laguunaa ostamassa

Olen ostamassa laguunan 2.0 automaatti farkku aj:250000 -96 kysyisin mitä vikoja kyseisissä malleissa on ja mitäs tuollainen automaatti kuluttaa? Itsellä ei ole kokemusta renuista. Laguuna on suht halpa ja tilava ja ihan hyvän näköinen. Olen myös katellu 1.8 -95 farkkua aj:230000 manuaali vaihteinen. Tästä mallista olis kiva tietää myös viat ja kulutukset.
72520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kokemusta useita Laguista, niin ne tyyppiviat ovat aikaisemmissakin viesteissä, eli pyöränlaakerit, etupään kolinat, joitakin öölivuotoja. Lämppärin puhallin ja kennotukoksia. Ja jos vilkut tai muut valot eivät toimi tarkista takaluukun saranakohdan kapeli.Sulake / sähköt joskus vähän eksoottisia ;-) ranskalainen sähköinsinööri ;-((.
Tässä joitakin. Yksilöissä eroja.

Äänestä

Omistin -96 mallisen laguna break automaatin 2,0 RT. Vaihdoin pois joulukuun alussa. Ostin auton 97 ja autolla oli ajettu 103000 kun myin sen.

Vikoja: vaihteiston ohjausyksikkö vaihdettu takuuna alle vuoden ikäisenä. Vaihteiston kesä-talvi asentokytkin rikkoutui, vikaa etsittiin viikon verran. Automaattivaihteiston öljynpainetunnistin rikkoutui, n.650 euroa. Vaihdevipua siirrettäessä P-asennosta D-asentoon syttyi satunnaisesti huoltovalo, korjaantui sammuttamalla moottori ja käynnistämällä uudelleen. Vaihdatin vaihteistoöjyt joka huollossa, kannattaa varmistaa onko katsomassasi autossa öljyjä vaihdettu.

Huoltojen yhteydessä ilmeni yleensä joka kerta vikoja jotka vaativat uuden huoltoajan varaamisen ja lisää rahan menoa...
Tyyppivikana airbag merkkivalo joka paloi jatkuvasti, korjaantui turvavyönkiristimien johtojen juottamisella.
Pakoputki jouduttiin vahtamaan alusta loppuun kahdesti. Jarruremppaa jouduttiin tekemään.

Eli kaikenkaikkiaan, ei mikään viaton auto, mutta mukava ajaa ja hyvät tilat. Kori kesti hyvin ja oli ruosteeton.

Tarkasta tai tarkastuta autosi huolella ja kysy vanhoilta omistajilta tietoja autosta. Onnea.

Äänestä
  • Ai niin se kulutus. Itselläni enimmäkseen kaupunkiajoa, jolloin kulutus n.11-13 l/100 km, koko omistusajan keskikulutus 10,95 l/100 km, matka-ajossa pienimmät kulutukset n. 8,5 l/100 km.

    Äänestä

  • kiitos tiedoista taidan katsella manuaalia 1.8 koneella. Sain kaverilta positiivista palautetta 1.8 koneellisesta farkusta.

    Äänestä

Minulla on ollut Renault Laguna farmari –96 2.0 rt kakkosautona vuosia, ostohetkellä autolla oli ajettu noin 100 tkm ja nyt noin 250 tkm. niin kuin on tunnettua rellun alustan osat on heikkoja, minunkin autoon on vaihdettu molemmille puolille alapallonivelet hinta 16 eur kpl. Lisäksi niin kuin tunnettua ns. koiranluut on heikkoja rellussa … vaihdoin vasta omaani ne ja niillä oli ajettu joko 250 tkm tai ainakin 150 tkm hinta niillä oli 19,50 eur kpl ja vaihtaminen helppoa.
Joten minä voin ainakin suositella rellun ostoa toki minä Sinuna ostaisin mieluummin manuaalivaihteisen 2.0 kuin 1.8. Vaikka se 8 venttiilinen 2.0 ei ole mikään tykki niin kyllä sillä pärjää ja maantiellä tasasessa ajossa kulutus on jäänyt reilusti alle 7 l/100km, ei siihen kulutukseen tarvitse madella. Normaali kulutuskin on aina jäänyt alle 8 l/100km
Toki olen joutunut vaihtamaan relluuni pakoputken takapönttö ja iskarit, lisäksi relluista tahtoo katketa etujouset aika herkästi jos iskarin alapään kääntyvä osa on jumissa.
Muutoin minusta Renault Laguna on hyvä ostos hintaansa nähden. Toki täytyy sanoa että penkit Renautissa eivät todellakaan ole hyvät ja kaikki nappulat ja muut säätimet on aika farmarissa takaluukun kahvat on kulutus tavaraa ja on kovakourainen talvipakkasilla.

Äänestä
  • Se on oiva mylly, nöyrä ja vääntävä. Ensin koeajoin 1,6-litraista farkkua tyhjänä ja luulin että se on hajalla tai että bensa loppuu kun alkoi puutua suoralla tiellä 5. vaihteella 80 km/h nopeudessa.

    Äänestä

Mulla oli aikanaan 2,0S(140hv) RXE Break vm.1997. Siinä oli hyvät varusteet mm. automaatti-ilmastointi, puhuva ajotietokone. Vain vakionopeudensäädin puuttui. Ostin sen keväällä 2001 ja silloin oli mittarissa 120tkm. Ajoin sillä reilut kolme vuotta ja mittarissa oli siitä luopuessa n.220tkm.

Vikoja/korjauksia:
- vaihdelaatikon stefa vuoto
- etupyörän laakeri
- joskus ei lähtenyt starttaamaan (lauhan kelin jälkeen pakkasella)
mitään vikaa ei koskaan löydetty
- takaluukusta meni johtosarja, joka sekoitti koko auton sähköt
- mittaristo hajosi, Relluosista käytetty(150€) tilalle, Uusi alkuperäinen yli 1000€

Hyvä oli ajella ja tilaa oli riittävästi. Korista näkyi helmoista sinkki, kun oli maali lähtenyt. Mitään en sille tehnyt, kun ei haitannut.

Keskikulutus oli n.9litraa satasella. Maantieajossa pääsi 8litraan. Jos nysvää 80km/h, niin menee aika pienellä. Suosittelen 2litraista, kun 1,8 on aika mopo. Jopa uudempi 1,6 on parempi ainakin, mitä lehdistä on lukenut. Varaosat on kalliita, ainakin alkuperäiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä vikoja kirjoitti:

Olen ostamassa laguunan 2.0 automaatti farkku aj:250000 -96 kysyisin mitä vikoja kyseisissä malleissa on ja mitäs tuollainen automaatti kuluttaa? Itsellä ei ole kokemusta renuista. Laguuna on suht halpa ja tilava ja ihan hyvän näköinen. Olen myös katellu 1.8 -95 farkkua aj:230000 manuaali vaihteinen. Tästä mallista olis kiva tietää myös viat ja kulutukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu