Tuulilasissa GS 300:n sai pronssia. Vakavaa kritiikkiä tuli huonosta suuntavakavuudesta, tuuliherkyydestä ja ohjaustunnosta. Jarrut huonot, takapenkki ahdas, ei varvastilaa käytännössä lainkaan, takana pääntila loppuu kesken, autoon vaikea mennä, turvavarustelussa puutteita etc. Auto tehty lyhyitä ihmisä varten. Positiivista oli: hyvä kone, hiljainen, paljon hiluja ja kulkeekin lähes yhtä kovaa kuin BMW. Bemu voitti, Audi kakkonen, Lexus ja Caddy. Tämä siis Tuulilasin analyysi. Sen perusteella Lexuksen uusi muotoilulinja vie tilat ja siten hävittää autosta todellisen mukavuuden, käytettävyyden. Herääkin kysymys onko noita Tuulilasin testin jälkeen myyty yhtäkään kappaletta Suomessa. Itse tuote ei näytä olevan lähelläkään Saksalaisten tasoa. Siis miks ostaa huono jos parempaakin saa samalla rahalla. Audi ja Bemu ovat ihanan tilavia. Ja Lexus vahvistaa nyt japanilaisten autojen mainetta ahtaina autoina, joihin pitkillä ihmisillä ei ole mitään asiaa.
GS 300/Tuulilasi
pronssia tuli
101308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jahka tässä vaurastun riittävästi,mihin ei kauvan mene,ostan Lexuksen.Mieleeni ei tulisi ikikuuna päivänä ostaa jotain BMW tai mersua .
Nuita laatuunsa nähden ylihinnoiteltuja vähän väliä jostakin hajoomassa olevia autoja.Lexus on taattua japanilaista laatu työtä, mikä todettu jo näissä luotettavuus tilastoissakin
..näkökulma sinulla. Itsellä on ollut Lexus, ja myönnettävä on, että auto on laadukas. Mutta jos olet oikeasti varakas, ei Lexus, Mersu tai vastaava Bemu ole ylihinnoiteltu romu. Päinvastoin kaikki ovat hyviä autoja, mutta hieman erilaisia. Lexuksen ostajalta (vrt mese, bemu) vaaditaan Suomessa eniten ennakkoluulottomuutta, mikä taitaa ainakin sinulta olla kateissa ainakin kirjoituksesi perusteella.
Niin oma valinta on ollut LS:n jälkeen kolme kertaa biimeri (mersua on kokeiltu vain takapenkiltä).
Itsellä ei ole kokemusta BMW:stä mutta lähisukulaisella oli 500 sarjainen ja ei ollut alkuunkaan tyytyväinen.Ainakin hänellä oli uudehkossa vähän ajetussa autossa kalliita korjaus kuluja.
Tiedät, että yhdessä vähän ajetussa bemarissa on ollut remonttia => bemarit on siis p..a.
Mitäpä sanot siihen, että 90tkm ajetussa LS400:ssakin oli korjaamista. Moottorin tuet olivat vaihtokunnossa, ei mennyt takuuseen ja ei ollut halpa remontti. => Lexukset ovat siis ??? Itse pidän ko. autoa tästä huolimatta laadukaana.
Niin ja uusissa autoissa on takuu, ja ainakin kokemuksieni mukaan kalliimmassa bemussa virheiden korjaus toimii takuun jälkeenkin (siis 1. omistajalle). Käytettynä ostettaessa autossa kuin autossa (myös lexuksessa) on omat riskinsä, mutta onpa hintakin halvempi...
Nyt kyllä mies puhuu asiaa...
Ompa kiva kerrankin lukea asiallinen kommentti täällä teinipoikien parjauskampanjan seassa.
Itse ajelen täällä ulkomailla tyytyväisenä Lexuksella.
tuo vertailu?
Lexus. Aika metsään meni Lexusten suunnittelu. Muotoilultaankin tyypillinen aasialainen. Kuka hurja noita ostaa?
Niitä ostetaan siellä, mitä varten ne pääasiassa on suunniteltukin. Maailman suurimmalla markkina-alueella on Lexus jo ajat sitten ohittanut nämä bratwurstikoneet.
Turvallisuudessa puutteita? Eipä niitä ainakaan paljon EuroNCAP:ssa löytynyt. Tuulilasihan ne puutteet sitten varmaan paremmin löytääkin. Heh.
Tuo nyt on selvästi taas Suomen (ennakkoluuloinen?) linja. Maailmalla, varsinkin Jenkeissä Lexus on piessyt ulkomaalaiset vastustajansa, ja kovimmat vastukset se on saanut muista japanilaisista Acurasta ja Infinitistä.
Tässä Car and Driverin 8 auton vertailu, jossa japanilaiset nappaavat kolmoisvoiton:
http://secure.grubbs.com/cardriver.pdf
Myyntikin on Jenkeissä sitten tuon mukaista.