 5.1 äänijärjestelmä
asematyypit dvd,dvd /-rw(dual layer)
usb-portit 7
wlan
kiitos mielipiteistä,ja hyvää joulua kaikille
T:Esa
mielipiteitä kannattaako ostaa(tulisi myös paljon pelikäyttöön)
hp 3259fi
näyttö ho vs 19
amd athlon 64 3200 prosessorinopeus 2,2ghz
välimuisti 512kb
piirisarja ait radeon xpress 200
keskusmuistia 1024mb
kiintolevy 200gb
kiintolevyohjain serial ata
näytönohjain nVidia Geforce 6600(vga/dvi/tv-out)
näytönohjainmuisti 256mb
äänikortti integroitu 5.1 äänijärjestelmä
asematyypit dvd,dvd /-rw(dual layer)
usb-portit 7
wlan
kiitos mielipiteistä,ja hyvää joulua kaikille
T:Esa
Vastaukset 8
Vanhimmat
sulla on tyyppinumerot sekaisin t3259 ei ole listaamasi speksien mukainen.
Pukki toi tuollaisen, mutta tosiaan ominaisuudet sinun listassasi väärin.
Geforce 6600 toimii hyvin kaikissa testatuissa peleissä, ja muutenkin tehot riittää.
250G kovalevy on sopiva. Muisti oli 2*512M, 2 paikkaa vielä vapaana. Jossain Fujitsu-siemenseissä voi olla 4*256M, jolloin vapaita paikkoja ei ole.
Kone on mukavan hiljainen, kotelo helppo avata, liittimet ok, tilaa 1 lisäkovalevylle, ja enemmänkin, jos postaa kortinlukijan tai etupaneelin liittimet.
Mukana tuleva langaton näppis ja hiiri on paskoja, mutta kaupasta saa onneksi parempia.
Ohjelmia tai manuaaleja ei juurikaan tule mitään mukana - windowskin vain kovalevylle asennettuna. Palautuslevykin pitää polttaa itse.
Eli ihan ok ja mielestäni edullisin hyvä peruspaketti, joka soveltuu myös pelaamiseen. Tutkin myös klooni-kokoonpanoja, mutta koska halusin tällä kertaa ongelmattoman koneen, hp vei voiton. Langaton verkko plussaa.
hei.
niin ostin kyllä kyseisen paketin kauppakanavalta..
mielestäni ilmoittavani tekniset tiedot ovat oikein????
vai olenko ymmärtänyt jotain väärin???(jos olen niin mitä???? kiitos)
katsokaa www.kauppakanava.fi ja sieltä hp t3259fi
t.Esa
Ainakin tuolla kovalevy on 250 ja prossu 3400
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=17384
Prosessorin varmaan niin väliä, mutta kovelevyssä ainakin eroa. Tästä on näköjään siis erilaisia versioita.
"Kone on mukavan hiljainen..."
Kone on kyllä hiljainen, mutta näytönohjain tuntuu puhaltavan ääntä pihalle. Voisikohan tuon 6600:n jäädytyksen vaihtaa hiljaisempaan systeemiin? Onko joku vaihtanut Geforce 6600 näytönohjainen jäähdytystä tavoitteena hiljaisuus?
Tuulettimet kyllä pitävät ääntä, kun kylkilevy on auki. Kylki kiinni suurin ääni tuntuisi olevan jotain resonassihurinaa/pörinää, joka vaimenee hetkellisesti runkoa vääntämällä.
En usko, että näyttiksen ropelli on syyllinen ääneen, koska kotelossa ei ole mitään reikiä lähellä näytönohjainta. Flektejä on kuitenkin yhteensä 4, joten yhden hiljennys ei paljoa tunnu kokonaisuudessa, vaikka näyttiksen flekti onkin ainoa pienikokoinen ja ehkä sen vuoksi kovempaa ääntä pitävä - mutta kuten sanottu, kaukana aukoista, jolloin sen ininä-ääni vaimenee ennen kuin pääsee kotelosta ulos.
Suosittelisin koteloon jotain eristemattoa - en ole kokeillut. Puhaltimien ääni on kuitenkin hyvin hiljaista puhdasta suhinaa, kun koneen runkoa väntää sopivaan asentoon.
Nyt kun tuo pörinä rupesi ärsyttämään, kun siihen kiinnitti huomiota, suurin syyllinenkin löytyi. Se on pohjalevy joka pörisee ja resonoi.
Laitoin koneen rungon sisälle pohjapellin päälle sopivan painoisen esineen - ja kas - kone on noin puolet hiljaisempi! Näin siis meillä. :)
Ehkä seuraavaksi alkaa tuulettimienkin äänet kuulua...
Kyllä se näytönnohjaimen tuuletin tosiaan on melun aiheuttaja. Avasin oman koneeni ja pysäytin näytönohjaimen tuulettimen. Huomattava ero melussa. Suosittelen vaihtamaan Zahlmanin tai vastaavan tuulettimen tilalle.
ps. Minun kotelo ei resonoi.