Plussaa tänään

Tänään plussasin mutta huolettaa kun tulee sellaista töhnävuotoa:-( Ettei vaan mene kesken.
Kohta soitan neuvolaan.
3736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos sinun kuukautisten olisi pitänyt alkaa tänään, voi tuhruvuotoa tulla. Mutta kaksi keskenmenoa kokeneena pyytäisin sinua olemaan varuillaan. Kirkas verinen vuoto voi olla huono merkki, mutta aina se ei tarkoita km:a. Kannattaa pirauttaa sinne neuvolaan, mutta luultavasti käskevät sinua vain seuraamaan tilannetta, koska ilmeisesti raskautesi on ihan alussa, niin sitä ei ultrassakaan vielä näkyisi.

Äänestä
  • Soitin neuvolaan ja ajan sain 5.1.
    Sanoi että jos vuoto muuttuu kirkkaanpunaiseksi tai tulee kipuja niin sitten Jorviin.
    Nyt tulee sellaista tummaa, paksua töhnää..menkkojen piti alkaa 6.12. ja alkoikin, siis tämä vuoto ja kestänyt tähän päivään saakka.
    Aina ollut säännöllinen kierto 28 pv ja menkat kestäneet 4 pv.

    Äänestä

  • Inkku kirjoitti:

    Soitin neuvolaan ja ajan sain 5.1.
    Sanoi että jos vuoto muuttuu kirkkaanpunaiseksi tai tulee kipuja niin sitten Jorviin.
    Nyt tulee sellaista tummaa, paksua töhnää..menkkojen piti alkaa 6.12. ja alkoikin, siis tämä vuoto ja kestänyt tähän päivään saakka.
    Aina ollut säännöllinen kierto 28 pv ja menkat kestäneet 4 pv.

    Joka viidennellä naisella on raskaana ollessa jossain vaiheessa vuotoja. Minulla niitä on ollut kaksi kertaa raskauden aikana, ja molemmilla kerroilla olen käynyt ultrassa ja kaikki on ollut hyvin. Yleisin vuodon syy on juuri se, että kuukautisten pitäisi olla siihen aikaan. Vuotoja voi myös aiheuttaa alhaalla oleva istukka, yhdyntä, painavien tavaroiden nostelu jne. En sinuna siis huolehtisi, jos muutenkin kuukautisesi olisivat tähän aikaan! Minulle lääkäri antoi toisen vuotokerran jälkeen magnesiumia, joka kuulemma vahvistaa kohdunkaulaa. Nyt vuotoja ei ole ollut muutamaan viikkoon.

    Paljon onnea raskaudestasi ja onnellista odotusta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Inkku kirjoitti:

Tänään plussasin mutta huolettaa kun tulee sellaista töhnävuotoa:-( Ettei vaan mene kesken.
Kohta soitan neuvolaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu