Minkäslaisia kokemuksia on autonne herättäneet? Itelläni n 2500 km alla ja autossa ei mitään ihmeempää moittimista ole löytynyt! Ainut mikä takkuaa on toisen avaimen saaminen toimintaan! Eli yksi avain vain toimii ja ns. vara avain ei lyö aina ajoneston päälle. Uusikin tuli ja sekään ei toimi on käyty huollossa ja ei ainakaan vielä toimi mut vielä pitäis maahantuojalla käydä joskohan se sielä rupeaisi toimimaan :) Kulutus tuntuu mielestäni suht suurelta vielä en ole tarkkaan päässyt laskemaan koska en ole itse päässyt aina tankkaamaan mut yhtäkkiä tuntuu et taitaa se reilu 10 viedä yhdistelmä ajossa!!! Mut eiköhän sekin pian selviä tarkasti!!!
Kia Cerato 5d
Kokemuksia
1522923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kerros mikä kone sulla on tossa Ceratossa ja onko automaatti vai ei.
Itselläni on nyt ollut 1.6 Cerato 5d EX käytössä vajaa 3kk ja mittarissa 4500km.
Vaihdoin autoon vielä talven varalle paremmat moottoriöljyt, koska auto lienee itselläni pitkään.
Täytyy sanoa, että auto on ollut hyvä, ei vikoja.
Kojetaulun sulakerasialle tehtiin tehtaan pyynnöstä tarkistus, mutta ei ollut tarvetta vaihtoon - osoitus laadunvalvonnasta tämäkin.
Mielestäni Cerato lämpeni tuolla 10 asteen pakkasilla melko hyvin, joten vilusta ei tarvitse kärsiä.
Cerato on mukava ajaa, yllätyksetön käytös ja alusta jämäkän hallittu toiminta ovat positiivisia ominaisuuksia. Istuimiinkin olen jo tottunut vaikka jo autoa ostaessani tiesin, että se vaatii eniten totuttelua, kun entisissä autoissa istuimet ovat olleet ehkä hieman enemmän sivuttaistukevia.
Kulutus on mielestäni kohtuullinen - kyllähän tuon kokoisella koneella kulutus lyhyillä ajomatkoilla väkisin kohoaa talvikeleillä ja taajama-ajossa.
Kevyellä kaasujalalla ja lohkolämmittimen käytöllä on ainakin oman Ceratoni kulutus ollut ihan järkevällä tasolla.
Sisälämmitin on seuraava hankinta niin saa säästettyä tuulilasia jääraapalta!
Helmikuussa sitten testataan mahtuuko laskettelusukset sisään ja miten Ceratolla mennään itä-Suomen talvisissa oloissa.
Eipä ole moittimista minullakaan.
Keskuslukituskin on toiminut nyt ihan hyvin, vaikka pakkasta on ollutkin ihan reippaasti. Vara-avainta en ole hoksannut kokeilla, täytyypä testata toimivuus.
Noin suurta kulutusta ei mun 1.6 koneella ainakaan ole ollut, ihan tarkat laskelmat on tosin vielä tekemättä. Vaikuttaa siltä, että tässä 1000 kilsan paikkeilla kulutus olisi hieman vähentynyt.
Mistäs sen apukuskin turvatyynyn muuten voi tarkistaa, että onko sitä olemassa?
Mukava on joulunpunaisella Kialla ajella =)
Rentoa joulun odotusta muillekkin Kia-kuskeille!
itsellä 1.6 elantra 2v ikää.(pitäisi olla sama kone kuin ceratossa)kaksi vuotta sekalaista ajoa ysivitosella ja kulutus ajotietokoneen mukaan aina n.8.0 litraa.päätin kokeilla vaihtoa 98siin koneen mm.huonon väännön vuoksi.nyt viisi tankillista takana ja ajotietokone näyttää 7.5l/100km ja tuntuu että vaihdekeppiäkään ei tarvi niin usein veivata..ysivitosellahan nää pitäis kulkea ja kulkeekiin,mutta tuota ysikasia kannattaa kyllä kokeilla.hinnanerohan tulee jo pienemmissä polttoainekuluissa takaisin,saatika jos kone vielä rupeaa käymään paremmin.
Niin,
Ei mitään suurempia ongelmia. Takajarrut vinkuu, mutta se hoidetaan kuntoon tammikuussa.
Kulutus on ehkä hieman korkeampi mitä odotin. 400 000km ajettu -88 1,6 corolla söi suunnilleen saman, tosin ceratossa on mittarissa vasta 1800( ja ikää 2vko)
Etuistuimen korkeussäädön puute häiritsi pahasti. Olen tottunut ajamaan takakenoisessa asennossa ja penkin etureuna oli liian alhaalla. No sekin on nyt ratkaistu. Laitoin pidemmät pultit penkin etummaisiin kiinnikeisiin ja penkin sekä rungon väliin 4cm kumipuslat.
Takaspoileri pitäisi hommata jostain. Sillä eliminoisi takaikkunan lumettumisen ja tätäkautta peräluukun jäätymisen.
Mulla Ceratossa tuntuu vähän oudolta, kun kierrokset putoavat varsin hitaasti. Käytin auton näytillä paikallisen huoltopäällikön koeajossa, mutta hän totesi sen kuuluvan auton ominaisuuksiin (vertauskoeajo esittelyautolla 1,6). Vieläkin oudoksun sitä, että kiihdytän esim. kakkosella yli 4000 kierroksen ja kolmonen on jo laatikossa, mutta kierrokset on vielä yli 3000 kierrosta minuutissa. Tarvinnee opetella uusi ajotapa, vanhalla autolla totutuilla systeemeillä ajo tuntuu oudolta...;)
Olin koeajolla Cerato 1.6 LX:llä ja huomasin saman. Eli ripeässä kiihdytyksessä kierrokset eivät tipu tarpeeksi nopeasti ja alle 2000 kierroksen kiihdytyksissäkin sen huomaa jos vaihtaa ripeästi suurempaa vaihdetta silmään. Kyselin myyjältä asiasta ja hän sanoi, että syy tähän löytyy ihan valmistajalta. Sillä halutaan vähentää voimansiirtoon kohdistuvaa rasitusta. Venttiilien ajoitusta uudelleenohjelmoimalla tähän kuulemma voidaan vaikuttaa.
Kokonaisilme jäi paremmaksi kuin Toyota Corolla 1.6 vvti:stä. Corollan 1.6 litrainen kone oli pirteämpi kuin Ceraton mutta muuten Corollan korkeammalle hinnalle ei ollut mitään järkevää perustetta.
Kuulin myös selitykset, että kierrosten hidas putoaminen ja jopa pieni nousu kaasun hellittämisen jälkeen liittyisi jotenkin päästöihin, eli kone polttaisi pois tarpeettomat kaasut tällä tavoin.
juu sama vika kierrokset ei tipu no piti opetella uusi ajo tyyli.
Mulla on ollut Kia Cerato 2.0 EX n. 1,5 kk ja ajettu 4000 km 95% maantiellä, pituutta mulla on 185cm, eikä jalat puudu kun on vakionopeuden säädin manuaali laatikolla. Säädin on tosin oikutellut silloin kun moottorin on sammuttanut vakionopeus säätimen ollessa päällä mutta ei aktiivisena, tietenkään kun auto on ollut pysähdyksissä. Eli uudestaan ajoon lähtiessä säädintä en ole saanut aktivoitumaan, vaan auto on pitänyt sammuttaa säädin pois kytkettynä ja käynnistää uudelleen, jolloin säädin on taas alkanut toimia normaalisti.
Tehoa ja vääntöä autossa on mulle riittävästi, eli ei oo tullu kiire ohituksissa. Mitä nyt tuolla saariston jää teillä ( mä en kaipaa sinne suolaa kiitos, mut rekka kuskit lienee mun kanssa erimieltä ymmärrettävästä syystä kyllä ) perä tahtoo irrota tiestä ohitus tilanteissa turhan helposti ja mä luistelen kitkoilla, tosin mä oon hallinnut ne luistot toistaiseksi, kiitos auton jäykän korin ja Nokian RSi kitkojen mut mulla onkin se periaate et hyvät kuskit pärjää kitkoilla, mut huonot ei edes ketjuilla. Mutta kertokaapa mikä muu merkki pystyy tuohon hinta/laatu suhteeseen.
Kulutksesta: mä oon päässyt 98 oktaanisella 740 km yhdellä tankilla eli besa valo on palanut ennen tankkausta ja tais mennä jotain 53 litraa. 53L/740km*100=7,2L/100km. Ja luvattu maantie kulutus oli tolle koneelle 6,8L/100km, mut kai se n. 5% kaupugilla toi oman lisänsä. Kulutus 95 oktaanisella on n. 55L/700km*100=7,9L/100km.
Täytyykin kokeilla tota vara-avainta tökkiikö se mullakin.
Hei vaan! Minulla on Kia Cerato ollut viimevuoden maaliskuusta ja kilsoja on jo 27000
olen todella tyytyväinen ei mitään muuta huomautettavaa kuin pensatankin luukku jäätyi yhtenä yönä ja se avattiin huollossa ripeästi.
Huollotkin toimii moitteettomasti ja ripeästi ystävällisen henkilökunnan avulla. Mulla oli ennen Mitsubisi Colt ja sillä oli ajettu 320000 kilometriä. pelkäsin että se sanoo sopimuksen irti siksi vaihdoin(Mitsu on yhä liikenteessä)Halusin tukevan ja tilavan auton ja sitä KIA on voin lämpimästi suositella muillekkin. Mitään ylimääräisiä krumeluureja en halunnut autoon. Ainoastaan sisälämppärin ja lohkolämmittimen ja hyvin oon pärjännyt perus punaisellani.
Täysi pettymys,ostin 2litran pensa koneella ja sportti paketilla ceraton tasan vuosi sitten (24500e) ja kavin deltalla vaihattaan uuteen ceediin mut jäi vaihtamatta.hyvitys ceratosta 13400e!!!!autossani ei mitään vikaa ja ajettukki vain 24,000km.ET SILLEEN SE ARVO TIPPUU NÄISSÄ HALVOISSA PASKOISSA:)
24000 eskooko kuvittelit saavas.Kipitä giganttiin hakee itelles mersu !!!!!!!!!
Minulla on ollut kaksi vuotta kia 1.6 perusmalli.Nyt auto menee 75000km huoltoon. Olen tyytyväinen tuohon kulkuneuvoon ei minkäänlaisia ongelmia kokoaikana ja suhteellisen mukava ottaen huomioon hankintahinnan.Kun vaihdan autoa pysyn samassa merkissä.
Sulla siinä 5 vuoden tehdastakuu, heh , heh, arvaa harmittaako, noh ei kuulu , ei kuulu , viat . takuun piiriin.