Miksi ei toimi esim.
www.posti.fi
www.kesko.fi
ja monet muut sivut ?
Kokeilin tällä koneella toimimattomia sivuja työpaikan koneella --> toimii, ja ovat ne ennen tässäkin koneessa hyvin toimineet.
Tarkastin palomuuri säännöt, ettei siellä ole mtn.
Kone uusi, XP home edition, Explorer 6.0
www.posti.fi
www.kesko.fi
ja monet muut sivut ?
Kokeilin tällä koneella toimimattomia sivuja työpaikan koneella --> toimii, ja ovat ne ennen tässäkin koneessa hyvin toimineet.
Tarkastin palomuuri säännöt, ettei siellä ole mtn.
Kone uusi, XP home edition, Explorer 6.0
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.posti.fi/
näkyyhän toi pelaavan eikö ois aika vaihtaa Mozillaan se sonnanimijä exbroileri
ei se mitään pilalle pane
http://www.mozilla.fi/
on kyllä käyny mielessä, eihän tää explorer minnekään katoa, vaikka firefoxin asennankin.
Asennus kai ei ole vaikea ? Verrattavissa tavallisen ohjelman asennukseen?
mulla vuoden ollut firefox, on paljon "helpompi" kuin IE ja se IE on kyllä käytössä kunhan ei edes yritä sitä poistaa,
mulla kans toi posti tänään reistaillut, pääsin kyllä posti.fi-sivulle, muttei se kilpailu lähde,
samoin osuuspankkiin en aamulla päässyt, nyt pääsen,
Mutta kauanko lataus kestää 512 nopeudella ? (kuinka iso tiedosto kysessä ? )
Ja eihän FireFoxin asennus poista IE:tä ?
...ja ei mene kauan, et ehdi pitkästyä. Otin tuossa pari iltaa sitten FF:n ja Operan vaikka IE:tä käytänkin yleensä.
Juu, ei mennyt kauan asennuksessa, mutta kieli on englanti? miten suomeks sais ?
...nyt voi vaihtaa, en oikein tiedä, mutta tuolta ota se suomenkielinen.http://www.mozilla-europe.org/fi/products/firefox/
Vika oli IE:ssä, nyt sain suomenkielisen firefoxin toimimaan, ja toimimattomat sivut pyörivät jälleen !
...vaikka minä huolimattomuuttani mokasin tuon linkin.
Tarkista vielä selaimen suojausasetukset.
Testaa (IE) oletusasetuksilla.
Kone kannattaa putsata Ad-awarella yms ohjelmilla, sinne kun kerääntyy pikkuhiljaa kaikenlaista haittaohjelmaa oli sitten suojaukset kuinka ajan tasalla hyvänsä.
Monesti käyttäjä ei tiedäkkää kuinka moni ohjelma sitä nettiyhteyttä käyttääkään vähän kuin salaa. Yhteysnopeus hidastuu huomattavasti esim. Windows media player, real player, automaatiset viruspäivitykset päällä, jne jne.
Poistin omasta w95 nettikoneesta kaiken turhan ohjelmiston ja nyt se on nopeampi kuin uusi XP tehokoneeni.
No nopeudesta ei oo kiinni, luulis että tässä on 1 megan netti, vaikka on vaan 512/512, todella nopea kone, jne... onhan sentään 2800mHz
Olen puhdistanut tuolla microsoftin sivuilta löytyvällä haittaohjelmien poistotyökalulla.
ei omilla ohjelmillaan poistele mitään mikä sen omilla ohjelmilla on imetty tahallaan tai tahattomasti. En minäkään niin tekis :)