Patteriverkostossa ilmaa

Patteriverkostoon kertyy ilmaa. Olen ilmannut verkoston noin vuoden välein. Paine verkostossa ei juurikaan laske. Vuotaako verkosto, vai voiko ilman kertyminen johtua jostakin muusta asiasta.
45924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tapaus, systeemissä on automaattinen ilmauspömpeli paluulinjassa (vaihdettu 2 kk sitten kun epäiltiin sen kuntoa), mutta ilmaa tuntuu kertyvän silloin, kun takkoja lämmitetään ja kierron lämpötila laskee nopeasti (sisäanturi)

Kattilan paine pysyy hyvin 1,2 bar:ssa (3-kerrosta)tietysti nousee vähän jos lämpötila kierrossa nousee,eli ei pitäis olla vuotoja, mutta siitä huolimatta yläkerran patterien läpi menee muutaman kerran yössä ilmakuplia. Ala- ja välikerroksista niitä ei oikein voi havaita kun putket menee lattiassa. Kalvopaisuntasäiliökin tuntuu ehjältä. Kaikki on siis saman kiertopumpun perässä. Mistä ilmaa voi mennä ???
Voiko ilmanpoistin jossain tilanteessa imeä ilmaa takaisin ???? Muovisten lattialämmitysputkien kautta ???

Äänestä
  • Ilmaa ei synny itsestään verkostoon, vaan se tulee jostain vuotokohdasta. Ilmanpoistin ja vanhat venttiilikarat päästää ilmaa verkostoon jos paine laskee esimeskiksi pumpun imupuolella sopivasti. Paisunta-astian kalvon pieni murtuma päästää myös täyttökaasun verkostoon, pitää tarkistaa onko esipaine laskenut. Vanhat ilmanpoistimet voi hengittää molempiin suuntiin ja samalla hapettaa kiertoveden ja seurauksena verkoston jonkinasteista syöpymää.

    Äänestä

Ilmasin patteriverkoston, koska yläkerran patteri yläreunasta osittain kylmä.Ei tarvinnut lisätä vettä.Lämmityksenä kaukolämpö lämmönvaihdin WTT finlandin valmistama patteri prost,ylipaine ventiilin aukeamispaine on 2,5bar.Mikä on oikea paine patteriverkostossa? Alimman ja ylimmän patterin korkeus ero noin 6m.
Onko mahdollista, että verkostossa olisi ollut ns.ilmataskuja joista ilma olisi lähtenyt liikkeelle.

Äänestä

YKSI OLEELLINEN SEIKKA ILMATESSA,HUOMOI ONKO KIERTOVESIPUMPPUSI TULO VAI LÄHTÖPUOLELLA,JOS SE ON NS.IMUPUOLELLA EIKÄ PAINEPUOLELLA NI SE PITÄÄ EHDOTTOMASTI SAMMUTTAA ILMAUKSEN AJAKSI KOSKA MUUTEN SE IMEE LISÄÄ ILMAA VERKOSTOON!!!!!NÄITÄ TAPAUKSIA ON AINA AIKA AJOIN.
JA SE PAINE ON N.1KILON LUOKKAA KOSKA YLEENSÄ VAROVENTTIILIT OVAT 1.5KG

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peedu kirjoitti:

Patteriverkostoon kertyy ilmaa. Olen ilmannut verkoston noin vuoden välein. Paine verkostossa ei juurikaan laske. Vuotaako verkosto, vai voiko ilman kertyminen johtua jostakin muusta asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu