5v. kummipojalle mitä lahjaks

Mitäs 5-vuotiaat pojat nykyisin haluis saada joulahjaks? =)

Oon 20v miehenalku, enkä millään keksi mitään 'fiksua' lahjaks. Kirjaa enkä vaatetta en osta (muistan hyvin kuinka ikävää niitä oli saada jouluna tuossa iässä)..
6475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla on seuraavaksi 4-vuotta täyttävä kummipoika ja sille pojalle kelpaa oikein hyvin Disney dvd-elokuvat, legot, hämähäkkimiessysteemit, pikkuautot jne. Tänä vuonna ostin juuri hänelle sen ensimmäisen lahjan kun oli jotenkin niin helppoa. Eli legoja sellaisen ison pakin ja hämähäkkimieshahmon!

Äänestä

Minun 5-vuotias poika ainakin tykkää dinosauruksista ja kaikista "hurjista" ukoista..

Äänestä

Miksi ei kirjaa, voisi olla hyvä vaihtoehto kaiken kaman joukossa. Minulla on viisi ja puoli v tyttärenpoika, ja hän rakastaa kirjoja. Esim Mauri Kunnas ja dinosauruskirjat ovat kovaa kamaa.

Viime vuonna ostin Supermag - magneetteja. Pojan äiti pisti ensin hanttiin, mutta tänä vuonna hän osti itse lisää!

Äänestä

- spiderman-puvun (se hänelle ostettiin)
- laservalomiekan (ei ostettu, koska omistaa jo kaksi)
- konekiväärin tähtäimellä (ei ostettu, ei kovin kiva äidin mielestä)
- ritarilinnan (ostettiin, ei toivonut)
- kummituspelin, pienten lasten vuoden 2004 vuoden seurapeli (ostettiin, avattiin jo etukäteen ja on tykännyt kovasti)
- autorata (ei ostettu, koska yksi jo mennyt rikki)

Lisäksi legot ovat tuon ikäiselle kova sana, samoin erilaiset hahmot/poikien nuket (spiderman, batman etc.). Lisäksi aina voi ostaa videon tai dvd:n (Disneyllä paljon sopivia).

Äänestä

kaikenlaisista roboteista, jotka saa muuttaa vaikka lentsikaksi.
lego-jutuista bioniclet on kova juttu.
rummut oli toivelistalla( äiti ja isi ei välttämättä tykkää).
ja kaikenlaiset örkit ja spidermanit.
meidän lapsi tykkää kyllä sitten vaatteistakin, jos niissä on esim. spiderman tai batman.koko on hyvä tarkistaa äidiltä tai ostaa vähän liian iso mieluummin, veikkaisin 122 tai 130cm

Äänestä
  • Kiitokset vinkeistä, täytyykin suunnata kaupungille nyt.. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummisetä__ kirjoitti:

Mitäs 5-vuotiaat pojat nykyisin haluis saada joulahjaks? =)

Oon 20v miehenalku, enkä millään keksi mitään 'fiksua' lahjaks. Kirjaa enkä vaatetta en osta (muistan hyvin kuinka ikävää niitä oli saada jouluna tuossa iässä)..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu